שתף קטע נבחר

ריח של התייקרות: האם בקרוב נשלם יותר על הבשמים?

שנתיים לאחר שהוחרגו מרפורמת התמרוקים, יבואנים מקבילים של בשמים וסבונים מוצקים יצטרכו לעמוד בדרישות רגולטוריות מחמירות יותר. יבואנים: נידרש להביא מסמכים מספקים בינלאומיים, אנחנו חוששים מאוד מהמהלך שעלול להביא לעליות מחירים

שנתיים לאחר שהוחרגו מרפורמת התמרוקים המתגבשת, משרד הבריאות יכניס אליה את מוצרי הבישום. כך נודע ל"ידיעות אחרונות" ול-ynet. המשמעות: יבואנים מקבילים של בישום יידרשו לרגולציה מסוימת, וחוששים שחלק מהבשמים יתייקרו.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

כבר קונים דאודורנט במחירי ברלין? השר שרצה להוזיל את מוצרי הפארם

יו"ר ועדת הבריאות איים לבטל את רפורמת התמרוקים

בשורה לצרכנים: תחום התמרוקים ייפתח לתחרות

 

אף שסבון נוזלי נמצא באחריות משרד הבריאות, בקיץ 2017 הודיע מנכ"ל המשרד, משה בר סימן טוב, כי בישום וסבונים מוצקים יישארו באחריות משרד הכלכלה לשנתיים. אלה היו תמיד באחריות משרד הכלכלה, והמצב לא השתנה גם בתקנות הקודמות של הרפורמה, שהתבססה על רגולציה אירופית.

הבשמים הוחרגו מרפורמת התמרוקים - אבל יתייקרו? אילוסטרציה (צילום: נעמה כהן פרידמן) (צילום: נעמה כהן פרידמן)
הבשמים הוחרגו מרפורמת התמרוקים - אבל יתייקרו? אילוסטרציה(צילום: נעמה כהן פרידמן)
 

יו"ר חטיבת הקוסמטיקה באיגוד לשכות המסחר, ראובן בילט, אף מחה בכנסת על כך שמשרד הבריאות מאפשר יבוא מקביל חופשי של בשמים, ואמר כי "בושם מסוכן לציבור בדיוק כמו איפור או מוצר טיפוח. פתאום בריאות הציבור לא חשובה למשרד הבריאות?". המצב ישתנה ברפורמה שמשרד הבריאות הפיץ באוגוסט טיוטה שלה לגורמים בענף, ומבוססת על רגולציה שווייצרית.

 

היבואנים כבר נערכים

את רפורמת התמרוקים החל להוביל משרד הבריאות לפני מספר שנים, והיא אמורה להקל על יבוא רשמי ומקביל של מוצרי איפור, קוסמטיקה, טואלטיקה והיגיינה אישית. בגרסתה הראשונית הוחרגו ממנה מוצרי בישום, ואלו ייכללו, כאמור, בגרסה המחודשת המתגבשת כעת במשרד.

 

בושם וסבון מוצק נחשבים "תמרוק", אך עד כה לא חייבו הצגת רישיון פרטני והחזקת תיק מוצר, בו מצוינים רכיביו, נוסחאות הייצור, והצהרה שהאצווה משווקת בעוד מדינות באירופה. כעת יידרשו יבואנים מקבילים של בושם להיות אחראים לבטיחות המוצר, ולעמוד בדרישות חוק זהות לנדרש מיבואן רשמי או יצרן ובדרישות חלופיות להחזקת תיק מוצר.

 

והם כבר נערכים. "אנחנו מאוד חוששים", אמר יבואן מקביל של בישום שעובד עם רשתות שיווק רבות. "ברפורמה הקודמת ניסו להעיף אותנו מהענף, דרשו מסמכים שלא יכולנו להציג כיבואנים מקבילים, ובסוף החריגו בשמים מהרפורמה. עברו שנתיים, ושוב מחזירים. מה השתנה? שוב יהיה לובי נגדנו מצד יבואנים רשמיים. עד כה לא היה פיקוח על יבוא מקביל של בושם, ואנו חוששים שנידרש להביא ניירת מספקים בינלאומיים. כעת אנו לוקחים עורכי דין שיבהירו לנו את הדברים".

 

אמנם התקנות מפחיתות דרישות מהיבואנים ביחס לרגולציה האירופית, אך גם מסירות אחריות ממשרד הבריאות ומעבירות את כולה ליצרנים וליבואנים. ייתכן שגם מזה חוששים היבואנים המקבילים, שכן כיום תלונות רבות על מוצרים ביבוא מקביל מגיעות ליבואן הרשמי בישראל.

 

 

השינוי העיקרי: קיצור הליכי אישורים לשיווק התמרוק

השינוי העיקרי הוא בקיצור הליכי האישורים לשיווק תמרוק. הרגולציה השווייצרית כלל לא דורשת אישור מוקדם לכך. זהו היפוך מצד משרד הבריאות, שעד כה פיקח בדקדקנות על כל מוצר שנכנס לארץ, וכל שיידרש ממנו כעת הוא בקרה על המדפים. היא גם לא מחייבת יבואנים מקבילים להציג שרשרת אספקה. אפילו החסם של יבוא רק ממדינות מוכרות הוסר - כעת ניתן לייבא הכל, מכל מדינה.

 

בענף התמרוקים המומים. "הרפורמה השווייצרית היא יותר מס שפתיים מדבר אמיתי, זה משהו הזוי", אומר שחקן בענף. "אני לא רואה את זה קורה בקרוב, כי זה רגולטור שצריך עכשיו להתפרק מכל בקרה. תמיד הסבירו לנו שמוצרי החלקת שיער הם מסכני חיים. עכשיו זה מותר? הרפורמה הזו אומרת 'אפס אחריות לרגולטור'. איך יכול לבוא רגולטור ולומר שמ־100% שליטה הוא יורד לאפס?".

 

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "העבודה על התמרוקים עדיין בדיונים. כשיתקבלו החלטות סופיות, תפורסם טיוטת התקנות להערות הציבור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: נעמה כהן פרידמן
דרישות רגולטוריות מחמירות. בשמים
צילום: נעמה כהן פרידמן
מומלצים