שתף קטע נבחר

ההערכה במערכת הביטחון: חמאס ירה לעבר באר שבע

לאחר שיגור הרקטות הלילי לעבר בירת הנגב, במערכת הביטחון מעריכים כי דרגי שטח של חמאס עומדים מאחורי הירי - בניגוד לעמדת ראשי הארגון. צה"ל תקף בתגובה יעדים של הארגון ברצועה, לראשונה מאז סבב ההסלמה. חמאס: "ישראל לא תמשיך לבחור את הזמן והמקום של כל מערכה"

איסמעיל הנייה (עיבוד תמונה. צילום: AP)
ההערכה: חמאס עומד מאחורי הירי. מנהיג הארגון איסמעיל הנייה(עיבוד תמונה. צילום: AP)

במערכת הביטחון מעריכים כי חמאס עומד מאחורי שיגור הרקטות הלילה (בין שישי לשבת) לעבר באר שבע. בתגובה לירי, חיל האוויר תקף יעדים של חמאס ברצועת עזה - לראשונה מאז תחילתו של סבב ההסלמה. ההבנה במערכת הביטחון היא שהירי הלילה בוצע אומנם על ידי חמאס - אך בהחלטה של דרגי שטח ובניגוד לעמדתם של ראשי הארגון ברצועה, שסברו שיש להכיל את הסבב גם לאחר שנגמר, חרף המתיחות שהדבר יצר עם הג'יהאד האיסלאמי.

 

בהודעה של חמאס לאחר הירי ותקיפות צה"ל נאמר: "ישראל נושאת בהשלכות ובתוצאות התוקפנות המתמשכת נגד ההתנגדות ועם הפלסטיני בעזה. לא נרשה לישראל להמשיך לבחור את הזמן והמקום של כל מערכה ואת הפגיעה של המדיניות הפושעת שלה". עוד נאמר כי ההחלטה איך להגיב נתונה בידי החמ"ל המשותף של הפלגים ברצועה.

 

האזעקות נשמעו בשעה 01:56 במרחב העיר באר שבע וביישובי מרכז הנגב, בהם עומר, לקיה והפזורה. צה"ל מסר כי זוהו שני שיגורים שיורטו על ידי כיפת ברזל. מבית החולים סורוקה נמסר כי שמונה בני אדם פונו בעקבות האזעקות, וכולם במצב קל.

 

 

ההסלמה והפסקת האש - ידיעות נוספות:

לפני הירי לב"ש: הנייה ונחאלה שוחחו

גורם מדיני בכיר: "לא הבטחנו לאף אחד שנימנע מחיסולים"

משבר בג'יהאד האיסלאמי בעקבות הפסקת האש

הג'יהאד הודיע שנצר את האש, אזעקות נשמעו בעוטף עזה

 

שתי נשים אושפזו - אחת בשנות החמישים לחייה, שאושפזה במחלקה אורטופדית, והשנייה בת 77 שאושפזה להשגחה במחלקה לנוירוכירורגיה. אם ותינוקה נפלו בעת ריצה למרחב מוגן, התינוק הושאר להשגחה ושוחרר בשעות הבוקר לביתו. 

 

 

צה"ל אישר כי במהלך הלילה הותקפו כמה יעדי טרור של ארגון חמאס ברצועת עזה. לפי ההודעה, בין יעדי הטרור היו מחנה צבאי ומתחם צבאי ששימש את הכוח הימי של הארגון ותשתית תת-קרקע. מצה"ל נמסר גם כי התקיפה בוצעה בתגובה לירי הרקטות ששוגרו לבאר שבע במהלך הלילה, והוסיפו: "ארגון הטרור חמאס אחראי לכל הנעשה ברצועת עזה וממנה, והוא שיישא בהשלכות לפעולות הטרור המופעלות נגד אזרחי ישראל".

 

בתוך כך, בלון נפץ אותר הבוקר בתחומי המועצה המקומית שער הנגב. אזרח הבחין בבלון חשוד סמוך לכניסה לאחד היישובים ודיווח על כך למוקד 100. כוחות משטרה שהגיעו למקום סגרו את זירת האירוע, וחבלני המשטרה השמידו את החפץ החשוד שהתברר כפריט אמל"ח שחובר לבלון ונפל בלא שהתפוצץ. לא היו נפגעים באירוע.

בלון נפץ שער הנגב  (צילום: משטרת ישראל)
בלון נפץ שאותר בשער הנגב (צילום: משטרת ישראל)

מנהיג ארגון ב עזה הגא״פ הג'יהאד האסלאמי זיאד נחאלה  ()
שיחה עם הנייה לפני הירי לב"ש. מנהיג הג'יהאד נחאלה

בסבב הלחימה האחרון, שבו הותקפו יעדי הג'יהאד האיסלאמי בלבד, נמנע דובר צה"ל מלהטיל על חמאס את האחריות - נוסח שהיה נהוג בשנים האחרונות בכל פעם ששוגרו רקטות לעבר ישראל.

 

עם זאת, אמש הודיעה הזרוע הצבאית של חמאס כי אחד מפעיליה נהרג באחת התקיפות שביצע צה"ל מהאוויר במהלך הסבב האחרון. הוא נהרג בתקיפה שבוצעה מהאוויר לפני יומיים בחלקה המזרחי של העיר עזה, ובמהלכה נהרגו גם שני אחיו. חמאס נמנע אז, בעיצומו של הסבב, מלציין כי מדובר באיש הזרוע הצבאית של הארגון - והכריז על השתייכותו רק אתמול.

 

ייתכן שהוא נהרג באקראי במהלך תקיפה נגד יעד אחר. אין פרטים נוספים על נסיבות מותו והאם נהרג בשוגג - אולם זו הייתה הפעם הראשונה והיחידה שבה נהרג פעיל צבאי של חמאס בסבב זה.

 

במהלך השבוע נמנע הג'יהאד האיסלאמי מירי לעבר בירת הנגב, ומאז הפסקת האש ההערכה הייתה שמפיריה היו פלגים בארגון שהתנגדו לרגיעה. מנהיג חמאס, איסמעיל הנייה, שוחח אמש בטלפון עם מנהיג הג'יהאד זיאד נחאלה, על רקע המתיחות הגוברת בין שני ארגוני הטרור. השיחה נערכה ביוזמתו של הנייה, ובמהלכה הוא הביע את תנחומיו על חיסולו של מפקד החטיבה הצפונית של הג'יהאד האיסלאמי, בהא אבו אל-עטא.

 

לאחר השיחה, מסר חמאס בהודעה רשמית כי השניים הסכימו להגביר ולחזק את התיאום בין שני הארגונים. שיחת הטלפון נערכה לפני ירי הרקטות הלילה לבאר שבע, שהוביל את צה"ל לתקוף לראשונה מאז סבב הלחימה האחרון גם יעדים של חמאס ברצועת עזה.

 

יש לציין, כי נחאלה והנייה לא מרבים לשוחח אחד עם השני, והדבר מעיד על מאמץ גדול של חמאס לטפל בקרע שנוצר בין שני הארגונים בעקבות הסבב האחרון. חמאס נמנע מלהשתתף בלחימה בימים האחרונים ולא ירה לעבר ישראל, ומנגד צה"ל תקף יעדי טרור של הג'יהאד האיסלאמי בלבד.

 

בעיתון הלבנוני "אל-אחבאר" דווח כי הנהגות הזרועות הצבאיות של חמאס והג'יהאד האיסלאמי ערכו אתמול מפגש התייעצות בעקבות ההסלמה האחרונה ואופי התגובה במהלכה. לפי הדיווח, בפגישה היו חילופי האשמות בין הצדדים, אך בסופו של דבר הם הצליחו לסכם את הסבב ולהפיק ממנו לקחים בכמה מישורים. עוד סוכם, כי ייערכו פגישות נוספות, שיתמקדו בתיאום בשטח ובמנגנוני הפעלת החמ"ל המשותף. בעיתון צויין גם שגורמים רבים מעריכים שהרגיעה תקרוס בקרוב.

הפצצות של צה
הפצצות של צה"ל בחאן יונס, אתמול(צילום: AFP)

יירוטים  שדרות  (צילום: רויטרס)
יירוטים מעל אשקלון בסבב ההסלמה האחרון(צילום: רויטרס)

שלשום, יום חמישי, בשעה 05:30 פיקוד העורף הודיע על חזרה לשגרה ביישובי הדרום למעט יישובי עוטף עזה ואזור אשקלון. גם לאחר נצירת האש באופן רשמי שיגר הג'יהאד האיסלאמי רקטות לאורך כל היום, בעיקר ליישובי עוטף עזה.

  

סבב הלחימה האחרון החל בשעות המוקדמות של הבוקר ביום שלישי השבוע, עם חיסולו של מפקד החטיבה הצפונית של הג'יהאד האיסלאמי בהא אבו אל-עטא. במהלך הלחימה שוגרו מאות רקטות מרצועת עזה, ובתקיפות צה"ל סוכלו 25 מחבלים.

 

לאחר ההכרזה על הפסקת האש, שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלאדנוב אמר כי "השעות והימים הקרובים יהיו קריטיים. כולם צריכים להפגין איפוק מרבי ולמלא את חלקם כדי למנוע שפיכות דמים. המזרח התיכון אינו זקוק לעוד מלחמות". לדבריו, האו"ם עבד קשה למנוע מהמצב בעזה ובסביבותיה להידרדר למלחמה.

השגי צה
צה"ל מונה את הישגי המבצע(באדיבות דובר צה"ל)
 

חיסול בהא אבו על עטא הג'יהאד האיסלאמי (צילום: AFP)
חיסול בהא אבו אל-עטא שהוביל להסלמה(צילום: AFP)

בתוך כך, גורם מדיני בכיר אמר אמש כי ישראל לא התחייבה בפני הג'יהאד האיסלאמי כי תפסיק את מדיניות הסיכולים הממוקדים. "לא הבטחנו לאף אחד שנימנע מחיסולים", אמר הגורם, "מי שינסה לירות או יירה - יחטוף. בניגוד לאיך שהדבר הוצג - הג’יהאד האיסלאמי הוא זה שפנה למצרים. הוא נקב בתנאים, אך אין לכך משמעות".

 

הדברים באו בתגובה על הדיווח בעיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד" שלפיהם בירושלים הסכימו לסעיף. למרות דברי הבכיר, יצוין כי צה"ל תקף בלילה שבין חמישי לשישי בעזה רק אחרי שהפסקת האש הופרה כמה פעמים, וכאמור שוגרו לפחות 10 רקטות לעבר יישובי העוטף.

 

במהלך ימי הלחימה נורו 450 רקטות אל ישראל, 90% מאלו שנורו לשטחים מיושבים יורטו בידי כיפת ברזל. 60% מהרקטות שוגרו אל שטחים פתוחים.

 

במשך ההסלמה בוצעו עשרות גיחות תקיפה של מטוסי קרב נגד יעדים צבאיים של הג'יהאד האיסלאמי. צה"ל תקף מתחמים צבאיים, בתי פעילי טרור ששימשו כמחסני אמל"ח, מתקני אימונים, מפקדות, משגרים, כלי שיט של הכוח הימי, פירי מנהרות, עמדות שיגור ועמדות תצפית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עיבוד תמונה. צילום: AP
מנהיג חמאס איסמעיל הנייה
עיבוד תמונה. צילום: AP
מומלצים