שתף קטע נבחר

ליומיים הקרובים: מצב מיוחד הוכרז ביישובים בטווח של 80 ק"מ מהרצועה

שר הביטחון הנכנס בנט הכריז על מצב מיוחד ביישובי העורף, בהם תל אביב וירושלים. משעות הצהריים תוקף צה"ל שורת יעדים של הג'יהאד האיסלאמי, בהם מתחמי אימונים ופיר מנהרת טרור - 5 פלסטינים נהרגו בתקיפות. עשרות רקטות נורו בתגובה לחיסול בכיר הארגון. משדר מיוחד

  

 
שר הביטחון שנכנס היום (ג') לתפקידו, נפתלי בנט, הכריז אחר הצהריים על מצב מיוחד בעורף ביישובים הנמצאים בטווח של עד 80 ק"מ מרצועת עזה - כולל תל אביב, ירושלים ודרום השרון. ההכרזה תקפה ל-48 שעות, אלא אם תבוטל לפני כן על ידי הממשלה או שר הביטחון. משמעות המצב המיוחד היא בעיקר הקלות ושיפויים לאוכלוסייה ולעסקים.
 

הג'יהאד בהלם, חמאס מתלבט / רון בן ישי

 

 

העברת המקל בין נתניהו לבנט (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
בנט וכוכבי, היום(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

העברת המקל בין נתניהו לבנט (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
העברת המקל בין נתניהו לבנט(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

אחר הצהריים נרשם עוד גל תקיפות ברצועת עזה: מטוסי קרב וכלי טיס של צה"ל תקפו שוב יעדים של הג'יהאד האיסלאמי. בין היעדים: מתחמי אימונים בהם גם של הכוח הימי, פיר מנהרת טרור התקפית בצפון הרצועה ואתר חפירה של מנהרת טרור התקפית במרכז הרצועה. אחד הפצועים מתקיפת צה"ל הבוקר שנפצע ופונה לבית החולים מת מפצעיו. חמישה פלסטינים נהרגו מתחילת הסבב.

 

בערב, כלי טיס של צה"ל תקף שני פעילי ג'יהאד שהתכוננו לשגר רקטות. מצה"ל נמסר כי זוהתה פגיעה. בתוך כך, כבכל הסלמה, החל צה"ל בגיוס מילואים מצומצם. גיוס המילואים כולל בשלב זה כמה מאות חיילים לפיקוד העורף, אגף המודיעין וחיל האוויר.

 
החל משעות הצהריים תוקף צה"ל יעדים של ארגון הטרור בעקבות שיגור של עשרות רקטות לעבר ישראל - מעוטף עזה ועד גוש דן - אחרי חיסולו של בכיר הג'יהאד בהא אבו אל-עטא. קודם לכן, בתום ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני בקריה, מסרו ראש הממשלה בנימין נתניהו, הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי וראש השב"כ נדב ארגמן פרטים נוספים על חיסולו של אבו אל-עטא.
 
ראש הממשלה בנימין נתניהו עם ראש השב
נתניהו וכוכבי בחמ"ל בקריה(צילום: קובי גדעון/לע״מ)
 בעקבות השיגורים לעבר ישראל, נמסר ממד"א כי עד 15:30 טופלו 39 בני אדם, כולם במצב קל. בין הנפגעים: שני פצועים מרסיסים (גברים כבני 30 ו-55 במועצה האזורית באר טוביה), 20 נפגעים שנחבלו בדרך למרחב המוגן ו-17 נפגעי חרדה.

 

מדובר צה"ל נמסר כי "בין יעדי הטרור שהותקפו - מתחם אימונים ואתרים תת-קרקעיים לאחסון וייצור אמצעי לחימה. צה"ל רואה בחומרה רבה את ירי הרקטות לעבר שטח ישראל ואזרחי ישראל, וערוך להמשיך בהגנה על אזרחי המדינה כמו גם לכל פעולה שתידרש". יצוין כי מדובר באתרים תת-קרקעיים מרכזיים שבהם השקיע ארגון הטרור זמן וכסף רב וכן מדובר בפגיעה תשתיתית, מבצעית וכלכלית בג'יהאד האיסלאמי. כמו כן, תקפו טנקים של צה"ל שלוש עמדות צבאיות של הארגון.

 

 
הנחיות פיקוד העורף בעקבות ההסלמה וירי הרקטות מעזה: פגיעה בבית בשדרות ()

נתניהו אמר כי "בשנה האחרונה, רב-המחבלים הזה היה מחולל הטרור הראשי מהרצועה. הוא יזם ותכנן פיגועים רבים וירה מאות רקטות ליישובי עוטף עזה. הוא תכנן פיגועים נוספים. הוא היה פצצה מתקתקת". נתניהו הוסיף: "אנחנו לא מעוניינים בהסלמה, אך זה עלול לקחת זמן. צריך לאפשר לצה"ל לעשות את העבודה".

 

הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי אמר: "בהא אבו אל-עטא הוא האיש שערער את הביטחון והיציבות בארץ. הוא פעל לחבל בניסיונות להרגעה מול חמאס. אין לנו עניין בהסלמה, אך אנו נערכים לה. אם נצטרך - נעבור גם לסיכולים".

 

הצהרה נתניהו כוכבי וארגמן בעקבות המצב הביטחוני (צילום: gettyimages)
נתניהו וכוכבי בקריה(צילום: gettyimages)

 

 

 

אזעקה בשדרות (צילום: AP)
מתגוננים בעת אזעקה בשדרות(צילום: AP)

אזעקה בשדרות (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

אזעקה בשדרות (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

גבעתיים (צילום: בר מלכי)
יירוט בגוש דן(צילום: בר מלכי)

 

ישראל: "שקט ייענה בשקט"; הג'יהאד: "מערכה כוללת"

למרות הצהרות ישראל שלפיהן "שקט ייענה בשקט", בג'יהאד האיסלאמי התייחסו היום בביטול לאפשרות של מגעים להפסקת אש: "מוקדם לדבר על תיווך או על תקשורת. דם השאהידים עוד לא יבש. הפלגים לא יאפשרו לנתניהו להשתמש בפשע לטובת מטרות פוליטיות ישראליות".

חיסול בהא אבו על עטא הג'יהאד האיסלאמי ()

מנהיג הג'יהאד האיסלאמי, זיאד נחאלה, אמר: "אנחנו מבינים את היתרונות של הלחימה הזו. נילחם באויב ועלינו לא לשכוח את הכאב שלנו למען פלסטין".

 

בכיר הג'יהאד האיסלאמי, חאלד אל-בטש, אמר: "המערכה עם ישראל פתוחה. לא נאפשר לה לשנות את כללי העימות שהזרוע הצבאית שלנו קבעה. אין לנו ברירה מלבד עימות ודבר לא ימנע מאיתנו להגיב על ההתנקשות". דובר הארגון מסר כי לא מתקיימים מגעים לתיווך מצרי או בינלאומי כדי להגיע להפסקת אש: "זוהי מערכה כוללת, לא פרק בודד".

 

בחמאס הוסיפו כי "ההתנגדות החלה להגיב והיא מאוחדת. נערכות פגישות של הפלגים ברצועה. האויב יופתע מיכולות ההתנגדות הפלסטינית. המילה האחרונה היא של ההתנגדות וזוהי חובתה להגיב לתקיפותיה של ישראל".

 

 
בעקבות ההסלמה וירי הרקטות מעזה: פגיעה בבית בנתיבות (צילום: גדליה בלום)
הנזק לבית שנפגע בנתיבות(צילום: גדליה בלום)

בעקבות ההסלמה וירי הרקטות מעזה: פגיעה בבית בנתיבות (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בעקבות ההסלמה וירי הרקטות מעזה: פגיעה בבית בנתיבות (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

שיבושים בתחבורה הציבורית, בנתב"ג פעילות סדירה

בעקבות המצב הביטחוני, משרדי הרישוי מגוש דן ודרומה נסגרו. לא יתקיימו מבחני הנהיגה המעשיים (טסטים), למעט דימונה וערד. אתרי הבחינות נסגרו בשדרות, אשקלון, אשדוד, נתיבות, קרית מלאכי, חולון, בני ברק, לוד, באר שבע, ראשון לציון, פתח תקווה, רחובות ומודיעין.

 

מבחני הנהיגה העיוניים (תיאוריה) לא יתקיימו היום בתל אביב, ראשון לציון, אשדוד, אשקלון, מודיעין ובאר שבע. כמו כן, לא יתקיימו היום קורסים לנהיגה נכונה (נהיגה מונעת) וקורסי רענון לנהיגה בתל אביב, חולון, באר שבע, ראשון לציון, רחובות, מודיעין, פתח תקווה, אשדוד ואשקלון.

יירוט באיילון דרום (צילום:  עידן יגודה)
(צילום: עידן יגודה)

מכוני הרישוי לרכב מתל אביב ודרומה יפעלו בהתאם להנחיות פיקוד העורף. יש לוודא פעילות בטלפון טרם ההגעה למכון. משרדי הרישוי באזור גוש דן ודרומה, למעט אילת ודימונה, סגורים היום לקבלת קהל. מדובר בסניפי הרישוי בפתח תקווה, בני ברק, חולון, רמלה, רחובות, אשקלון, אשדוד, באר שבע, רהט וקריית גת. כמו כן, המוקד הטלפוני 5678*, הממוקם בראשון לציון, לא פועל עד להודעה חדשה.

 

בעקבות הנחיות פיקוד העורף, יחולו שינויים בתחבורה הציבורית באזור גוש דן ודרומה. באזור הדרום, מספר הנוסעים באוטובוס הוגבל ל-20 נוסעים בלבד. בגוש דן הוגבל מספר הנוסעים ל-35 לכל היותר. הרשות הארצית לתחבורה ציבורית במשרד התחבורה נערכה לתגבור הקווים במידת הצורך.

 

קווים העוברים בצומת יד מרדכי, יסעו דרך צומת גבעתי בשל סגירת הכביש. שירות האוטובוסים למוסדות החינוך, בוטל בשל סגירות המוסדות. קווי הזנה לתחנות הרכבת הסגורות, נתיבות, אופקים ושדרות בוטלו גם הם, בשל סגירת תחנות הרכבת באזור. ניתן להתעדכן בכל השינויים במוקד הטלפוני של התחבורה הציבורית 8787*. שימו לב, יתכנו עומסים וזמן המתנה ארוך מהרגיל.

 

קווי רכבת ישראל פועלים כסדרם, למעט קו הנגב המערבי שתנועתו הופסקה בין תחנות אשקלון ובאר שבע, על פי הנחיות הגורמים הביטחוניים. התחנות שנסגרו הן תחנות שדרות, נתיבות ואופקים. נוסעים מבאר שבע ואליה יוכלו להשתמש בקו המזרחי העובר דרך תחנות לוד, קריית גת ולהבים. רכבות בקו הנגב המערבי (רעננה-באר שבע), מתחילות ומסיימות את נסיעתן מצפון בתחנת אשקלון. ייתכנו עיכובים בזמני הנסיעה הרכבת, בשל אזעקות המחייבות עצירה של הרכבת במהלכן.

 

בנמל התעופה בן גוריון נמשכת כסדרה תנועת המטוסים. לנוכח הירי מרצועת עזה לעבר גוש ודן, חלו התאמות במסלול ההמראות והנחיתות שמאפשרות פעילות תעופתית כסדרה.

 

יואב זיתון, איתמר אייכנר, אליאור לוי, איתי בלומנטל, מתן צורי, אדיר ינקו, רענן בן צור, רועי רובינשטיין, אמיר אלון ואילנה קוריאל השתתפו בהכנת הידיעה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים