שתף קטע נבחר

רבנים ליועמ"ש: לא נוכל לחנך את תלמידינו לגישה ממלכתית ולאמון במערכת

פרסום ראשון: בכירים בציונות הדתית מתייצבים לצד נתניהו ובמכתב למנדלבליט ולנשיאת העליון חיות תוקפים את "התקלות וההדלפות" ואת "התיאום הלא ראוי בין החוקרים לעיתונות". לטענתם, התחושה כי "אין כאן בירור הצדק אלא רדיפה פוליטית" עלולה "למוטט את הגישה הממלכתית, הישרה והמכבדת" ביחס למוסדות המדינה

רבנים בכירים מתייצבים לצד נתניהו במאבקו נגד המשטרה והפרקליטות: כמה ממנהיגי הציונות הדתית מזהירים את ראשי מערכות אכיפת החוק מפני אובדן אמון הציבור בהם, על רקע שיטות החקירה השנויות במחלוקת שנחשפו בתיקי ראש הממשלה, ורומזים כי לא יוכלו עוד לחנך את תלמידיהם לגישה "ממלכתית, ישרה ומכבדת" ביחס למוסדות המדינה.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>  

 

במכתב ששיגרו רבנים ואנשי חינוך מהשורה הראשונה לנשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, וליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, נטען כי ההתפתחויות האחרונות ו"התיאום הלא ראוי בין חוקרים ובין עיתונות" יוצרים בציבור הדתי תחושה קשה ש"אין כאן בירור הצדק לשמו, כי אם רדיפה בעלת צביון פוליטי".

 

קיראו עוד בערוץ היהדות : 

 

על המכתב חתמו, בין היתר, רב העיר צפת וחבר מועצת הרבנות הראשית, הרב שמואל אליהו (שהוא עובד מדינה); יו"ר ישיבות ההסדר וישיבות ואולפנות בני עקיבא, הרב חיים דרוקמן, וראש המכינה הקדם צבאית "בני דוד" בעלי, הרב אלי סדן. "אנו מחנכים את תלמידינו במשך שנים לתת אמון במדינה ובמערכת השלטון שלה", הדגישו, אך טענו כי החוויות של אותם תלמידים בתקופה זו עלולים "לממוטט את כל החינוך" בנושא זה.

 

 

"תתקנו את מה שצריך"

הרבנים פירטו במכתבם: "אנו רואים בכאב גדול את ההדלפות לעיתונות ואת התקלות באופן ההתנהלות של גופים אלו שאתם אחראים עליהם, ומודאגים מאוד מאובדן אמון הציבור במערכת המשפט והאכיפה, שהולך וצובר תאוצה".

 

הרב חיים דרוקמן (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
הרב חיים דרוקמן(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

הם הבהירו כי "חקירת ראש הממשלה היא כמובן דבר לגיטימי", אך זאת רק בתנאי שהיא "מתנהלת בדיסקרטיות ובאופן הראוי, כדי לשמר על כבודה של המדינה ועל כבודו של ראש ממשלה מכהן, אשר כל זמן שלא הורשע בבית המשפט, הוא נחשב לאדם נקי כפיים".

 

בסיום מכתבם, שנשלח גם לשר המשפטים אמיר אוחנה, האחראי על פרקליטות המדינה, והשר לביטחון הפנים גלעד ארדן, המופקד על עבודת המשטרה - כתבו: "אנו פונים אליכם בבקשה דחופה ביותר לא להמתין אפילו יום אחד, כי אם לפעול באופן נמרץ לתקן את מה שצריך, כדי שכבודה של המדינה, כבודו של ראש ממשלה והאמון במערכות האחראיות על החוק יושבו למקומם".

 

בצל הפרסומים על אמצעי הלחץ

המכתב יוצא בצל המשך חשיפת אמצעי הלחץ של החוקרים על עד המדינה בתיק 4000, ניר חפץ. לפני כחודשיים נחשפה ב-ynet וב"ידיעות אחרונות" מסכת הלחצים שהפעילו חוקרי פרשת 4000 על ניר חפץ לפני שהסכים לשמש כעד מדינה: "אני אומר לך שההשלכה פה מעבר לפלילים וכלא. התא המשפחתי שלך כרגע נמצא בסכנה בעקבות אותה פצצה שאמרתי לך שתגיע בזמן הקרוב מאוד", אמר לו אחד החוקרים".

 

  (צילום: אלכס קולומויסקי)
"אובדן האמון". נשיאת העליון אסתר חיות והיועמ"ש אביחי מנדלבליט(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

"אתה תראה שברגע שאתה תהיה בלי המשפחה - אתה כלום ושום דבר, וכל הכסף והכסתוחים והשיחות והתיאומים וכל התחבולות האלה שעשית לא היו שוות את זה. אתה יכול להסתכל עליי לגלגל עיניים ולהמשיך להקשיב לעצת עורך דינם... אני אומר לך שאתה עומד בפני סכנה קיומית לתא המשפחתי שלך, ובכל זאת אתה מהנהן וממשיך", אמר אחד החוקרים לחפץ.

 

בחברת החדשות דווח השבוע על איומים כלכליים שהפעילו החוקרים: "זה כסף, אנחנו יודעים להתעסק בכסף ואנחנו יודעים לקחת אותך ולרוקן אותך מנכסיך". לפי הדיווח, אחד החוקרים אמר לחפץ: "אני יכול להגיד לך שכל פינה שניסית להסתיר ולהחביא במהלך חייך, אנחנו הפכנו את הפינה הזאת וגילינו את מה שיש שאתה החבאת ולכל אותם מסתורים ודברים חבויים אנחנו נגיש לך אותם. וכל סרט או דבר אפשרי שאתה מריץ לך בראש יהיה פה בחדר הזה. אני לא צוחק איתך ניר ואני לא מרמה אותך, תזכור מה שאמרתי לך בשיחות שלנו אלה דברים שעלולים להשפיע לא רק עליך".

 

אמש הוזכר זימון אדם שאינו קשור ישירות לתיק 4000, שנשאל שאלות מביכות לכאורה כדי ללחוץ על חפץ לחתום על הסכם עד מדינה. בהקשר זה אמר היום עו"ד אורי קורב, בכיר לשעבר בפרקליטות ששימש כתובע במשפט אולמרט, לאולפן ynet כי "אם נאמר על ידי חוקר 'אני יודע עליך דברים מסוימים' תוך רמיזה כי כל הציבור תכף יידע אותם, מדובר בסחיטה, שכן אדם רשאי לשתף או לא לשתף פעולה עם החקירה".

 

התמלילים שפורסמו עד כה מתארים את הלחץ הכבד שהופעל על חפץ מעט לפני שהסכים לחתום על ההסכם ולמסור מידע נגד נתניהו, רעייתו ובני הזוג אלוביץ', בעלי בזק. חפץ הלין על תנאי מעצרו ועל מצבו הפיזי, תוך שהוא נתקל בתגובות סרקסטיות מצידם של החוקרים שהטיחו בו כי "אנחנו יודעים עליך הכול". עוד נטען כי היועץ המשפטי לא אישר את כלל המהלכים המשפטיים נגד חפץ, כשתשובתו עסקה בטענה לזימונו של אדם שאיננו קשור כלל לתיק 4000.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
"אובדן האמון"
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים