שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בעיכוב של חודש: חיסוני השפעת הגיעו לישראל

  קופות החולים יחלו במבצעי חיסוני השפעת בשבוע הבא, לאחר שייצורם עוכב על ידי ארגון הבריאות העולמי. כל מה שצריך לדעת על החיסונים, יעילותם, ומי חייב להתחסן בהקדם

  באיחור ניכר – החיסונים הגיעו: קופות החולים יפתחו את מבצעי החיסונים לשפעת בתחילת השבוע הבא, לאחר שייצורם הוקפא על ידי ארגון הבריאות העולמי. על פי נתוני החורף שעבר על אוסטרליה בחודשים האחרונים, ייתכן וצפויה עונה קרה וקשה במיוחד.

   

  קיראו עוד:

  שפעת קטלנית: זינוק במס' החולים שמתו השנה מהמחלה

  אבחנו עצמכם: יש לי שפעת או רק הצטננות?

   

   

  חיסון (צילום: shutterstock)
  החיסונים מתחילים בעיכוב של חודש(צילום: shutterstock)

   

  למה מבצעי החיסונים החלו רק עכשיו?

  ייצור חיסוני השפעת נקבע על ידי ארגון הבריאות העולמי, בהתאם לזני השפעת השכיחים בשנה האחרונה, והתחלואה באוסטרליה שם מקדים החורף את שלנו בכ-6 חודשים. השנה תחזית זני השפעת פורסמה על ידי ארגון הבריאות העולמי באיחור בהשוואה לשנים קודמות, לאחר שאחד הזנים המכונה זן (A (H3N2 עבר מוטציה בשם "דריפט אנטיגני".

   

  מדובר בשינוי שעוברים וירוסי השפעת בנקודות החיבור לנוגדנים, אותם חיילים שאמורים לזהות אותם ולהזעיק את מערכת החיסון כדי לחסלם. כך מצליחים זני השפעת להתחמק ממערכת החיסון, להתמיד בהדבקת תאים נוספים ולהתפשט בגוף.

   

  המוטציה שעברו הווירוסים, הצריכה ייצור מחדש של תרכיבי החיסונים. לכן, אספקת תרכיבי החיסונים החלה ברחבי העולם רק בשבועות האחרונים, זאת, בניגוד להמלצות רשויות הבריאות בעולם, להתחסן עד סוף חודש אוקטובר.

   

  האם יש קדימויות בקרב אלה שיוכלו להתחסן?

  מאחר שהחיסון השנה יגיע בסבבים, בשל האיחור בייצורם, תחילה יחוסנו קבוצות סיכון ובהם תינוקות וילדים, קשישים, מדוכאי חיסון, נשים בהיריון וצוותי רפואה. לאחר תום הסבב הזה, תחוסן שאר האוכלוסיה. 

   

  מה היו הדיווחים על החורף האוסטרלי?

  עונת החורף באוסטרליה וניו זילנד מקדימה את זו של ישראל, משום שהחורף מתחיל שם באפריל ומסתיים באוקטובר. לפחות על פי הדיווחים משם, ייתכן וצפויה כאן מכה קשה: בתי החולים התמלאו עד אפס מקום במאושפזים. מעל 217 אלף איש אובחנו בשפעת, ועל פי ההערכות, מאות אלפים נוספים נדבקו בנגיפים. המחלה הותירה שם קורבנות רבים – קרוב ל-440 איש מתו מהמחלה.

   

  אחד ממקרי התחלואה הקשים שדווחו הוא של הילדה היילי הנווד בת 3, שנדבקה בשפעת בחודש יוני האחרון, וסבלה משיתוק חלקי לאחר שהנגיף גרם לדלקת קרום המוח. היא אושפזה ביחידה לטיפול נמרץ, וצפויה לעבור תהליך שיקום ארוך, בתקווה שישפר את מצבה כך שהיא תוכל לשוב וללכת.

    

  האם יש מספיק חיסונים בישראל?

  בשל עיכוב הייצור, חיסוני השפעת יגיעו לישראל בשלבים ובהתאם לביקוש ולדרישה בשנה שעברה, כך שלא צפוי מחסור. בקופת החולים מכבי התחסנו אשתקד כ-420 אלף איש. השנה הזמינה הקופה 450 אלף חיסונים. במאוחדת התחסנו אשתקד 226 אלף איש, והשנה הוזמנו 250 אלף חיסוני שפעת בזריקה. קופת חולים לאומית הזמינה השנה 115 אלף חיסונים, כשבשנה שעברה התחסנו 105 אלף איש. שירותי בריאות כללית הזמינה השנה מיליון ו-100 אלף חיסונים, כשאשתקד חוסנו כמיליון מבוטחים.

   

  איך מיוצרים חיסוני השפעת?

  נגיפי השפעת מוזרקים אל תוך מיליוני ביצים שם הם מתרבים ונשאבים. הזריקה מכילה חלקיקי נגיפי שפעת מומתים, המוזרקים לגוף ומעוררים יצירת נוגדנים נגדם. והתרסיס לאף מכיל נגיפי שפעת מוחלשים, שאינם מסוגלים לגרום למחלה, אך מעוררים את מערכת החיסון ליצור נוגדנים נגדו.

   

  האם החיסונים גורמים למחלה?

  לא. החיסון נגד שפעת אינו מכיל נגיף, אלא רכיב של המטען הגנטי של נגיף מומת או חי מוחלש, שאין ביכולתו לגרום למחלה כלשהי.

    

  מהן תופעות הלוואי של החיסון?

  תופעות הלוואי השכיחות של הזריקה הן אודם או כאב מקומי קל באיזור ההזרקה החולף תוך מספר שעות עד יומיים, חום החולף מאליו בתוך כיממה (זוהי אינה מחלה), או כאב ראש קל.

    

    

  מי חייב להתחסן?

  משרד הבריאות ממליץ על חובת החיסון לכל מי שמעל גיל 65, לחולים בכל גיל הסובלים ממחלות כרוניות, לנוטלי סטרואידים באופן קבוע, לחולי ריאות, מדוכאי חיסון, נשים בהריון ולילדים בני 6 חודשים ועד 5 שנים. כל השאר - להחלטתם.

   

  מי אינו יכול לקבל את החיסון בזריקה?

  תינוקות מתחת לגיל חצי שנה, מי שסובל מחום גבוה עד 24 שעות לאחר חלוף החום.

   

  האם מי שסובל מאלרגיה לביצים רשאי להתחסן?

  כן. בניגוד לשנים קודמות, אלה הסובלים מאלרגיה לביצים יכולים לקבל את החיסון בזריקה ללא חשש.

   

  איך תינוקות וילדים צריכים להתחסן?

  • החיסון בזריקה יינתן מגיל 6 חודשים ואילך, חיסון בתרסיס המכיל נגיף מומת יינתן מגיל שנתיים ואסור לחולי אסתמה ולאלה בדיכוי חיסוני.
  • ילדים בגיל 9 שנים ומעלה צריכים מנה אחת בלבד של חיסון לשפעת.
  • ילדים בגילאי חצי שנה עד 8 שנים כולל, שלא חוסנו בשנה שעברה, צריכים חיסון שפעת בשתי מנות בהפרש של חודש זה מזה.
  • ילדים הסובלים מאלרגיה לביצים יכולים לקבל את החיסון בזריקה ללא חשש.

   

  חיסון (צילום: shutterstock)
  חיסון. מגיל 6 חודשים אצל האחיות

   

  האם נשים בהיריון צריכות להתחסן?

  בהחלט, ואף מומלץ. בשנים האחרונות דווחו בישראל מספר מקרי מוות טראגיים של נשים בהריון שנדבקו בשפעת. החיסון מגן לא רק על האישה, אלא גם על התינוק אותו היא עומדת ללדת, וגם על הרך הנולד. על נשים בהיריון להתחסן לשפעת במהלך ההריון או לפניו. נשים שילדו וטרם חוסנו, צריכות לקבל את החיסון לשפעת לפני השיחרור מבית החולים. ניתן להתחסן גם לאחר השיחרור ובמהלך תקופת ההנקה.

   

  קראתי באינטרנט שהחיסון מסוכן. האמנם?

  לא: החיסון נמצא בטוח וניתן למיליוני תינוקות וילדים בכל העולם. הסכנה המרכזית והיחידה היא מהשפעת עצמה.

    

  בשנה שעבר התחסנו והפכנו חולים בגלל הזריקה. למה שנתחסן?

  החיסון אינו גורם למחלה אלא מגן בפני הנגיפים הקטלניים של שפעת. מחלה לאחר חיסון נגרמת לרוב על ידי נגיפים או חיידקים ואין לה כל קשר לחיסון עצמו. מדובר בצירוף מקרים בלבד.

   

  עד כמה יעיל חיסון?

  יעילות חיסוני השפעת מגיעה ל-70 עד 100% הגנה. הוכח שהחיסונים לא רק מגינים בפני תמותה, אלא מונעים אשפוזים וסיבוכים האופייניים במיוחד לקבוצות סיכון ובהם תינוקות, קשישים, חולים כרוניים, חולים מדוכאי חיסון, חולי לב, סוכרת, סרטן, חולים תחת טיפול בסטרואידים וכמובן – גם בילדים ומבוגרים בריאים.

   

  מה עדיף - החיסון בזריקה או בתרסיס לאף?

  כל חיסון ויתרונותיו. החיסון בזריקה ניתן חינם ללא צורך במרשם רופא ובהפניה, אולם הוא מכיל נגיף מומת ולכן "מחזיק מעמד" בגוף מבחינת ההתחסנות עד כשנה. מנגד, החיסון בתרסיס לאף "פלומיסט" הוא בעל יתרון קל משום שהוא מביא להתחסנות שנמשכת מעט יותר משנה. מחקר ישראלי אף מצא שמאחר שהתרסיס לאף מגיע ישר לדרכי הנשימה, הוא גורם להגנה טובה יותר. החיסון בזריקה ניתן חינם, ואילו חיסון הפלומיסט עולה כסף.

   

  אנחנו כבר בחודש נובמבר, החורף אוטוטו פה. מה הטעם להתחסן?

  שיא התחלואה בישראל הוא דווקא לקראת סוף דצמבר ולאורך ינואר. לכן זהו זמן נכון לגשת ולהתחסן. יתרה מכך, אלה שיתחסנו כעת יהיו מוגנים בפני השפעות גם בתחילת החורף הבא, משום שהחיסון מגן למשך כשנה.

   

  תוך כמה זמן מתחיל לפעול החיסון?

  הדבר משתנה מאדם לאדם, לרוב מתחיל החיסון להשפיע בתוך כשבועיים עד שלושה שבועות.

   

  האם חיסוני השפעת מכילים את החומר המשמר "תימרוסל" שנחשב בעבר כמזיק?

  לא. חיסוני השפעת אינם מכילים לא תימרוסל ולא חומרים משמרים אחרים.

   

  קיבלתי חיסון בשנה שעברה, האם עדיין צריך להתחסן?

  כן. כאמור, החיסונים מביאים להתחסנות שנמשכת כשנה בלבד. לכן יש להתחסן מדי שנה מחדש.

   

  האם ילדי בתי הספר יקבלו את החיסון לשפעת?

  בהחלט: החיסון ניתן בתחילה לתלמידי כיתות ב' ובשנתיים האחרונות גם לתלמידי ג' ו-ד'. בשנה הבאה אמור מתן החיסון להתרחב גם לתלמידי כיתה ה'. עם זאת, בשל מחסור חמור באחיות בתי ספר, התלמידים מקבלים בדרך כלל את חיסוני השפעת באיחור ניכר, ומבצע חיסוני בתי הספר מושלם לרוב רק סמוך לחודש ינואר.

   

  ומה קורה עם חיסון לדלקת ריאות?

  לקראת החורף ממליצים ארגוני הבריאות בעולם גם על קבלת החיסון לדלקת ריאות. חיסון זה ניתן בטיפת חלב כחלק מחיסוני השגרה לתינוקות, אולם הוא מומלץ גם למבוגרים מעל גיל 65, ולאלה מדוכאי חיסון. התרכיב מגן בפני הזנים השכיחים וקטלניים של חיידק הפנאומוקוק, אחד מגורמי התמותה הזיהומית המרכזיים בעולם. גם בהקשר לחיסון זה, כמו כל החיסונים, הוא כשלעצמו אינו מגן ב-100% בפני ההדבקה, ולפיכך ככך שיותר אנשים יתחסנו, כך יגדל מעטה ההגנה. החיסון שניתן למיליונים ברחבי העולם בשנים האחרונות, הוכיח שהוא מפחית משמעותית תחלואה ותמותה בתינוקות, ילדים מבוגרים וקשישים.

   

  האם צריך מרשם או הפניה כדי להתחסן?

  לא. החיסון בזריקה ניתן בכל קופות החולים אצל האחיות, ללא צורך במרשם וללא הפניה. כאמור, ילדים מעל גיל שנתיים (שאינם חולי אסתמה או דיכוי חיסוני) ומבוגרים יכולים לרכוש את החיסון בתרסיס "פלומיסט" דרך האף, ממנו הוזמנו כמויות מוגבלות על ידי הקופות.

   

  הכותב הוא מומחה ברפואת ילדים והכתב הרפואי של ynet

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  חיסוני שפעת. עיכוב עולמי
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים