שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הג'יהאד רוצה התשה ולגרור את חמאס

  ירי מתוכנן של הארגון הקיצוני, לצד ניסיון לייצר "תמונת ניצחון". מנגד: שיפור בפגיעת צה"ל במשגרים ועיבוי כיפת ברזל. סכנת ההידרדרות הכללית עוד פה, והפגיעה במשפחה עם ילד שנהרג הבוקר יכולה לאלץ את חמאס לרדת מהגדר | פרשנות

  הנהגת הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה התאוששה במהלך הלילה מההלם ומהבלבול שאחזו בה ובפעילי הארגון אתמול, אחרי חיסולו של הבכיר בהא אבו אל-עטא. אחרי התייעצויות פנימיות, וכנראה גם עם בכירי הארגון היושבים בדמשק, בחרה ההנהגה באסטרטגיה של התשה; מהשיגורים שהחלו הבוקר עולה בבירור שבמקום לבזבז את הטילים והרקטות ולהעמיד בסכנת מוות את פעילי השיגור בניסיון להנחית מכה אחת קשה וקטלנית - בחר הג'יהאד האיסלמי להתיש את ישראל באמצעות השבתת מערכת החינוך והפעילות הסדירה של המשק בלפחות חצי משטח ישראל.

   

  מדובר לא רק במיליארדים של אובדן תוצר ושל הפסד כלכלי, אלא גם בערעור מתמשך של הביטחון העצמי, המורל והחוסן הנפשי של האזרחים עד לרדיוס של כ-80 ק"מ מרצועת עזה, ובכלל זה גוש דן.

   

  יירוט בשדרות    (צילום: בראל אפריים, דניאל מאירי)

  יירוט בשדרות    (צילום: בראל אפריים, דניאל מאירי)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  לניהול הזה של השיגורים יש מטרה חשובה לא פחות: הג'יהאד האיסלאמי רוצה לגרור את חמאס לעימות, והוא יודע שככל שיתמשך זמן הלחימה כך גוברים הסיכויים שצה"ל יעשה טעות, יפגע בבלתי מעורבים או יגרום נזק חמור לחמאס ואז לא תהיה ליחיא סינוואר ברירה אלא להצטרף ללחימה, חרף הפצרות המצרים והאיומים שהוא שומע מקטאר ומקהיר.

   

  מטרה נוספת של ההתשה הג'יהאדיסטית היא להכריח את צה"ל להשקיע משאבים רבים במשך ימים, ואולי שבועות, בניסיון לדכא את הירי הדליל אבל הקבוע על דרום ישראל, ובמידה פחותה יותר על מרכזה. הג'יהאד עם זאת לא ויתר על ניסיון להגיע להישג ראוותני שישמש "תמונת ניצחון".

  חיסול בהא אבו על עטא הג'יהאד האיסלאמי ()
  בהא אבו אל-עטא

  תיעוד הגעת פצועים לבית החולים בעזה ()
  פינוי נפגעים מתקיפות צה"ל בעזה

  תיעוד הגעת פצועים לבית החולים בעזה ()

  מטרה נוספת היא פגיעה בירושלים המערבית ובישובים היהודיים סביב ירושלים, באופן שיעניק להם הישג עם "ארומה" דתית, כיאה לארגון איסלאמיסטי קיצוני שהזרוע הצבאית שלו נקראת "גדודי אל קודס" (ירושלים). זו כנראה הסיבה שהארגון שיגר הבוקר לכיוון אזור לטרון בואכה הבירה ופוסח - בינתיים – על גוש דן. אין ספק שארגוני הטרור הפלסטיניים ברצועה למדו אותנו היטב ויודעים שאזור גוש דן מוגן כראוי במערכות לגילוי ויירוט טילים ובראשן כיפת ברזל.

   

  אסטרטגיית ההתשה והשיגורים המדודים נובעים גם מכך שלג'יהאד אלפי רקטות וטילים אבל רק אחוז קטן מהם לטווח ארוך, ולכן הוא מנהל מה שנקרא בצה"ל "כלכלת חימושים" כדי לשמור על אורך נשימה מבצעי. סביר להניח שבמסגרת האסטרטגיה הזו הג'יהאד ינסה מפעם לפעם להפתיע את ישראל במטחים גדולים שיהיו מכוונים ומרוכזים באזור אחד במטרה לאתגר את כיפת ברזל. גם פעילות קרקעית אפשרית - אם יזדמנו למחבלים מטרות ואמצעים כמו מנהרות שצה"ל עדיין לא חשף או השמיד.

   

  צה"ל נזהר מפגיעה בחמאס

  צה"ל והשב"כ כנראה מודעים לאסטרטגיה של הג'יהאד, ועושים מאמץ לשבשה ולקצר את משך הלחימה ואת היקף שיבוש השיגרה. את זה מנסים להשיג באמצעות ארבעה מאמצים מבצעיים:

   

  "ציד" קטלני של חוליות שיגור הנעות בשטח לעבר אתרי ובורות השיגור. יש הצלחה חסרת תקדים בתחום זה, ומניין ההרוגים מקרב פעילי השיגור של הג'יהאד עומד על 12.

   

  פגיעה בתשתיות הצבאיות של הג'יהאד האיסלמי, כולל משגרים, בורות שיגור, מחסני רקטות, חדרי פיקוד ושליטה.

   

  עיבוי ושיפור הפריסה של מערך ההגנה מטילים ורקטות.

   

  איסוף אינטנסיבי של מודיעין על מטרות של הג'יהאד הנוצרות תוך כדי הלחימה והוספתן לבנק המטרות העשיר על הג'יהאד ועל החמאס שקיים ממילא.

   

  תיעוד הגעת נפגעים לבית חולים בעזה

  תיעוד הגעת נפגעים לבית חולים בעזה

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  חשוב בהקשר זה לציין שצה"ל מקפיד ונזהר ביותר שלא לפגוע בבלתי מעורבים, או במתקנים של חמאס או בסמלי שלטון של הארגון השולט ברצועה; לא כל כך משיקולים הומניטריים אלא מתוך החלטה אסטרטגית שלא לפגוע בחמאס - מה שעלול להכריח אותו או ליצור אצלו מוטיבציה להצטרף ללחימה. הפגיעה בשלושת הבלתי מעורבים הבוקר (אב ושני ילדיו) עלולה לאלץ את חמאס לרדת מהגדר.

   

  עד עכשיו זה הצליח, לא מפני שחמאס נעשה ציוני, אלא מכיוון שסינוואר והנייה לא מוכנים להפסיד את ההסדרה עם ישראל, את הכסף למשכורות מקטאר, את בית החולים האמריקני ההולך ונבנה ואת הסיכוי לנמל - כדי לנקום את חיסולו של פעיל קיצוני וחסר שיקול דעת של הג'יהאד. מי כמו סינוואר יודע עד כמה בהא אבו אל-עטא אתגר את חמאס ופגע ביכולתו למשול וביוקרתו.

   

  חוץ מזה, המצרים ושליח האו"ם מלאדנוב לוחצים גם על חמאס וגם על הג'יהאד להפסיק את האש לפני שתקרה הידרדרות שתכריח את ישראל להכנס לרצועה. לא במקרה מתפרסמים הבוקר צילומים של כוחות ארטילריה וטנקים שישראל צוברת באיטיות על גבול הרצועה. הכוחות נועדו למנוע "הפתעה קרקעית" שאולי הג'יהאד מתכנן, אבל עצם קיומם וחשיפתם נועד להזכיר לחמאס שאם יעשה את הטעות ויצטרף - אזי לא תהיה לישראל ברירה והיא תיכנס למערכה קרקעית.

  פריסת טנקים בעוטף עזה (צילום: רויטרס)
  פריסת כוחות צה"ל בעוטף עזה(צילום: רויטרס)
   

   

  עדיין קיימת סכנה להידרדרות כוללת

  לפי שעה האיראנים תומכי הג'יהאד אינם מתערבים, לא בעצמם וגם לא באמצעות ה"שליחים". הג'יהאד גם רואה שחמאס בינתיים אינו שש אלי קרב. אלה בשורות רעות מבחינתו, ויש סיכוי שישפיעו על קיצור הלחימה. נזכיר שהג'יהאד האיסלאמי ארגון רגיש מאוד לפגיעה בהנהגתו ובהיררכיה התפקודית שלו, ולכן חיסול בהא אבו אל-עטא היה מכה קשה מבחינתו - קשה אפילו משאנחנו משערים.

   

  המשמעות של תמונת המצב הצבאית הזו לאזרחים ברורה: סבב הלחימה הנוכחי לא הסתיים והוא עלול להסלים בגלל אירוע או תאונה מבצעית של אחד הצדדים. סכנת ההידרדרות לעימות כולל עם כלל ארגוני הטרור ברצועה לא חלפה.

   

  המסקנה היא לא להיכנס לשאננות, להמשיך את הקשב וההתנהלות בהתאם להוראות פיקוד העורף ולהכיר בעובדה שגם אויבי מדינת ישראל - ללא קשר למה שאנחנו נעשה - עדיין לא ויתרו ברובם על השאיפה למחוק אותנו מהמפה, וכי גם להם יש אנשים מוכשרים, חדורי מוטיבציה ומסוכנים. לכן, גם אם השגרה משתבשת לכמה ימים, זה מחיר סביר לגמרי עבור שיקום ההרתעה שייתן לנו תקופות רגיעה ארוכות יותר ואיכותיות יותר בין סבבי הלחימה - הנוכחי ואלה שעוד יבואו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים