שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  לילה בממ"דים בדרום: "מציאות שאי אפשר להתרגל אליה"

  סבב הלחימה האחרון בעזה בעקבות חיסולו של בכיר בג'יהאד האיסלאמי עורר שוב את השדים שרודפים את תושבי הדרום - שלא יודעים אם פניהם להסלמה או לרגיעה: "הילדים שלנו נולדו לסיטואציה הזו, אבל זה לא אומר שאפשר להתרגל". אמא לילדים מאשקלון: "המקום הפך לעיר רפאים, הכל נעצר"

   

  יירוטים מעל אשקלון

  יירוטים מעל אשקלון

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  תושבי הדרום חזרו אתמול (יום ג') לשגרת הרקטות הבלתי אפשרית שהפכה את חייהם לסיוט. חיסולו של בכיר הג'יהאד האיסלאמי בהא אבו אל-עטא, היה יריית פתיחה לסבב לחימה נוסף שבעקבותיו יעבירו האזרחים שבחזית את הלילה בתוך המקלטים והמרחבים המוגנים. בשיחה עם ynet, כמה מהם סיפרו על היום הקשה שעבר עליהם, על החשש מהסלמה נוספת וגם על האופן שבו מתמודדים עם החיים בצל הטרור.

   

  איתי ומאיה מאשקלון ()

  עדכונים אחרונים

  23:00 - פיקוד העורף מאשר לימודים מעבר לטווח 40 ק"מ

  22:50 -מטח לעבר שער הנגב, לפחות שני יירוטים

  22:30 - שורת אזעקות בדרום עוטף עזה

  22:20 - גל תקיפות נרחב של חיל האוויר ברצועה

  21:20 - מפקד אוגדת עזה כינס הערכת מצב בשער הנגב

  21:00 - נתניהו בהערכת מצב עם בנט והרמטכ"ל

  20:40 - הגי'האד מאיים: "ישראל לא תקבע את סיום הלחימה"

   

  "אנחנו נמצאים בציפייה דרוכה בנוגע להתפתחויות - האם הולכים לרגיעה או להסלמה", אמרה סופי חוטובלי-פנחס מאשקלון. היא ציינה בפרט את השבתת מערכת החינוך ואת היום שיעבירו הורים רבים עם ילדיהם במקלטים: "להורים אין דילמה בנוגע למחר, נשארים עם הילדים ודואגים לפעילויות שונות שיהפכו את השהייה בהם לפחות מעיקה. זה מטריד שביטלו היום את הלימודים גם במרכז, אני לא זוכרת מתי זה כבר קרה בפעם האחרונה".

   

  האם הוסיפה: "הבנות שלי לצערי לא מכירות מציאות אחרת, הן נולדה לתוכה. אשקלון הפכה פשוט לעיר רפאים, הכל פשוט נעצר, אני לא יודעת אם יש עוד מדינה ריבונית בעולם שמישהו מסוגל לכפות עליה מציאות שכזו".

   

  הסלמה ב דרום הארץ עזה רקטה ירי (צילום: AFP)
  שיגור כיפת ברזל כפי שנראה מעזה(צילום: AFP)

  רקטות ויירוטים מעל שמי אשקלון (צילום: אבי רוקח)
  "הפכה לעיר רפאים". יירוטים מעל שמי אשקלון(צילום: אבי רוקח)

   

  החיסול וההסלמה - כותרות אחרונות:

  בעקבות ההסלמה: איפה לא יתקיימו מחר לימודים?

  המייסד, הרמטכ"ל, החלפן: החיסולים המשמעותיים בעזה

  4:14 - תקיפה בדמשק. 4:20 - חיסול בעזה

  אין ממשלה, יש הבטחות: "אשקלון תוכר כחלק מיישובי עוטף עזה"

  מכרם שלום ועד תל אביב: רשימת האזעקות המלאה

   

  מירב בן דוד, תושבת נוספת, שבביתה אין ממ"ד, סיפרה על החרדה לשלום ילדיה בהישמע האזעקה: "רצתי עם כל חמשת ילדיי לאזור שהקירות שלו לא חיצוניים, כי אין לנו מרחב מוגן בתוך הבית. השכבתי אותם על הרצפה וגוננתי עליהם בגופי. הילדה הגדולה שלי נכנסה להתקף חרדה ושתי אחיותיה הקטנות הפכו פשוט חיוורות מהסיטואציה, כי הכל קרה כל כך מהר. במקלט הקרוב ביותר לבית לא היה חשמל וניסיתי לדאוג שיסדרו את זה".

   

  מבלים בפאב בקיבוץ מפלסים

  מבלים בפאב בקיבוץ מפלסים

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   
  פאב בקיבות מפלסים בעוטף עזה הערב ()
  מבלים בקיבוץ מפלסים שבעוטף עזה

  פאב בקיבות מפלסים בעוטף עזה הערב ()
  אשקלון (צילום: יאיר שגיא)
  אשקלון, הלילה(צילום: יאיר שגיא)

  בקי אבנעים, גם היא מאשקלון, אמרה כי למרות שאזעקות צבע אדום אינן דבר חדש עבורה ועבור משפחתה, מדובר במציאות שלא ניתן להסתגל אליה, במיוחד לא עבור ילדים קטנים: "אני כל הזמן סביב הילדים, הם התעוררו היום בבהלה ברבע לשש וזו תמיד סיטואציה קשה. ניסיתי להעסיק אותם בתוך הבית, כל פעם מוצאים דרכים חדשות. הבן שלי גלש באתר של משרד החינוך ומצא דרך לנצל את הזמן כדי ללמוד, הבת שלי הזמינה חברה שתהיה איתה.

   

  "אני לא מפסיקה לחשוב על התושבים בשכונות שאינן ממוגנות, איך הם אמורים להסתדר במצב כזה, זו פשוט קטסטרופה. הרשות העירונית בהחלט עושה פה הרבה, אבל אני יכול לומר שזה משהו שאי אפשר להתרגל אליו. הילדים שלנו לא אמורים לחיות במציאות שאזעקות מכתיבות את סדר היום שלהם, זה חייב להיפסק".

   

  נתניהו בהערכת מצב עם בכירי מערכת הביטחון    (צילום: לע"מ)

  נתניהו בהערכת מצב עם בכירי מערכת הביטחון    (צילום: לע"מ)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  בעוד שחלק מהתושבים נשמעים להנחיות פיקוד העורף ומקפידים להימצא בקרבת המרחבים המוגנים, יש כאלו שמעדיפים להמשיך בשגרת יומם ללא שינוי. הפאב בקיבוץ מפלסים שבמועצה האזורית שער הנגב, היה עמוס במיוחד ולא ניכר על פני הנוכחים כל חשש מסבב הלחימה שטלטל במשך היום מדינה שלמה.

   

  בית של בהא אבו עטא (צילום: MCT)
  ביתו של בהא אבו אל-עטא, בכיר הג'יהאד שחוסל(צילום: MCT)
   

  אמש קיים ראש הממשלה בנימין נתניהו הערכת מצב ביטחונית עם שר הביטחון, הרמטכ"ל ובכירי מערכת הביטחון, בקריה בת"א. בתום ההערכות הוחלט להתיר לימודים מחר ביישובי גוש דן.

   

  אוסמה חמדאן, אחד מבכירי חמאס בחו"ל, התייחס לתקיפות הישראליות ולחשש ברצועה מחזרתה של מדיניות החיסולים: "ישראל מנסה להשיג יעדים טקטיים באמצעות החיסול בעזה, ובהם הימלטות של נתניהו מהמשבר המשפטי-פוליטי שלו. החמ"ל המשותף יחליט כיצד להגיב לישראל, וזה דבר טבעי שהתגובה הראשונית תהיה של פלוגות ירושלים (הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי). לא נאפשר לבודד שום ארגון פלסטיני, יש אחדות בינינו. ההתנגדות היא זו שתקבע מה יקרה בשטח וכיצד יתנהל הסבב. הסבב הזה יוביל להפסד של נתניהו בבחירות ובעתידו הפוליטי".

   

  במקביל, שליחו של מזכ"ל האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, שמעורב מאז אתמול בשעות הבוקר במגעים בין הצדדים במאמץ להביא לרגיעה, יצא לביקור דחוף בקהיר כדי לנסות ביחד עם המתווכים המצרים לעצור את ההסלמה. גורמים שמעורבים במגעים אמרו כי המצב מורכב מאוד והסיכוי להסלמה גבוה. 

   

  בתקיפות צה"ל אמש ברצועה נהרגו 10 פלסטינים. בגל התקיפות האחרון שביצע חיל האוויר נהרגו שלושה פעילים המזוהים עם פלג שולי ברצועה, והם היו הראשונים מתחילת ההסלמה שאינם קשורים לג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני.

   

  מוקדם יותר התייחסו גורמים מדיניים בכירים לחיסולו של בהא אבו אל-עטא, שפתח את סבב הלחימה, וציינו כי הוא סומן על ידי בכירים במערכת הביטחון כגורם הבעייתי ביותר. לדבריהם, ההחלטה על סיכול ממוקד בעניינו הייתה המוצא האחרון. לפני כן בישראל אף בחנו אפשרות שיעזוב את עזה.

   

  בדיונים על חיסול אבו אל-עטא עלתה סוגיית ההערכה האם החמאס יצטרף באופן אוטומטי לפעולות התגובה, לכן היה חשוב להעביר לחמאס מסרים דרך המצרים שישראל אינה מעוניינת בהסלמה וכי שקט ייענה בשקט.


  פורסם לראשונה 12/11/2019 23:52

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים