שתף קטע נבחר

במשרד הכלכלה חוששים: המחסור בחמאה יחמיר לפני החגים

יבואנים שזכו במכרז ליבוא חמאה ללא מכס החליטו לוותר על כך לאחר שחויבו למכור אותה במחיר מפוקח. התוצאה: רגע לפני ראש השנה - המחסור במוצר עלול להחריף. במשרד הכלכלה בוחנים נקיטת צעדים נגדם

במשרד הכלכלה מודאגים מהמחסור בחמאה שעלול להחמיר לפני החגים: ועדת המכסות במשרד התכנסה אתמול (ב') לדון בדרכי פעולה נגד יבואנים שזכו במכרז למכסות פטורות ממכס ליבוא חמאה בתנאי שישווקו אותן במחיר חמאה בפיקוח, אך לא עשו זאת מטעמי כדאיות כלכלית.

 

מלחמת החמאה: איפה תקנו חמאה בזול?

מחסור בחמאה? לא רק במכולת שלכם

היבואנים יחויבו למכור חמאה מוזלת; טרה חזרה למכור חמאה לרשתות

 

חמאת טרה (צילום: מירב קריסטל)
חמאה. מחסור שנמשך כבר שנה(צילום: מירב קריסטל)

 

המחסור בחמאה נמשך כבר למעלה משנה והחריף כאשר טרה חדלה מייצור חמאה מפוקחת באריזות קטנות לצרכנים והסיטה את שיווק החמאה לשוק המוסדי (קונדיטוריות, בתי קפה וכדומה), שם מחיר החמאה אינו מפוקח. גם תנובה צמצמה את ייצור החמאה.

 

כדי להתגבר על החוסרים בחמאה, הגדיל משרד הכלכלה את המכסות ליבוא חמאה ללא מכס בעוד 1,500 טון בשנת 2019, אך התנה את הזכייה בפטור בחובה למכור את החמאה המיובאת במחיר המפוקח. אלא שהיבואנים טוענים כי מחיר החמאה בעולם גבוה ולכן לא משתלם להם למכור במחיר המפוקח, הנחשב מהזולים בעולם, וחלקם מעדיפים לקבל קנס מאשר לייבא.

 

הוועדה דנה באפשרות להעביר מכסות מיבואנים שלא השתמשו בהן ליבואנים שהביעו נכונות לעשות זאת. בשלב זה הוחלט לבצע בימים הקרובים בדיקה מול יבואנים שזכו אם לממש את המכסות.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים