שתף קטע נבחר

איומים על מג"ד, אבנים על לוחמים: יצהר, יומן אירועים

חמישה ימים של פורענות בהתנחלות: מתקיפת פעילי שמאל במוטות ברזל, דרך עימותים בין נער למ"פ בגולני וחסימת רכבו של מפקד גדוד הסיור בחטיבה ועד ניקוב צמיגי רכב צבאי והשלכת אבנים שמהן נפגע לוחם צה"ל

 

 

זה התחיל במתקפה על איש ארגון שמאל ובעימותים בין מתנחלים לפלסטינים כשכוחות הביטחון נמצאים בתווך, המשיך במעצר של נער מיצהר בחשד להצתת אש ובמעצר של תושב אחר בהתנחלות שאיים על פי החשד על מג"ד בגולני והגיע לשיא בלילה שבין שבת לראשון, בעת ש-30 מתנחלים יידו אבנים לעבר לוחמי צה"ל.

 

במשך שנים מהווה יצהר שבשומרון מוקד עלייה לרגל לנערי גבעות, והפכה לקרקע פורייה עבורם לביצוע פשעי שנאה. בהתנחלות, שבה גרים יותר מ-1,500 איש, נרשמו בעבר לא מעט מקרים של עימותים אלימים עם פלסטינים ופעילי שמאל - וגם עם כוחות הביטחון. אחרי שקט יחסי בשנה האחרונה, בשבוע האחרון התחדשו התקריות, וביתר שאת. זהו יומן האירועים.

 

יום ד': פעילי שמאל מותקפים במוטות ברזל

ביום רביעי האחרון מתנדבים של ארגון "רבנים למען זכויות אדם" הותקפו במוטות ברזל ואבנים בידי רעולי פנים, סמוך ליצהר. על פי אנשי הארגון, שמתנדבים לסייע לפלסטינים במסיק הזיתים, התוקפים הגיעו מיצהר בשעה שפעילי השמאל סייעו לחקלאי הכפר בורין למסוק את יבול הזיתים. בין הפצועים היה גם הרב משה יהודאי, חבר הוועד המנהל של הארגון, שנפצעו בראש ובגפיו, ופונה באמבולנס לקבלת טיפול רפואי.

 

 

"הייתי עם המתנדבים ופתאום הגיעו כמה מתנחלים רעולי פנים, הקיפו אותי, זרקו עליי אבנים, נתנו לי מכות ופצעו אותי בראש", סיפר יהודאי. "אמרתי להם שאני בן 80 ושיעזבו אותי ואז הלכתי". ביישוב יצהר טענו כי מנגד מדובר "בפרובוקציה של אנשי שמאל קיצוני, שיחד עם ערבים מהסביבה התקרבו ליצהר, תוך הפרה של הנחיית כוחות הביטחון. מזכירות יצהר קוראת לאלוף הפיקוד להרחיק את פעילי השמאל המייצרים שוב ושוב פרובוקציות וסכנה ביטחונית בחסות אירועי המסיק".

 

יום ד': מעצר בחשד להצתה

במהלך המתקפה על אנשי ארגון "רבנים לזכויות אדם" הוצתה אש במקום והתקרבה לאזור הבתים ביצהר. שעות לאחר מכן עצר מפקד פלוגה בגולני נער מיצהר, בחשד שהוא זה שגרם להצתה בגבעות שבין חווארה ליצהר. המתנחלים טענו כי המ"פ עצר את הנער תוך שימוש באלימות.

 

ביום שישי בבוקר הנער שוחרר ממעצר וכמה שעות לאחר מכן הבחין החשוד באותו קצין שהגיע בכלי רכב צבאי ליישוב והתעמת איתו. בהמשך נעצר הנער בבית של קרובי משפחה.

 

יום ה': מהומות בהפנינג סוכות

ביום חמישי התעמתו מתנחלים ופלסטינים, ושני לוחמים שהפרידו בין הצדדים הנצים נפצעו. זה קרה באזור תורמוס עייא שליד רמאללה, לשם הגיעו עשרות מתנחלים במסגרת הפנינג סוכות. לפני תחילת ההפנינג בעמק שילה הגיעו סמוך למקום מאות פלסטינים מכפרי האזור והחלו להתעמת עם כוחות מג"ב וצה"ל. צמיגי רכב ביטחון נוקבו בעימותים, ופלסטיני ומתנחל נעצרו על ידי כוחות מג"ב.

 

 
 
הפרות סדר בעמק שילה ביום חמישי ()
הפרות סדר בהפנינג סוכות

עימותים בין פלסטינים לצה
הפלסטינים בעימות ליד רמאללה(צילום: AP)

עשרות המתנחלים שהגיעו למקום התבקשו על ידי הכוחות לפנות את האזור לאחר הכרזתו על שטח צבאי סגור. לאחר מכן החלו הצדדים ביידוי אבנים ובירי זיקוקים, ובעקבות זאת השתמשו הלוחמים באמצעים לפיזור הפגנות. כתוצאה מזריקות האבנים נפצע לוחם מג"ב באורח קל בפניו ופונה לקבלת טיפול רפואי. במג"ב אמרו כי הם "רואים בחומרה כל פגיעה באנשי ביטחון שעושים את תפקידם לשמירה על חיי אדם". 

 

יום ו': איומים על מג"ד בגולני

ביום שישי בצהריים איים על פי החשד תושב יצהר על מפקד גדוד הסיור של חטיבת גולני, סגן-אלוף איוב כיוף. לפי צה"ל, כמה מתנחלים חסמו את הרכב שבו נסע הקצין, אחד מהם פתח את דלת הרכב ואיים על היושבים בו. מפקד היחידה יצא אל המתנחלים שהתרחקו מהמקום. מפקד גדוד הסיור הגיש תלונה במשטרה.

 

החשוד בתקיפה נעצר באותו ערב ביישוב בבנימין על ידי משטרת מחוז ש"י. בשבת בערב הוחלט להאריך את מעצרו עד יום שלישי, אבל הבוקר נערך דיון בנוגע לערר שהגיש, ובעקבותיו הוא שוחרר למעצר בית.

 

יום שבת: רעולי פנים מול הפלסטינים

לפי אנשי ארגון השמאל "יש דין", סמוך לשעה 13:40 הגיעה קבוצת מתנחלים לאזור הכפר בורין, הסמוך ליצהר, והתעמתה עם משפחה פלסטינית שעסקה במסיק. אחד מבני המשפחה נפצע וקיבל טיפול. במקביל ירה אחד המתנחלים באוויר.

 

 
מתנחלים מיידים אבנים לעבר נערים פלסטינים באזור כפר בורין (צילום: יש דין)
העימותים בבורין, שליד יצהר(צילום: יש דין)

שני צוותים של מג"ב שהגיעו למקום הגיעו למקום, אך לאחר הפסקה קצרה בעימותים הגיעו נערים פלסטינים לאזור והחלו ליידות אבנים על מתנחלים שנשארו במקום. זריקות אבנים הדדיות נמשכו עד ששוב הוקפצו כוחות מג"ב. בסרטון נראים מתנחלים רעולי פנים מיידים אבנים לעבר נערים פלסטינים, שהגיבו ביידוי אבנים.

 

3:00, יום א': אבנים על לוחמים

כל זה היה רק הקדימון לאירוע החריג שהתרחש הלילה. לפי צה"ל, כ-30 מתנחלים התאספו באזור יצהר, יידו אבנים לעבר לוחמי צה"ל וניקבו את גלגלי כלי הרכב שבו נסעו. כתוצאה מיידוי האבנים נפצע לוחם צה"ל באורח קל וקיבל טיפול רפואי במקום. הלוחמים הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי לאוויר בהתאם להוראות הפתיחה באש, וההתקהלות פוזרה.

 


הפגנה נגד אלימות ביצהר (צילום: אלכס קולומויסקי)
תומכים בחיילי צה"ל. בהפגנה ביצהר(צילום: אלכס קולומויסקי)
הפגנה נגד אלימות ביצהר (צילום: משי בן עמי)
וקוראים להדחת המ"פ, באותו מקום(צילום: משי בן עמי)
צה
אלוף הפיקוד פדן עם ראש המועצה יוסי דגן(צילום: דובר צה"ל )

הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, הודיע בעקבות זאת כי הוא "מוקיע ומגנה את תקיפת חיילי צה"ל ורואה בחומרה רבה ביותר את ההתנהגות העבריינית כפי שבאה לביטוי בשבוע האחרון באזור". כוכבי הנחה לאתר את כלל המעורבים ולמצות איתם את הדין ובשיחה משותפת עם ראש השב"כ נדב ארגמן ועם מ"מ המפכ"ל מוטי כהן החליטו השלושה "לרכז מאמץ ולפעול בשיתוף פעולה למגר בכל דרך תופעה חמורה זו".  

 

מפקד פיקוד המרכז, אלוף נדב פדן, אמר כי "מדובר בקומץ מועט של נוער עברייני שנגדו נדרש לפעול בחומרה רבה". שעות לאחר מכן האלוף פדן ביקר במרחב חטיבת שומרון וכן ביצהר עצמה, ביחד עם מפקד אוגדת יהודה ושומרון, תא"ל יניב אלאלוף ומפקד החטיבה המרחבית "שומרון", אל"מ שגיב דהן. המפקדים קיימו הערכת מצב ובמהלך הסיור ביצהר נפגשו עם יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון.

 

ביצהר היו מי שהתנער מהנערים וגורמים בהנהגת ההתנחלות אמרו כי יפעלו להוציא מהיישוב את הנערים שהיו מעורבים באירוע. ראש המועצה דגן הגיע ל"הפגנת תמיכה בחיילי צה"ל", אבל באותה הפגנה - לצד אמירות לפיהן "לא נקבל פגיעה בכוחות הביטחון", הזדהו אחרים דווקא עם התוקפים: "אוהבים את נוער הגבעות, זה נוער שמוסר את נפשו".


פורסם לראשונה 20/10/2019 21:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יש דין
רעולי פנים בכפר הסמוך בורין
צילום: יש דין
מומלצים