שתף קטע נבחר

עורך דינה הרוסי של נעמה: "פסק הדין - תקדים מסוכן, כל אחד יהפוך למבריח"

פרקליטה המקומי של יששכר אמר ל"וסטי" כי פסק הדין עלול להפוך כל נוסע שרק מחליף טיסה ברוסיה למבריח מסוכן. "לא הייתה לה אפשרות לגשת לסמים", הסביר. דודה של נעמה, ישראל כהן, הציע לרצות את העונש במקומה, וראש העיר רחובות פנה לפוטין, לנתניהו ולליברמן

 

יותר מ-48 שעות חלפו מאז שבית המשפט במוסקבה גזר על נעמה יששכר שבע שנות מאסר וחצי בגין אחזקת 9.5 גרם של קנאביס - הנושא לא יורד מסדר יומם של הבכירים בישראל, ברוסיה ובארצות הברית שמנסים לפתור את המשבר שנוצר.

 

נעמה יששכר עצורה כלא רוסיה על סחר סמים החזקת סמים שדה תעופה העברה מ הודו ()
נעמה יששכר

בשל העובדה שאתמול (ראשון) ציינו בישראל את ערב חג הסוכות - וברוסיה היה זה יום חופש - טרם נרשמה התקדמות במצבה המשפטי של יששכר ועורכי דינה צפויים להגיש היום את הערעור על העונש הכבד.

 

פרקליטה הרוסי, אלכסנדר טייץ, אמר בריאיון בלעדי ל-ynet כי גזר הדין יצר תקדים מסוכן לכל נוסע זר שעובר ברוסיה. לדבריו, מדובר בפעם הראשונה שסעיף 229א' בחוק העונשין הרוסי העוסק בהברח סמים הופעל לראשונה כלפי אזרח זר שרק חצה את הגבול האווירי של רוסיה ולא נכנס לתחומי המדינה בפועל. "נעמה סובלת מאוד, בין היתר מפערי מידע שנובעים מחוסר ידיעת השפה", אמר טייץ. "היא לא מבינה רוסית וזה לא מוסיף לה כוח. אנחנו נמשיך במאבק, מקומה של נעמה הוא לא בכלא הרוסי". 

 

פרשת נעמה יששכר - כתבות אחרונות

"תוציאו אותי מהר": יומן הכלא של נעמה יששכר

הוקלטה לפני מעצרה: "אני אבודה. משטרה, הם לוקחים אותי"

מאסר ישראלית והסגרת ההאקר: המפתח לפתרון בידי שר המשפטים?

החברות של נעמה נערכות למאבק: "נילחם עד שתהיה בבית"

 

"עד היום הסעיף הזה הופעל רק במקרים שבהם הנאשם היה עובר את שלב המכס", הסביר עורך הדין. "במקרה שלנו, הנוסעת הישראלית נחתה במוסקבה כדי להצטרף לטיסת המשך. היא הייתה באולם הקונקשן ולא חצתה הגבול הייבשתי. הגבול היחידי שהיא חצתה בכלל היה באוויר, בזמן טיסתה מניו דלהי".

 

טייץ אמר כי גזר הדין הופך בעיניו כל נוסע שנכנס לגבולותיה האוויריים של רוסיה למבריח פוטנציאלי - ואף דורשת להכניס לסעיף העונשין הגדרה חסרת תקדים שתעסוק במבריחים שרק השתמשו בטיסת מעבר. עורך הדין הסביר כי דין העבירה שיששכר הודתה בה (החזקת סמים) היא עד שלוש שנות מאסר וקנס הנע בין 30-10 אלף רובל (1600-550 שקל).

 

  ()

"בהתחשב בעובדה שנעמה נמצאת במעצר כבר חצי שנה - היא כבר הייתה צריכה להשתחרר", אמר עורך הדין, "אבל מייחסים לה גם הברחת סמים - שזוהי עבירה חמורה בהרבה". טייץ ציין בנוסף כי ההכרעה בעניינה של ישככר לא צודקת גם בשל עובדה שלא הייתה לה גישה למזוודות מהמקום שבו היא נעצרה. "היא מסרה את הכבודה בניו דלהי - והייתה אמורה לקבל אותה בתל אביב", אמר עורך הדין. "היא לא יכולה למכור או למסור את הסמים במוסקבה, אז האם זו הברחה?".

 

על הבקשה הרוסית לשחרר את ההאקר אלכסיי בורקוב, הכלוא בישראל לבקשת האמריקנים בארבע השנים האחרונות, אמר כי הסוגיה נוגעת לתחום המשפט הבינלאומי. "אף אחד לא פנה או לחץ עליי", הבהיר עורך הדין. "עורכי הדין ברוסיה הם בלתי-תלויים".

 

"התובע מבולבל, השופט הגיע בנעלי בית"

כלי התקשורת הרשמיים ברוסיה דיווחו על גזר הדין של יששכר כעוד פרשה אקזוטית שבה נוסעת ישראלית נתפסה עם סמים במדינה, ולא ציינו את שמו של ההאקר כלל. לעומת זאת, עיתונאי האתר Media Zona, המסקר את פעילות בתי המשפט ותנאי המעצר ברוסיה, נכח בכמה דיונים של יששכר - ותיאר את האווירה הקפקאית באולם השיפוט.

 

"האולם הקטן בקושי מכיל את השולחנות לעורכי הדין ולעובדי בית המשפט. יפה יששכר, מברכת את בתה נעמה שנמצאת בתא מסורג לכבוד יום הולדתה שיחול מחר", כתב על הדיון שנערך ב-2 באוקטובר. השופט ניסה להוציא את העיתונאי מהאולם - וכשהתנגד לבקשתו וטען כי הדיון אינו בדלתיים סגורות השיב השופט: "אתם לא תלמדו אותי מה פתוח ומה לא". העיתונאי נותר בדיון, אך נאלץ לשבת על הרצפה לאחר שנאסר עליו להשתמש בספסל שממילא נמצא שם.

 

מטוסי Aeroflot  (צילום: shutterstock)
נמל התעופה שרמטייבו במוסקבה(צילום: shutterstock)

מזווית הראייה הנמוכה שבה היה, הבחין הכתב שמתחת לגלימת השופט מבצבצות נעלי בית משובצות. "התובע הממשלתי ביקש להקריא מפרוטוקול החקירות כדי להדגיש את הסתירות בעדותה של נעמה, אך כשהשופט מבקש את הציטוטים המדויקים, התובע דרש הפסקה ומתחיל לעלעל במהירות על כל החומרים. בתום ההפסקה ביקש התובע 10 דקות נוספות - ולבסוף ביקש לוותר על הקראת הפרוטוקול ואמר כי החומרים לא כללו את העדויות הסותרות", נכתב.

 

גם בערב יום הכיפורים, שבו הקריאו את גזר הדין של נעמה, הגיע כתב האתר לבית המשפט. "נעמה הוכנסה כשהיא אזוקה והושבה בתא המסורג, כפי שנהוג במקרים של עבירות חמורות הרבה יותר מהחזקת 9 גרם של קנאביס", נכתב באתר. "הפרקליט נאם ראשון וסיכם את דבריו בדרישה לעונש מאסר של שמונה שנים. נעמה הייתה מבוהלת ולא ידעה איך להגיב, אמה התאפקה בקושי שלא לבכות", תיאר העיתונאי והוסיף כי באותו הזמן התובע חיפש מונית ביישומון.

 

האווירה באולם תוארה בסיקור המשפט "מלאת בלעג", והתנהלות הפרקליטים הוגדרה "חסרת היגיון". בתחקיר שערכו כמה עיתונאים רוסים על מקרים דומים שבהם הורשעו נוסעים בגין הברחת סמים באותו בית משפט - נמצאו 26 פסקי דין שעסקו ללא יוצא מן הכלל במקרים שבהם הנוסעים שהחזיקו כמו משמעותית יותר של סמים המשיכו לרוסיה ועברו במסלול הירוק במכס.

 

דודה של נעמה: "מוכן לשבת בכלא במקומה"

במשפחתה משוכנעים כי הצעירה שנתפסה במהלך המתנה בין טיסות נפלה קורבן למשפט שדה."נגררנו בעל כורחנו לסיפור בינלאומי", אמר ישראל כהן, דודה של נעמה. "כל המאבק בין רוסיה לארצות הברית מונח כעת על הכתפיים של נעמה", אמר כהן. "ראש הממשלה שלנו צריך לעשות את מה שהלב שלו אומר לו, הוא יודע שנעמה לא קרימינלית".

 

לדבריו, בפעם האחרונה שביקר אותה בכלא הרוסי אסרו עליו להכניס תיונים בשל חריגה במשקל. "אם זו לא החלטה מלמעלה - אני לא יודע מה כן", אמר. "עצם העובדה שגזר הדין ניתן ביום שישי, שעה לפני כניסת שבת, גם בזה יש משהו מכוון".

 

כהן אמר כי הוא מוכן להמריא בעצמו לרוסיה ולרצות את עונש המאסר במקום אחייניתו. בשיחה עם ynet אמר כהן כי אין לו אפשרות לפנות לנעמה ישירות משום שהוא משוכנע שהיא ממודרת מכל המסרים מהארץ. "אם כל הסיפור הוא חילופי אסירים - אני מציע לפוטין לשלוח אותי לכלא במקומה. אני מוכן לבוא ושימצאו לי משהו בתיק".

 

נעמה יששכר (באדיבות המשפחה)
הדוד מציע להתחלף איתה, ראש העיר שלח מכתבים לפוטין. יששכר(באדיבות המשפחה)

כהן אמר כי "אנחנו יודעים שכתב האישום בגין שימוש בסמים זו פיקציה. הם מחפשים ישראלי שיעזור להם לשחרר את ההאקר הרוסי - אז בבקשה, קחו מישהו שעבר דבר או שניים בחיים, ולא ילדה בת 26".

 

בתוך כך, גם רחמים מלול ראש העיר רחובות, העיר שבה מתגוררת אמא של נעמה לפעול. מלול, כתב שני מכתבים אישיים לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, לראש הממשלה, בנימין נתניהו ולחבר הכנסת אביגדור ליברמן, בבקשה לשחרר את נעמה. "מר פוטין היקר" כתב מלול בשפה הרוסית במכתב שנשלח בשם כל תושבי העיר. "נעמה יששכר היא בת רחובות, ואנו דואגים לה כבתנו וכאחותנו. היא אישה צעירה, שכל חלומותיה ותקוותיה לפניה. אל תהרוס את חייה בשל משחק כוחות שאינו קשור אליה.

 

"אנא, גלה אנושיות ושחרר אותה לאלתר", כתב ראש העיר. "חצי השנה האחרונה שבה נלקחו ממנה חירותה וכבודה היא מעבר לכוחותיו של כל אדם. גלה רחמים והראה לעולם את עוצמתה של רוסיה דווקא בגילוי מחווה אנושית, הומניטרית וצודקת".

 

לראש הממשלה ולח"כ ליברמן כתב מלול כי "כל העובדות ידועות לכולנו, וברור כי נעמה, אזרחית אמריקנית, משמשת כאן כקלף מיקוח במשחק כוחות שנקלעה אליו באופן מקרי ועל לא עוול בכפה. הלב מתפוצץ לנוכח אי הצדק הזועק לשמיים".

 

את מכתבו לנתניהו וליברמן סיים מלול בשאלה: "מצוות פדיון שבויים היא אחת המצוות הגדולות ביותר ביהדות, וכל המציל נפש אחת בישראל - כאילו הציל עולם ומלואו. האם תוכלו לומר שעשיתם הכל על מנת להשיב את נעמה הביתה? האם מדינת ישראל עשתה כל שלאל ידיה על מנת לשחרר את נעמה?". לצד המכתבים, עיריית רחובות פתחה עצומה להשיב את נעמה לארץ.


פורסם לראשונה 13/10/2019 22:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות המשפחה
נעמה יששכר
באדיבות המשפחה
מומלצים