שתף קטע נבחר

25 שנה לחטיפה: אסתר וקסמן ממשיכה להדליק נרות לנחשון

תמונתה של אסתר וקסמן מדליקה נר נוסף להצלת בנה שנחטף, באותו ערב שבת גורלי, נצרבה בתודעה הישראלית. כמה שעות מאוחר יותר נרצח בנה, נחשון, בפעולת החילוץ ההירואית שבה נפל סרן ניר פורז. לקראת אירוע זיכרון במלאת 25 שנים למותם - מבקשת האם השכולה: הדליקו נר לזיכרם

 

"אין יום שאני לא חושבת על נחשון, ומסתכלת על התמונה שלו ועל התמונות של ארבעת הנכדים שנושאים את שמו": 25 שנים עברו מאז נחטף נחשון וקסמן ונרצח בניסיון החילוץ בפעולה שבה נפל סרן ניר פורז - ואסתר, אמו, לא מפסיקה להתגעגע.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>    

 

לקראת האזכרה שתיערך בעוד כשבועיים, היא מבקשת מהציבור להדליק נר לזכרם של השניים בבית - וגם בפייסבוק. ב-7.11 יציינו בני משפחותיהם של וקסמן ופורז מלאת 25 שנה למותם באירוע מיוחד ורב משתתפים שיוזמים חבריהם.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

"אני לא מאמינה שעברו כבר 25 שנה", אומרת וקסמן. "היוזמה להדלקת נר משותפת מאוד מרגשת אותי. אני שמחה שעם ישראל, ברובו, לא שכח - וכמו שהיו איתי אז הוא יהיה איתנו גם עכשיו. זה משהו לא מובן מאליו ואני אסירת תודה".

 

ניסיון החילוץ הסתיים באובדן

חטיפתו של וקסמן נחרטה בזיכרון הציבורי. וקסמן, תושב ירושלים, התגייס ליחידת עורב בגולני שם שירת כלוחם. ביום ראשון, 9 באוקטובר 1994, הוא נחטף בידי מחבלים פלסטינים שהתחזו למתנחלים, כשלקח טרמפ מצומת הטייסים.

 

אסתר וקסמן - אמו של נחשון וקסמן ז
נר לנחשון. אסתר, אמו של נחשון וקסמן ז"ל, כיום(צילום: אבי סולטן)

 

במשך שישה ימים הוחזק הלוחם בן ה-19 בסתר כבן ערובה בכפר ביר נבאלא שמצפון לירושלים. כבר למחרת החטיפה העבירו החוטפים קלטת וידאו שבה צולם כשאקדח מוצמד לרקתו, והוא מבקש מראש הממשלה יצחק רבין' שישחרר את השייח' אחמד יאסין ועוד 200 אסירים ביטחוניים.

 

ביום שישי איתר השב"כ את הבית שבו הוחזק. עם רדת החשיכה, פרץ כוח החילוץ של סיירת מטכ"ל, ובמהלך פעולת ההשתלטות ירה אחד המחבלים שבעה כדורים בוקסמן והרג אותו.

 

ערב שבת שהסתיים בטרגדיה. כך זה נראה אז (באדיבות "כאן")
ערב שבת שהסתיים בטרגדיה. כך זה נראה אז(באדיבות "כאן")

 

סרן ניר פורז היה בחופשה לקראת שחרורו מצה"ל ויציאה ללימודים, אך חזר מחופשתו כדי לפקד על הכוח הפורץ לבית. פורז נורה ונהרג עם הפריצה לבית, בראש חייליו.

 

"הדליקו נר והזדהו עמנו"

באותו ערב שבת גורלי, שעות בודדות לפני המבצע, צולמה אסתר וקסמן כשהיא מדליקה נרות שבת. כעת היא משחזרת את הצילום וקוראת לציבור להדליק נר יחד איתה, ביום חמישי 7 בנובמבר בשעה 20:30.

 

נחשון וקסמן ()
נחשון וקסמן ז"ל

 

"לפני 25 שנה הזמנתי את כל הנשים להדליק נר נוסף בערב שבת. זה נגמר באסון וטרגדיה", היא אומרת. "העובדה שעדיין זוכרים אותנו ורוצים להזדהות איתנו מאוד מרגשת. אני קוראת לכולם להדליק נרות ולהמשיך להזדהות איתנו". 

 

החברים מבקשים גם מהגולשים להצטרף לאירוע בפייסבוק (איוונט) "מדליקים נר עם אסתר וקסמן", ולהוסיף מסגרת לתמונות הפרופיל שלהם, בה משולב נר זיכרון לשניהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים