שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בלי הפניית רופא: כל השירותים שתוכלו לקבל בקופה שלכם

  קופות החולים משחררות את החבל ומאפשרות יותר ויותר שירותים ללא צורך בהפניית רופא המשפחה. באילו מקרים מדובר ומהם השירותים המגיעים לכם בלי לחכות באף תור? עשינו סדר

  אם בעבר רופאי המשפחה היו שומרי הסף בפתחה של דלת מרשמי התרופות וההפניות, הרי שהיום המגמה התהפכה: קופות החולים משחררות את הרסן ומאפשרות למבוטחים לקבל יותר ויותר שירותים בלי צורך להמתנה לרופא, כדי להקל על המבוטח ולקצר תורים.

   

  קיראו עוד:
  דו"ח מצב הבריאות: מחסור במיטות אשפוז, פחות שירותי בריאות בפריפריה

  כך מחסלת המדינה את הבריאות הציבורית ושולחת אותנו לביטוחים פרטיים

  מה מציעות המפלגות בתחום הבריאות 

   

  לאילו שירותים תוכלו לגשת בלי לקבוע תור לרופא? בדקנו:

   

  רופאים מומחים

  כל הקופות מאפשרות לכם להגיע ישירות וללא הפניה מוקדמת לרופאי אף אוזן גרון, נשים, עיניים, עור ומין, אורתופדים וכירורגי שד. הקופות מאפשרות גם להגיע לרופא פסיכיאטר ממיין, לצורך הערכה ראשונית במרכזי בריאות הנפש בקהילה. בתוך כך, תוכלו כמובן לקבוע תור לכל רופא מומחה באופן פרטי, ללא כל צורך בהפניה.

   

  צפו: כך תימנעו משפעת החורף

   

   

  שירותי אחיות

  סמכויות האחיות הולכות ומתרחבות בשנים האחרונות כחלק ממגמה כלל עולמית, וגם מתוך ההבנה שהאחיות כיום הן עוברות הכשרה מספיקה כדי להעניק שירותי רפואה בסיסיים. חלקן ממשיכות בלימודים נוספים לתואר שני או לקורסי-על, ואם הן רשאיות "להחזיק" מחלקת טיפול נמרץ ואמונות על טיפול מסור בחולים קריטיים, הן ודאי יכולות לספק לכם שירותים רפואיים רבים, גם בלי שטטורטרו לרופא.

   

  לפיכך, מורשות אחיות להפנות אתכם לבדיקות דם ושתן, משטח גרון, להעניק ייעוץ ליווי היריון, ייעוץ הנקה, ייעוץ סוכרת והתאמת מינוני אינסולין, טיפול בפצעים, הדבקת חתכים ומתן חיסוני טטנוס ושפעת גם ללא מרשם רופא.

   

  בתוך כך, הכשיר משרד הבריאות במרפאות מסוימות אחיות לתת מרשמי המשך לתרופות קבועות, ואף להפנות לצילומי רנטגן בסיסיים כמו צילום חזה וצילומי עמוד שדרה במקרה של חבלות. אחיות רשאיות גם להפנות מטופל לחדר מיון, אם באמצעות מוקד אחיות הפועל בכל קופה 24 שעות ביממה, או ישירות מהמרפאה.

   

  בדיקות סקר

  מגיל 50 נדרשת כל אישה לבצע בדיקות ממוגרפיה לאיתור מוקדם של סרטן השד. בנוסף, מתבצעות בדיקות לאיתור דם סמוי בצואה לגברים ונשים מגיל 50 ומעלה. בדיקות אלה שנקבעו על ידי משרד הבריאות בהתאם להנחיות ארגון הבריאות העולמי, נקראות בדיקות סקר, מתבצעות ישירות וללא צורך בהפניה כלשהי.

   

  פיזיותרפיה

  קופת החולים מכבי מאפשרת לכל המבוטחים לקבוע תור ולהגיע לטיפולי פיזיותרפיה אורתופדיים ישירות, ללא צורך בהפניה. בטיפולי פיזיותרפיה שלא בתחום האורתופדי (בתחומי התפתחות הילד ותינוקות, שיקום נוירולוגי, ניקוז לימפטי, רצפת אגן, יציבה, סחרחורת, ייעוץ לפעילות גופנית וביקורי בית), יש עדיין צורך במרשם רופא.

   

  פסיכותרפיה

  הקופות מאפשרות לכל מבוטח מבוגר לקבוע תור לייעוץ פסיכולוגי אצל פסיכולוגים או עובדים סוציאליים, ללא צורך בהפניית רופא. עם זאת, לטיפול רגשי בילדים יש צורך בהפנייה ולרוב גם להמתין בתור ממושך למרכזי התפתחות הילד.

   

  מרשמים מבית חולים

  אם ביקרתם בחדר המיון או בבית החולים וקיבלתם מרשמים, תוכלו לרכוש את התרופה בעצמכם בבית המרקחת ללא צורך באישור רופא. ואם לא מדובר בתרופה חריגה הדורשת אישור מיוחד, ובהנחה שהיא כלולה בסל הבריאות. כל הקופות מחויבות לכסות מרשמי תרופות שבסל הבריאות, גם אם חתום עליהם רופא בית החולים ולא הרופא שלכם.  

   

  פניות לחדר מיון

  על פי חוק ביטוח בריאות, כל מבוטח קופת חולים רשאי לפנות לחדר מיון  ללא צורך בהפניה, ויהיה זכאי לפטור מלא מתשלום אגרת חדר מיון ומתשלום עבור הטיפולים במקרים הבאים:

  מבוטח שאושפז לאחר שפנה למיון.

  אדם שנפגע בזמן העבודה או תלמיד שנפגע בבית הספר או בטיול מטעם בית הספר.

  נפגעי תאונות דרכים.

  פציעות וחבלות: חתכים שדרשו איחוי על ידי תפירה או הדבקה, פריקת כתף או מפרק, שברים, שאיפת גוף זר לדרכי הנשימה, חדירת גוף זר לעין.

  חולים כרוניים: טיפול במחלות סרטן, המופיליה, סיסטיק פיברוזיס, חולי דיאליזה.

  אישה עם צירי לידה.

  מי שפונה לבית החולים על ידי אמבולנס מד"א מהרחוב או ממקום ציבורי אחר עקב אירוע פתאומי.

  חום גבוה מעל 38.5 בתינוקות עד גיל חודשיים.

  נפגעי אלימות במשפחה או תקיפה מינית.

   

  בנוסף לאלה, רשאית כמובן כל אחות להפנות לחדר מיון. חלק מהקופות הרחיבו את המקרים בהם ניתן לפנות לחדר המיון, וכדאי תמיד לברר במוקד אחיות רגע לפני שאתם נכנסים לחדר המיון. אם המקרה שלכם אינו מצדיק פניה למיון, או שאין בידיכם הפניה מאחות או מרופא – תאלצו לשלם אגרת חדר מיון המגיעה ל-923 שקלים.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  בלי לחכות לרופא: השירותים שמגיעים לכם
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים