שתף קטע נבחר

לוין נגד ראשי אכיפת החוק: "נואמים כמו קוזקים נגזלים - שיודו בכשלים"

על רקע סערת דרך גביית עדותו של ניר חפץ והפרת צו הפרסום בידי שר המשפטים, שר התיירות וחבר צוות המו"מ מטעם הליכוד תקף בשיחה עם אולפן ynet את מערכת אכיפת החוק: "האכיפה בררנית, שיטות החקירה פסולות". על המאמצים להרכבת הממשלה: "גנץ רוצה ממשלת אחדות בראשות נתניהו, לפיד מתנגד"

 

 

על רקע הסערה שחולל שר המשפטים אמיר אוחנה, שהפר את צו איסור וחשף את אמצעי הלחץ שהופעלו לכאורה על עד המדינה ניר חפץ בפרשת תיק 4000, תקף הבוקר (חמישי) שר התיירות יריב לוין (הליכוד) את מערכת אכיפת החוק ואמר לאולפן ynet: "שיטות חקירה פסולות ואכיפה בררנית הן תופעות חמורות, והדלפות הן עבירה פלילית. הסירוב לחקור את ההדלפות בכל מיני טענות מגוחכות - התנהלות מפחידה".

 

על הפלונטר הפוליטי אמר לוין: "גנץ רוצה להתקדם לממשלת אחדות משותפת עם הליכוד בראשות נתניהו, אבל נראה שיאיר לפיד מתנגד בתוקף". על יוזמת הבחירות הישירות לראשות הממשלה: "סיכוי קטן מאוד, הרעיון כרוך בהרבה בעיות". צפו בריאיון.

 

יריב לוין (צילום: שאול גולן)
השר יריב לוין. "הדלפות - עבירה פלילית חמורה"(צילום: שאול גולן)

 

פרשת ניר חפץ ודברי השר אוחנה - ידיעות נוספות:

שר המשפטים חשף את מהלך הלחץ על חפץ שנאסר לפרסום

משרד המשפטים: דרך גביית עדות חפץ נבחנת בכובד ראש

מנדלבליט וניצן: "דברי אוחנה חמורים ביותר ומעוותים את המציאות"

הלחצים על עד המדינה: מה עשו החוקרים, ואיך זה ישפיע על תיק 4000?

 

- שמעת את דברי שר המשפטים. היועמ"ש ופרקליט המדינה אומרים שהם חמורים ביותר, מעוותים את המציאות ומטעים את הציבור. מה אתה חושב על זה?

"אני מצטער, אם כי לא מתפלא על ציפוף השורות אצל ראשי מערכת אכיפת החוק. אני חושב שההתנהלות בנושא חקירות ראש הממשלה, בכל ההיבטים, היא לא מקרה בודד אלא דוגמה לשיטות עבודה פסולות שקורות גם במקרים אחרים. זה חייב להדיר שינה מעיניו של כל אזרח ושל ראשי מערכת אכיפת החוק".

 

- האם הגבול נחצה?

"אין בכלל ספק. מנוף שמפעילים על עד מדינה יכול להיות אחד והוא לומר לו - יש לנו ראיות שמאפשרות לנו להגיש נגדך כתב אישום, ואנחנו מוכנים לא להגיש אותו אם תסכים להיות עד מדינה. לא יכול להיות שיגידו לאדם - אנחנו נחשוף פרטים אינטימיים על חייך שאין בהם בדל של עבירה פלילית".

  

 

 

אמיר אוחנה (צילום:  יאיר שגיא, רויטרס)
אמיר אוחנה וניר חפץ(צילום: יאיר שגיא, רויטרס)
אינפו אינפוגרפיקה עדות עד מדינה ניר חפץ תיק 4000 (צילום: יאיר שגיא )
(צילום: יאיר שגיא )

 

- מי שחשף את הפרטים האינטימיים הוא חברך לסיעה.

"יש בעניין הזה ציניות שלא תיאמן. קודם עושים פעולות חקירה שהן פליליות ממש ומהלכים אימים על העד, ומגיעים למצב שהוא נמצא תחת איום שפרטים אינטימיים שלא היו אמורים להימצא בידי גורמי החקירה יגיעו לידיעת הציבור ויהרסו את חייו ומשפחתו, ולאחר מכן מספרים שצריך צו איסור פרסום כדי להגן על פרטיות העד. זה בלתי נתפס וזו התנהלות מפחידה, הסירוב לחקור את ההדלפות בכל מיני טענות מגוחכות".

 

- אתה חושב שפרקליטי נתניהו לא הדליפו שום מסמך או פרט מהחקירות? אתה יכול לחתום על זה?

"אני לא יכול לחתום על שום דבר".

 

- מה אתם מבקשים לחקור, איזה הדלפות? כולם מדליפים.

"אני לא מקבל את זה. רשויות אכיפת החוק צריכות לדאוג שלא יהיו הדלפות, כבר שנים שבחקירות האלה יש הדלפות מגמתיות ושיטתיות".

 

- עכשיו אנחנו רואים הדלפות שמשרתות את ראש הממשלה.

"זה לא משנה את מי זה משרת. בעיניי זו עבירה פלילית חמורה".

 

- אם היה מדובר רק בזה, היינו מצפים מניר חפץ לבוא ולהגיד שהוא לא מעוניין להיות עד מדינה. הוא לא עושה את זה.

"אם הוא יעשה את זה הוא חושף את עצמו לכך שכל ההסכם איתו יפורק".

 

 
אביחי מנדלבליט (צילום: דנה קופל)
מנדלבליט. בודק את הטענות על התנהלות החוקרים(צילום: דנה קופל)

 

- את היועמ"ש לא מעניינים שמירת החוק והצדק?

"את זה צריך לשאול אותו. אין שום בעיה לנהל חקירה מעמיקה על איזה רכב של ברסלב שקורא כמה קריאות במגפון, ואנחנו רואים את האנרגיה שמושקעת בתיקים האלה אל מול פרשה כמו של רות דוד, למשל".

 

- מנדלבליט מנסה לכסת"ח? הוא שותף לרדיפה הזאת?

"את השאלות הקשות האלה צריך לשאול את ראשי מערכת אכיפת החוק. הם לא נשאלים על כך ואני לא מבין מדוע. אף אדם בר-דעת לא יכול לקבל את האכיפה הבררנית הזו".

 

לטענת לוין, "אכיפה בררנית" היא תופעה חמורה שמצטרפת לתופעת שיטות חקירה פסולות. "שני הדברים מחייבים בדק בית רציני, ולא מכתבי עידוד ותמיכה כפי שעושים במערכת משפט החוק", אמר לוין, "משרד היועמ"ש הוא חשוב ומערכת אכיפת החוק היא חשובה, וצריך להיזהר בעניין הזה. הגיע הזמן שראשי מערכת אכיפת החוק יודו בכשלים העצומים שנפלו בין היתר גם בחקירות רה"מ, במקום להתעלם ולעסוק במכתבים מגוחכים אחד לשני, במקום נאומים של קוזקים נגזלים שעומדים תחת מתקפה, וישימו סוף למחול השדים הבלתי נסבל הזה. אחרת, האמון במערכות הללו יאבד לחלוטין". 

 

"ישיבות המו"מ היו חסרות תכלית"

לטענת לוין, "אם הדברים היו תלויים בבני גנץ - הוא היה רוצה להתקדם לכיוון ממשלת אחדות משותפת עם הליכוד בראשות נתניהו, אבל נראה שיאיר לפיד מתנגד לכך בכל תוקף". לדבריו, "אם גנץ יחליט על המהלך הזה, ומי שיבוא יבוא ומי שלא אז לא, נראה מו"מ רציני שאפשר יהיה לסיים אותו ולסכם את הדברים מהר מאוד. אם הוא יחליט אחרת, אז ברור שהישיבות הן הצגה לתקשורת". הוא הוסיף כי "ישיבות המו"מ עד עכשיו היו חסרות תכלית - אפשר להתווכח על התנאים, אבל אם אדם לא החליט אם הוא רוצה את ההסכם - אז מראש כל העניין חסר ערך".

  

-אם הולכים לבחירות שלישיות אתה רואה מצב שבו הליכוד יעשה חיבורים אחרים, אולי עם ש"ס? משהו מפתיע?

"לא עסקנו בזה בינתיים, זה עדיין מוקדם. אני מאוד מקווה שלא נגיע לשם. אני חושב שאם הדברים היו תלויים רק בגנץ ובנתניהו, הם היו יודעים לסגור את העניין. אני מקווה שגנץ יקבל את ההחלטה המנהיגותית הלא פשוטה הזו, ונוכל לחסוך בחירות מיותרות שכנראה לא ישנו הרבה".

 

לוין התייחס ליוזמה שהועלתה לאחרונה בדבר קיום בחירות בזק ישירות לראשות הממשלה. "הסיכוי לממש את הרעיון הזה קטן מאוד", אמר, "הוא טומן בחובו הרבה מאוד בעיות ואני חושב שלא נכון לברוח מהתמונה: יש אלטרנטיבה אחת שתאפשר הקמת ממשלה והיא ממשלת אחדות רחבה על פי המתווה של נשיא המדינה. אני מקווה שגנץ ידפוק על השולחן וייקח את המפלגה שלו לשם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
שר התיירות יריב לוין
צילום: שאול גולן
מומלצים