שתף קטע נבחר

הקהילות היהודיות בארה"ב מתחמשות: "אנחנו נהיה אחראים לגורלנו"

ליהודי התפוצות הסובלים מאנטישמיות נמאס להמתין לישועה חיצונית, וכעת הם דורשים את הזכות לשימוש בנשק חם לשם הגנה עצמית. רגע לפני יום השנה לפיגוע בפיטסבורג - נשיא הפדרציות, אריק פינגרהאט אומר: "יש עלינו איום אמיתי"

יהדות התפוצות משיבה מלחמה: בעוד כמה שבועות, בחודש נובמבר, יתכנסו בוושינגטון כמה מאות יהודים החברים בארגון הפדרציות של צפון אמריקה, כדי להתכונן לשנת העבודה הבאה. אחד הנושאים המרכזיים שעל סדר יומו של הכינוס יהיה, איך לא, האנטישמיות המתפשטת ברחבי ארצות הברית, ותחושת חוסר הביטחון שחשים יהודי אמריקה בשנה האחרונה. אלא שבניגוד לעבר, הפעם היהודים באים לדבר תכל"ס. כן, גם על נשק ועל הצורך לאחוז בו.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>    

 

"אנחנו רוצים לבדוק מה עושים", אומר אריק פינגרהאט, נשיא ומנכ"ל ארגון הפדרציות המונה כמאתיים קהילות, רק ימים אחדים לאחר האירוע הטראומטי במזרח גרמניה. "אנחנו מבינים שיש פה נקודת מפנה, ולוקחים את המציאות מאוד ברצינות. בנינו בתקופה האחרונה רשת של ביטחון בקהילות, וזו רשת שפועלת בצורה אקטיבית" הוא מוסיף.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

החג החדש שנוסד בגלות: איך הפך שמחת תורה לחג ישראלי

 

לתפיסתו, "אנחנו אחראים על הביטחון של עצמנו, יחד עם סוכנויות הביטחון של הממשלה. יש לנו אמון באמריקה, אבל עלינו לדרוש מן הממשלה שלנו לפעול, ובמקביל - לבנות עבורנו מערך בתוך הקהילה שיגן על כל הקהילות בצפון אמריקה. אנחנו כבר על המסלול בדרך לשם".

  

רשת ביטחון יהודית אקטיבית

שאלתי את פינגרהאט האם יש לקהילות תוכניות להצטייד בנשקים, ולחמש את האחראים על הביטחון. "לא כולנו חמושים", השיב, "אבל גם בחברה הישראלית לא כולם חמושים. ובכל זאת, היא עשתה צעדים על מנת לשמור על הביטחון של היהודים החיים במדינתה. אחרי פיטסבורג הדברים השתנו אצלנו. לחמש יהודים? כן, זה קורה גם אצלנו עכשיו".

 

 

מלבד הרשויות האמריקניות, שמן הסתם אחראיות על ביטחונם של אזרחי ארה"ב, מסייעים לקהילות היהודיות גם גורמי ביטחון ישראלים. "הישראלים אכן מעורבים", מאשר נשיא הפדרציות. "הם מעורבים במודיעין וגם באימונים. האסטרטגיה שלנו היא שלכל קהילה יהיה אחראי על הביטחון, והוא יהיה אחראי על התיאומים בין הקהילות השונות, על התקשורת עם הבולשת (אף. בי. איי) ועם המשרד להגנת המולדת".

 

כבר במהלך האירוע הקשה בגרמניה, האחראים על הביטחון בקהילות האמריקניות הפעילו את האזעקות. באמצעות רשת תקשורת סגורה, הופץ המידע בכל הקהילות היהודיות, והאחראים דאגו לוודא כי הרשויות בארה"ב מגבירות את האבטחה סביב מוקדים יהודיים במהלך יום כיפור. ואכן, סביב לא מעט בתי כנסת בארה"ב תוגברה האבטחה מחשש כי האירוע בגרמניה עלול להדליק את אש השנאה אצל אנטישמים אמריקנים.

 

איום אמיתי על יהדות התפוצות

האם יהודים שהתרחקו בשנים האחרונות מן הקהילות שבים הביתה? פינגרהאט שוקל את מילותיו. "תראה", הוא אומר לבסוף, "אני מאמין ומרגיש שאנשים מחזקים את הקשר, אבל זה לא המסר הכי חשוב לדעתי. מה שחשוב זה שצריך לפעול ביחד כי יש איום אמיתי".

 

עצרת לציון 30 יום לטבח בבית הכנסת
עצרת לציון 30 יום לטבח בבית הכנסת "עץ החיים" בפיטסבורג, ארצות הברית
 

 

את השיחה בינינו יזמו פינגרהאט ואנשיו, זמן קצר לאחר שפורסם ב-ynet יהדות המאמר על חוסר העניין של הישראלים באנטישמיות ברחבי העולם. נשיא הפדרציות מודע לשיח הער על אודות הנתק שבין ישראל ובין יהדות ארה"ב, אולם חשוב לו לנסות ולאזן את התמונה המצטיירת בשנתיים האחרונות.

 

"יש קהילה יהודית מדהימה בארה"ב", הוא מדגיש. "זו קהילה עם רוחניות שפורחת סביב ישראל. התמונה יותר טובה ממה שמספרים. בארה"ב יש הרבה ארגונים, וכל ארגון מתמקד במה שחשוב לו. אנחנו עובדים בצורה קרובה עם הסוכנות ועם הממשלה בישראל. אני מרגיש שהם מבינים את האתגרים שקיימים כיום, והם עובדים איתנו בשיתוף פעולה הדוק ומיוחד".  

 

קוראים לישראלים: לזכור את השמות

ב-27 באוקטובר, בשעות אחר הצהריים, יתקיים בפיטסבורג טקס לציון שנה לטבח הנורא בבית הכנסת "עץ החיים". גם כאן החיבור לישראל יהיה בולט, שכן בדומה ליום הזיכרון - בטקס תישמע צפירה בת דקה לזכר הקורבנות. נשיא הפדרציות מבקש לפנות לציבור הישראלי - וקורא לו לקחת חלק, גם אם מרחוק, בטקס.

 

נשיא ומנכ"ל ארגון הפדרציות, אריק פינגרהארט
נשיא ומנכ"ל ארגון הפדרציות, אריק פינגרהארט

 

"אני קורא לישראלים להצטרף אלינו ביום הזה כדי לזכור את השמות", הוא אומר. "זו דרך מצויינת להתחבר ולהתאחד, יהודים ישראלים ויהודים אמריקנים. אימצנו את הצפירה, וזה הרגע להתאחד סביב הזיכרון וסביב השמות של ההרוגים כדי שלא נשכח. קל לשכוח את מה שקרה, אבל אסור לנו לשכוח".

 


פורסם לראשונה 20/10/2019 16:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
לא מוכנים לקחת סיכונים
צילום: EPA
מומלצים