שתף קטע נבחר

צה"ל תוקף יעדים בעזה, בית נפגע באשכול

משעות הצהריים תוקף צה"ל שורת יעדים של הג'יהאד האיסלאמי. בין היעדים שהותקפו - מתחם אימונים ואתרים תת-קרקעיים לאחסון וייצור אמצעי לחימה. עשרות רקטות נורו בתגובה לחיסול בכיר הארגון בהא אבו אל-עטא. בתים נפגעו באשכול, בנתיבות ובשדרות. 39 בני אדם נפגעו ומצבם קל. משדר מיוחד

לאחר שיגור עשרות רקטות וניסיונות מצד ישראל להרגעה שנענו בשלילה, הודיע בצהריים (יום ג') צה"ל על גל תקיפות נגד יעדי טרור של הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה. טנקים תקפו שלוש עמדות צבאיות של ארגון הטרור ברצועה, ובשעה 16:00 הודיע צה"ל על גל תקיפות נוסף. ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש כעת לעידכון ביטחוני עם יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ.

 

משעות הבוקר שוגרו עשרות רקטות לעבר ישראל. בצהריים תמה ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני בקריה. ראש הממשלה בנימין נתניהו, הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי וראש השב"כ נדב ארגמן מסרו פרטים נוספים על חיסולו של בכיר הג'האד האיסלאמי בהא אבו אל-עטא שפתח את סבב ההסלמה. מוקדם יותר תקף צה"ל ברצועת עזה שני מחבלים על אופנוע - פעילי הג'יהאד האיסלאמי - שעמדו לשגר רקטות. אחד מהם נהרג. ממד"א נמסר כי עד 15:30 טופלו 39 בני אדם, כולם במצב קל. בין הנפגעים: שני פצועים מרסיסים (גברים כבני 30 ו-55 במועצה האזורית באר טוביה), 20 נפגעים שנחבלו בדרך למרחב המוגן ו-17 נפגעי חרדה. משדר מיוחד ועדכונים שוטפים.

 

הג'יהאד האיסלאמי בהלם, חמאס מתלבט / רון בן ישי

 

אזעקה בשדרות (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

אזעקה בשדרות (צילום: רויטרס)
מתגוננים בשדרות(צילום: רויטרס)

כיפת ברזל (צילום: AFP)
יירוט של כיפת ברזל(צילום: AFP)

 

מדובר צה"ל נמסר כי "בין יעדי הטרור שהותקפו - מתחם אימונים ואתרים תת-קרקעיים לאחסון וייצור אמצעי לחימה. צה"ל רואה בחומרה רבה את ירי הרקטות לעבר שטח ישראל ואזרחי ישראל, וערוך להמשיך בהגנה על אזרחי המדינה כמו גם לכל פעולה שתידרש". יצוין כי מדובר באתרים תת-קרקעיים מרכזיים שבהם השקיע ארגון הטרור זמן וכסף רב וכן מדובר בפגיעה תשתיתית, מבצעית וכלכלית בג'יהאד האיסלאמי. 

 

דובר הג'יהאד האיסלאמי אמר כי: "אין תיווך ערבי או בינלאומי. זוהי מערכה כוללת ואינה פרק בודד".

 

 
קודם לכן, בתום ישיבת הקבינט בקריה, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "בשנה האחרונה, רב-המחבלים הזה היה מחולל הטרור הראשי מהרצועה. הוא יזם ותכנן פיגועים רבים וירה מאות רקטות ליישובי עוטף עזה. הוא תכנן פיגועים נוספים. הוא היה פצצה מתקתקת". נתניהו הוסיף: "אנחנו לא מעוניינים בהסלמה, אך זה עלול לקחת זמן. צריך לאפשר לצה"ל לעשות את העבודה".

 

הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי אמר: "בהא אבו אל-עטא הוא האיש שערער את הביטחון והיציבות בארץ. הוא פעל לחבל בניסיונות להרגעה מול חמאס. אין לנו עניין בהסלמה, אך אנו נערכים לה. אם נצטרך - נעבור גם לסיכולים".

 

הצהרה נתניהו כוכבי וארגמן בעקבות המצב הביטחוני (צילום: gettyimages)
נתניהו וכוכבי בקריה(צילום: gettyimages)

העברת המקל בין נתניהו לבנט (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
שר הביטחון הטרי נפתלי בנט עם הרמטכ"ל(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

העברת המקל בין נתניהו לבנט (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

סבב ההסלמה בין ישראל לרצועת עזה שהחל הבוקר עם חיסולו של בכיר הג'יהאד האיסלאמי בהא אבו אל-עטא נמשך עם שיגורים של עשרות רקטות מעוטף עזה ועד לגוש דן, יחד עם יירוטים של כיפת ברזל. אזעקות נשמעו גם באזור מודיעין. בנתיבות ספג בית פגיעה ישירה. לא דווח על נפגעים. מוקדם יותר ספג בית בשדרות פגיעה ישירה וגם שם לא דווח על נפגעים.  

 

 

  

למרות הצהרות ישראל שלפיהן "שקט ייענה בשקט", בג'יהאד האיסלאמי התייחסו היום בביטול לאפשרות של מגעים להפסקת אש: "מוקדם לדבר על תיווך או על תקשורת. דם השאהידים עוד לא יבש. הפלגים לא יאפשרו לנתניהו להשתמש בפשע לטובת מטרות פוליטיות ישראליות". בכיר הג'יהאד האיסלאמי, חאלד אל-בטש, אמר: "המערכה עם ישראל פתוחה. לא נאפשר לה לשנות את כללי העימות שהזרוע הצבאית שלנו קבעה. אין לנו ברירה מלבד עימות ודבר לא ימנע מאיתנו להגיב על ההתנקשות".

 

בחמאס הוסיפו כי "ההתנגדות החלה להגיב והיא מאוחדת. נערכות פגישות של הפלגים ברצועה. האויב יופתע מיכולות ההתנגדות הפלסטינית. המילה האחרונה היא של ההתנגדות וזוהי חובתה להגיב לתקיפותיה של ישראל". 

חיסול בהא אבו על עטא הג'יהאד האיסלאמי, תקיפת צה
תקיפה בעזה (צילום: AFP)

בעקבות ההסלמה וירי הרקטות מעזה: פגיעה בבית בנתיבות (צילום: AFP)
בית ספג פגיעה ישירה בנתיבות (צילום: AFP)

בעקבות ההסלמה וירי הרקטות מעזה: פגיעה בבית בנתיבות (צילום: חיים הורנשטיין)
(צילום: חיים הורנשטיין)

בעקבות ההסלמה וירי הרקטות מעזה: פגיעה בבית בנתיבות (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בעקבות ההסלמה וירי הרקטות מעזה: פגיעה בבית בנתיבות (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

"ברגע שנשמעו שתי אזעקות, האחת אחרי השנייה, בעלי ואני ובתי טסנו לממ"ד ונעלנו אותו חזק", סיפרה במשדר המיוחד ב-ynet בעלת הבית בנתיבות, בת שבע חדד. "שמענו בום, הייתה הפסקת חשמל, אז תיארנו לעצמנו שזה בתוך הבית שלנו".

 

החמ"ל המשותף של הזרועות הצבאיות של חמאס והג'יהאד האיסלאמי הודיע: "ישראל נושאת באחריות המלאה לפשע הנתעב הזה, והוא לא יעבור ללא תגובה. הניסיון של ישראל לפתור את המשברים הפנימיים שלה על חשבון דם פלסטיני כדי לשרת את האג'נדות הפנימיות - לא יעבוד. החזרה למדיניות ההתנקשויות היא קו אדום. הפלגים מסוגלים לשבש את התוכניות של ישראל וליצור את כללי המאבק". שכנו של בהא אבו אל-עטא סיפר: "היינו בבית ופתאום שמענו פיצוץ. מצאנו את הדירה שלו הרוסה וראינו בה פצועים. גופתו נמצאה בשער בית הספר שקרוב לדירתו".

 

הנחיות פיקוד העורף בעקבות ההסלמה וירי הרקטות מעזה: פגיעה בבית בשדרות ()

חיסול בהא אבו על עטא הג'יהאד האיסלאמי ()

 

 
 
יירוט באיילון דרום (צילום:  עידן יגודה)
מתגוננים בגוש דן(צילום: עידן יגודה)

יירוט באיילון דרום (צילום:  עידן יגודה)
(צילום: עידן יגודה)

אזעקות בתל אביב בעקבות ההסלמה וירי הרקטות מעזה: פגיעה בבית בשדרות (צילום: רן רימון)
(צילום: רן רימון)

שיבושים בתחבורה הציבורית, בנתב"ג פעילות סדירה

בעקבות המצב הביטחוני, משרדי הרישוי מגוש דן ודרומה נסגרו. לא יתקיימו מבחני הנהיגה המעשיים (טסטים), למעט דימונה וערד. אתרי הבחינות נסגרו בשדרות, אשקלון, אשדוד, נתיבות, קריית מלאכי, חולון, בני ברק, לוד, באר שבע, ראשון לציון, פתח תקווה, רחובות ומודיעין.

 

מבחני הנהיגה העיוניים (תיאוריה) לא יתקיימו היום בתל אביב, ראשון לציון, אשדוד, אשקלון, מודיעין ובאר שבע. כמו כן, לא יתקיימו היום קורסים לנהיגה נכונה (נהיגה מונעת) וקורסי רענון לנהיגה בתל אביב, חולון, באר שבע, ראשון לציון, רחובות, מודיעין, פתח תקווה, אשדוד ואשקלון.

 

מכוני הרישוי לרכב מתל אביב ודרומה יפעלו בהתאם להנחיות פיקוד העורף. יש לוודא פעילות בטלפון טרם ההגעה למכון. משרדי הרישוי באזור גוש דן ודרומה, למעט אילת ודימונה, סגורים היום לקבלת קהל. מדובר בסניפי הרישוי בפתח תקווה, בני ברק, חולון, רמלה, רחובות, אשקלון, אשדוד, באר שבע, רהט וקריית גת. כמו כן, המוקד הטלפוני 5678*, הממוקם בראשון לציון, לא פועל עד להודעה חדשה.

 

בעקבות הנחיות פיקוד העורף, יחולו שינויים בתחבורה הציבורית באזור גוש דן ודרומה. באזור הדרום, מספר הנוסעים באוטובוס הוגבל ל-20 נוסעים בלבד. בגוש דן הוגבל מספר הנוסעים ל-35 לכל היותר. הרשות הארצית לתחבורה ציבורית במשרד התחבורה נערכה לתגבור הקווים במידת הצורך.

 

קווים העוברים בצומת יד מרדכי, יסעו דרך צומת גבעתי בשל סגירת הכביש. שירות האוטובוסים למוסדות החינוך, בוטל בשל סגירות המוסדות. קווי הזנה לתחנות הרכבת הסגורות, נתיבות, אופקים ושדרות בוטלו גם הם, בשל סגירת תחנות הרכבת באזור. ניתן להתעדכן בכל השינויים במוקד הטלפוני של התחבורה הציבורית 8787*. שימו לב, יתכנו עומסים וזמן המתנה ארוך מהרגיל.

 

קווי רכבת ישראל פועלים כסדרם, למעט קו הנגב המערבי שתנועתו הופסקה בין תחנות אשקלון ובאר שבע, על פי הנחיות הגורמים הביטחוניים. התחנות שנסגרו הן תחנות שדרות, נתיבות ואופקים. נוסעים מבאר שבע ואליה יוכלו להשתמש בקו המזרחי העובר דרך תחנות לוד, קריית גת ולהבים. רכבות בקו הנגב המערבי (רעננה-באר שבע), מתחילות ומסיימות את נסיעתן מצפון בתחנת אשקלון. ייתכנו עיכובים בזמני הנסיעה הרכבת, בשל אזעקות המחייבות עצירה של הרכבת במהלכן.

 

בנמל התעופה בן גוריון נמשכת כסדרה תנועת המטוסים. לנוכח הירי מרצועת עזה לעבר גוש ודן, חלו התאמות במסלול ההמראות והנחיתות שמאפשרות פעילות תעופתית כסדרה.

 


פורסם לראשונה 12/11/2019 12:15

 

יואב זיתון, איתמר אייכנר, אליאור לוי, איתי בלומנטל, מתן צורי, אדיר ינקו, רענן בן צור, רועי רובינשטיין, אמיר אלון ואילנה קוריאל השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
תושב שדרות מתגונן
צילום: רויטרס
מומלצים