שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  השבוע הגורלי של ג'סטין טרודו
  נער הזהב של הפוליטיקה הקנדית מגיע לבחירות מסובך בפרשת שחיתות ואחרי שנחשפו תמונותיו מחופש לשחור. אנדרו שיר, קתולי אפרפר שמתנגד להפלות, צמוד אליו בסקרים וקרוב לניצחון. האם אובמה יעזור?

  עוד פחות מ-48 שעות נותרו לפתיחת הקלפיות בבחירות הכלליות בקנדה, ביום שני, ושני המועמדים המובילים במרוץ – ראש הממשלה ג'סטין טרודו מהמפלגה הליברלית ואנדרו שיר שמנהיג את המפלגה השמרנית – הגבירו בסוף השבוע את התקפותיהם זה על זה, כשהסקרים מצביעים למעשה על שוויון. ההערכה היא שקנדה צועדת לעבר ממשלת מיעוט – לא ברור בראשות מי.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

   

  טרודו מתנצל שהתחפש לשחור    (רויטרס)

  טרודו מתנצל שהתחפש לשחור    (רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו עצרת בחירות (צילום: רויטרס)
  טרודו. "למה הוא לא יכול להיות הנשיא שלנו?"(צילום: רויטרס)

  קנדה מנהיג המפלגה השמרנית אנדרו שיר בחירות (צילום: רויטרס)
  אנדרו שיר. בירה, פוטבול ומשפחת סימפסון(צילום: רויטרס)

  "בסופו של דבר הבחירה היא בין קיצוצים שיעשו השמרנים לבין ממשלה ליברלית שתמשיך להפוך את החיים של הקנדים לכאלה שתואמים את יכולותיהם הכלכליות, תילחם בשינויי האקלים ותוציא את כלי הנשק מהרחובות שלנו", אמר אתמול טרודו באירוע בחירות באונטריו. המפלגה השמרנית מצדה טוענת שטרודו ואנשיו – אם ינצחו – מתכוונים להעלות מסים ולהתיר בחוק שימוש בסמים קשים.

   

  לפי הסקרים האחרונים זוכים טרודו ושיר כל אחד ל-32-31 אחוזי תמיכה, ואם אלה יהיו תוצאות האמת – הרי שאף אחת מהמפלגות לא תזכה ברוב בפרלמנט, שבו 338 מושבים. המפלגה שתזכה במספר המושבים הגדול ביותר תצטרך להרכיב קואליציה עם מפלגה קטנה אחת או יותר כדי להקים ממשלת מיעוט.

  ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו מביט בתמונה של אביו רה
  ג'סטין טרודו מול תמונה אביו, רה"מ המיתולוגי(צילום: רויטרס)

  בימים האחרונים קראה המפלגה הליברלית למחנה הליברלי לבחור בהצבעה אסטרטגית ולהצביע לה, כדי לוודא שתישאר בשלטון ולא לתת בטעות את המושכות לשמרנים, שיבטלו את הצעדים הפרוגרסיביים שהובילה בשנים האחרונות. במפלגה חוששים שיפסידו קולות רבים ל"מפלגה הדמוקרטית החדשה" בהובלת ג'גמיט סינג, סיקי חובש-טורבן שהרשים קנדים רבים בהופעותיו בעימותים.

   

  ביום רביעי השבוע קיבלו טרודו והמפלגה הליברלית חיזוק מנשיא ארה"ב לשעבר ברק אובמה. הוא קרא לקנדים להצביע לליברלים, ואמר כי טרודו הוא מנהיג יעיל המתמודד עם בעיות גדולות כמו שינויי האקלים: "העולם צריך את ההנהגה הפרוגרסיבית שלו עכשיו", הכריז.

   

  קנאביס, פליטים והמתות חסד

  מאז ניצחונו המוחץ בבחירות ב-2015 נהנה ג'סטין טרודו מתדמית של "נער זהב", אבל התדמית הזו התערערה בשנה האחרונה בעקבות שערורייה גזענית ואפילו פרשת שחיתות – מי היה מאמין – שדבקו בו.

  ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו עצרת בחירות (צילום: EPA)
  חיבוקים וסלפי עם הקהל. טרודו הימם את הקנדים(צילום: EPA)

  טרודו הוא בנו של פייר טרודו, מי שכיהן כראש ממשלת קנדה בשנים 1979-1968 ו-1984-1980 ושנחשב לאבי קנדה המודרנית. בשנות כהונתו הרבות של טרודו האב הוא ביטל בין השאר את האיסור על הומוסקסואליות, שמר על אחדות קנדה מול הבדלנות בקוויבק וקידם רב-תרבותיות המושתתת על מערכת דו-שפתית. כשהבן ג'סטין נולד ב-25 בדצמבר 1971 זכתה הלידה לסיקור בעמודים הראשיים של עיתוני קנדה. בני משפחת טרודו, עם כישורים פוליטיים מרשימים וחזות של כוכבי-קולנוע, הושוו על-ידי רבים למשפחת קנדי בארה"ב.

   

  הבן ג'סטין נכנס לפוליטיקה בשלב מאוחר יחסית – את שנות צעירותו העביר כמדריך סנובורד, ברמן ומורה. יש האומרים כי ההספד שנשא בהלוויה הממלכתית שנערכה לאביו בשנת 2000 הוא הרגע שבו יצאה לדרך הקריירה הפוליטית שלו, אולם רק ב-2008 הוא נבחר לפרלמנט. בקמפיין שבו נבחר לראש הממשלה, ב-2015, הימם טרודו הצעיר את הקנדים כשניצל את חזותו הנאה, הפגין ביטחון רב והרבה להתערבב בקהל ולצלם תמונות סלפי עם תומכיו הצעירים.

  ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו הילד הכי שמאלי עם אבא פייר טרודו שהיה רה
  ג'סטין טרודו (משמאל) ואחיו עם אביהם ראש הממשלה(צילום: רויטרס)

  ביום השבעתו לראש הממשלה הכריז טרודו – המגדיר עצמו פמיניסט – על קבינט שוויוני, שבו 15 גברים ו-15 נשים. כשמדינות אחרות סגרו את שעריהן בפני מהגרים פתח טרודו את שעריה של קנדה ליותר מ-45 אלף פליטים סורים. תחת הנהגתו גם הפכה קנדה למדינה השנייה בעולם המתירה לחלוטין שימוש בקנאביס, ניהלה חקירה ציבורית מלאה בנוגע לרצח נשים ילידיות והתירה המתות חסד במקרים מסוימים. העולם צפה בטרודו בעניין ואפילו בהערצה, והמגזין "רולינג סטון" אף עיטר את שער אחד הגיליונות שלו בכותרת: "למה הוא לא יכול להיות הנשיא שלנו?".

   

  גזען הוא לא

  "כוחו הגדול של טרודו היה המסר החיובי שלו", אומרת החוקרת ג'וסלין קולון מאוניברסיטת מונטריאול. "כל המסר היה של פתיחוּת, סובלנות וכבוד לשונה, בימים שבהם השיח הציבורי נעשה מלא בדעות קדומות ובשנאת זרים".

   

  עד לתחילת השנה הנוכחית נדמה היה שאין משהו שטרודו – נשוי ואב לשלושה – יכול לעשות שיפגע בו. אז הגיעה סערת השחיתות בלוב: התובעת הכללית של קנדה, האישה הילידית הראשונה לכהן בתפקיד, התפטרה אחרי שהאשימה את טרודו בהתערבות בתיק שוחד למען חברת בניין גדולה ששיחדה בכירים במשטר קדאפי. "הוא הבטיח פוליטיקה אחרת, אבל התברר שהוא פוליטיקאי כמו כולם", אומרת קולון על ההסתבכות הזו.

  ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו עצרת בחירות (צילום: EPA)
  "פוליטיקאי כמו כולם". טרודו בסוף השבוע(צילום: EPA)

  תיעוד נוסף של ג'סטין טרודו ראש ממשלת קנדה מחופש ל שחור ()
  הסודות בארכיון: תמונותיו של ג'סטין טרודו מחופש לשחור

  בחודשים האחרונים הכתימו את תדמיתו הזכה תמונות מצעירותו שבהן הוא נראה מאופר כאדם שחור – מעשה הנחשב פוגעני-למדי במונחים של היום. טרודו הודה במעשה, הצהיר ששגה, והסביר כי מדובר בתחפושות לרגל מסיבות שבהן השתתף בשנת 2000 ובתחילת שנות ה-90. לדברי פרופסור רולנד פריס מאוניברסיטת אוטווה, נראה שהנזק שנגרם לו בשערורייה הזו אינו גדול: "הקנדים כבר הספיקו להכיר אותו במהלך השנים, והם יודעים שגזען – הוא לא".

   

  סטיבן הרפר עם חיוך

  אנדרו שיר בן ה-40, יריבו הגדול של טרודו בבחירות, נחשב לאדם מאופק ואפרפר, קתולי אדוק המתנגד להפלות ולנישואים חד-מיניים. לפרלמנט נבחר ב-2004 ולמנהיג המפלגה השמרנית התמנה כבר לפני שנתיים, אבל במידה רבה נשארת דמותו חידה.

   

  "ברור שהוא לא כריזמטי כמו טרודו", אומר פרדריק בוילי מהחוג למדעי המדינה באוניברסיטת אלברטה באדמונטון. "במידה מסוימת, הוא האנטיתזה של ראש הממשלה הנוכחי: הוא לא מרגיש בנוח מול קהל ומול הבוחרים שרוצים להרעיף עליו אהבה".

  קנדה מנהיג המפלגה השמרנית אנדרו שיר בחירות עם (צילום: רויטרס)
  "החברה השתנתה, קיבלתי את זה". שיר(צילום: רויטרס)

  שיר מנסה להציג את עצמו כקנדי מהשורה: אב לחמישה ילדים שאוהב לשתות בירה ולצפות בפרקים של "משפחת סימפסון" ובפוטבול (אחיה הצעיר של אשתו משחק בליגת הפוטבול הקנדית); אלא שמאחורי הפנים העגלגלות שלו מסתתר אסטרטג ממולח, איש שהצליח לגבור על 12 מועמדים אחרים במרוץ להנהגת מפלגתו.

   

  חיוך-הגומות שלו – שנפרש על פניו הן כשהוא שמח והן כשהוא חש שלא בנוח – זיכה אותו בכינוי "סטיבן הרפר עם חיוך". הרפר היה קודמו של שיר בתפקיד וכיהן כראש ממשלת קנדה לפני טרודו. הוא הצליח לאחד את הימין המפולג ולהקים בשנת 2003 את המפלגה השמרנית, והנהיג את ארצו מ-2006 עד 2015.

   

  נישואים חד-מיניים? "המשכתי הלאה"

  כמו קודמו, שיר העביר את רוב חייו הבוגרים בפוליטיקה. לפרלמנט נבחר בגיל 25, ובגיל 32 הוכרז כיושב הראש הצעיר ביותר בתולדות בית הנבחרים הקנדי. הוא אימץ רבים מקווי המדיניות של הרפר, אבל לדברי דניאל בלנד, פרופסור לפוליטיקה מאוניברסיטת מקגיל במונטריאול, בפועל הוא שמרן יותר מהרפר מבחינת אידיאולוגית בכל הקשור לענייני משפחה ומוסר.

  קנדה מנהיג המפלגה השמרנית אנדרו שיר בחירות עם אשתו ג'יל (צילום: EPA)
  מנהיג השמרנים עם אשתו ג'יל. בלי אג'נדה סמויה(צילום: EPA)

  שיר נולד באוטווה וירש את אמונותיו מהוריו. אמו מרי עבדה כאחות והייתה פעילה בתנועה נגד ההפלות, ואביו ג'ים מכהן כעת ככומר בבזיליקת סנט פטריק בבירה. מבקריו של שיר חושדים שיש לו אג'נדה סמויה, ומציינים כי בנאום בשנת 2005 התבטא נגד נישואים חד-מיניים וכי במפלגתו אפשר למצוא שלל מועמדים המתנגדים נחרצות להפלות. הוא מנגד מתעקש כי אם ייבחר לראש הממשלה אין בכוונתו לפתוח מחדש את הדיון בנושאים האלה, שהם "נושאים מפלגים" לדבריו. "החברה השתנתה. קיבלנו את זה. המשכתי הלאה. המפלגה שלנו המשיכה הלאה", הסביר.

  קנדה מנהיג המפלגה השמרנית אנדרו שיר בחירות מבקר ב בית אבות (צילום: רויטרס)
  לא נוח עם קהל. אנדרו שיר מבקר בבית אבות(צילום: רויטרס)

  בשלהי הקמפיין שלו מצא עצמו שיר נאלץ להתגונן מול שאלות על אזרחותו הכפולה: לצד אזרחות קנדית הוא מחזיק באזרחות אמריקנית משום שאביו הוא יליד ארה"ב. אבל את הביקורת הקשה ביותר ספג על תוכנית האקלים שלו ועל הבטחתו לבטל החלטות שקיבלו הליברלים בתחום הזה.

   

  התוכנית הירוקה של שיר מסתמכת בעיקרה על כך שמדינות אחרות יפחיתו את פליטת הפחמן שלהן, בעוד קנדה, הפולטת כ-2% מהפחמן הדו-חמצני בעולם אך מדורגת בעשירייה הראשונה בשיעור פליטת המזהמים לנפש, תחתור לפיתוח טכנולוגיות נקיות בלבד. לדברי בוילי, תוכנית האקלים של שיר היא עקב אכילס שלו – יותר מאשר השמרנות שלו בנושאים חברתיים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים