שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  משרד החקלאות: משרד הכלכלה אשם במחסור בחמאה
  לטענת משרד החקלאות, מכסות היבוא חולקו על ידי משרד הכלכלה למספר גדול מדי של יבואנים - דבר שלא הותיר בידם כוח קנייה מספיק כדי לספק חמאה במחיר המפוקח לו התחייבו
  משרד החקלאות תוקף את משרד הכלכלה, ומאשים אותו ביצירת המחסור בחמאה  בשוק המקומי.

   

  משבר החמאה: משרד הכלכלה ממליץ לפתוח את השוק ליבוא חופשי

  בחזרה לתקופת הצנע: כך הפכה החמאה ממוצר בסיסי למצרך נדיר

  במשרד הכלכלה חוששים: המחסור בחמאה יחמיר לפני החגים

  מחסור בחמאה? לא רק במכולת שלכם

   

  >> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו 

   

  "הבעיה היא באופן חלוקת המכסות (ליבוא חמאה בפטור ממכס, נ"ק), בדגש על התנאים שהוכתבו על ידי משרדך וסוג היבואנים הזוכים", כתב גלעד אלירז, מנהל תחום בכיר סחר חוץ משרד החקלאות ופיתוח הכפר, לדני טל, מנהל מינהל יבוא במשרד הכלכלה. "במידה שהמכסות היו מחולקות בהתאם להמלצת הגורמים המקצועיים במשרד החקלאות, החמאה היתה מגיעה לארץ, ההיצע והביקוש היו נפגשים, ואולי היה נוצר מחסור זניח".

   

  חמאה בחצי חינם  (צילום: ירדנה אזולאי)
  חמאה(צילום: ירדנה אזולאי)
   

  המכתב נשלח לטל בתגובה למכתבו למשרד הכלכלה השבוע, בו הציע לבטל את המכס על יבוא חמאה - הצעה שאינה בת יישום ללא תיקוני חקיקה.

   

  "המלצתכם, כפי שבאה לידי ביטוי במכתבך, אינה יכולה להתיישב עם ענף מתוכנן. עד שלא יוחלט אחרת בחקיקה, שיטת המכסות היא השיטה היחידה האפשרית לפתיחת היבוא", כתב אלירז. הוא הוסיף כי משרד הכלכלה לא נערך לטיפול במחסור, למרות שידע על כך מראש: "כדי להשוות את הביקוש להיצע, יזם משרד החקלאות פתיחת מכסות ליבוא חמאה מבעוד מועד הן לשנת 2019 והן לשנת 2020".

   

  הביקורת של משרד החקלאות היא על פריסת חלוקת המכסות למספר מנות וחלוקת כל מנה למספר רב יחסית של זוכים, דבר שלא נתן בידי היבואנים כוח קנייה מספיק שיאפשר מכירה לצרכן במחיר המפוקח לו התחייבו.

   

  במשרד החקלאות הציעו לטל להעביר לידיהם את הטיפול בחלוקת המכסות. "לעמדתנו המקצועית, לא המכסה היא הבעיה, אלא אופן חלוקתה, ולכן מאחר שמדובר בחומר גלם לייצור חלב ומוצריו, אנו מציעים כי האחריות על חלוקת מכסות החמאה תועבר למשרד החקלאות, שהוא המשרד המקצועי הקשור באופן ישיר לענף החלב ויכול לתת מענה לכל הסוגיות המקצועיות המצוינות במכתבך".

   

  במשרד הכלכלה דוחים על הסף את טענות משרד החקלאות: "טענת משרד החקלאות שלא ניתן לבטל את המכס ללא הליך חקיקה משוללת יסוד. ביטול מכסים נעשה

  בצו בחתימת השרים הרלוונטיים. המכס נועד להגן על הייצור המקומי ולכן, לאור הפסקת הייצור המקומי על ידי טרה, אין צורך בכלי הגנה זה ואין מניעה לבטל את המכס על ייבוא חמאה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  מומלצים