שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ביאנלה גולד: היצירות שמספרות חיים

  התערוכה היוקרתית מונציה עושה עלייה לישראל ומציגה את עבודותיהם של 14 אמנים בני הגיל השלישי מהארץ והעולם. התערוכה משלבת יצירות פופ ארט, רדי מייד, ציור פיגורטיבי, אמנות מופשטת, פיסול לסוגיו ואבסטרקט לירי - כולן של יוצרים בני 65 ומעלה

  בשיתוף "מגדלי הים התיכון"

   

  לתת ביטוי לאירועי החיים בגיל מבוגר. תערוכה ייחודית שנותנת מקום של כבוד לאומנים בני הגיל השלישי היוצרים במסגרות פרטיות שונות נפתחה לאחרונה בגלריה "אוסף פרטי", שנמצאת בבית דיור מוגן של מגדלי הים התיכון בגני תקווה..

   

  התערוכה קיבלה את השראתה מתערוכת אמנות בינלאומית ידועה המתרחשת אחת לשנתיים בונציה שבאיטליה, "הביאנלה". האוצרת הישראלית מיכל סדן בשיתוף עם אנשי המגדלי הים התיכון החליטו ליצור את התערוכה "ביאנלה גולד" אשר כוללת מגוון אומנים בני הגיל השלישי אשר בעבודותהם ניתן לראות סיפורי חיים שלמים.

   

  שלום קלנר שורד שואה בן 82, אומן יודאיקה שמפסל ומגלף עץ, יעקובי ואמן דתי ורופא בן 65, זאב אנגלר אמן פופ ארט בן 83 שהתחיל ליצור במקרה וסרג'יו לרמן אדריכל ת"א-יפו בן 70 הם חלק מ- 14 האומנים המציגים בתערוכה.  

   

  עוד במדור 60 פלוס:

  הקשר בין אינטימיות לאושר בגיל השלישי

  מחקר: אתם מרגישים צעירים? כנראה שתחיו יותר 

  5 הסיבות לכך שאימון עם חבר יעיל הרבה יותר

   

  בינאלה (באדיבות מגדלי הים התיכון)
  "החיים שעברתי". שלום קלנר(באדיבות מגדלי הים התיכון)
    

  שלום קלנר: "האומנות לא מקלה על ההתמודדות"

  "כל זה מי שרואה את העבודות שלי, יכול לראות את החיים שעברתי", אומר האמן שלום קלנר " יש אצלי בסטודיו כ-150 פסלים, והרוב המכריע הוא מדבר על העבר, על ההיסטוריה".

   

  קלנר הנשוי למרים, אב לשלושה וסב לשמונה מתגורר כיום בהוד השרון ועבודותיו מוצגות בתערוכות אומנות שונות ברחבי הארץ. "כל המשפחה שרדה את השואה, אבל השרידה היא במרכאות". הוא מספר לרגל התערוכה החדשה, "כשהמלחמה התחילה אני הייתי בן פחות משנתיים, וכאשר הנאצים הפגיזו את העיירה שלנו הרבה מהמשפחות נהרגו לנגד עיני מההפצצה".

   

  בינאלה (באדיבות מגדלי הים התיכון)
  האמן שלום קלנר(באדיבות מגדלי הים התיכון)

   

  קלנר מצייר, מפסל ומגלץ בעץ מגיל צעיר ומעיד שהאומנות היא הדרך שלו לחלוק את הקושי, "האומנות היא סוג של ביטוי, סוג של אמירה" הוא מסביר "מה שחשוב ביצירות שלי זה מה שאני רוצה שיידעו על המלחמה, ועל היהדות. אבל, זה לא דבר שזה מקל, העומס נשאר, אין מה לעשות עם זה".

   

  בינאלה (באדיבות מגדלי הים התיכון)
  היצירה "שני כתרים " של יעקובי(באדיבות מגדלי הים התיכון)
   

  יעקובי: יצירה מעוררת מחלוקת

  "היהדות נותנת לי השראה", אומר האמן הדתי יעקובי הנשוי לאסתר, אב לחמישה וסב לשמונה המתגורר כיום בירושלים. עבודתו "שני כתרים" הצליחה לעורר תגובות שונות כאשר הציגה ציציות טלית צבעוניות. "הצבעים ששמתי בציציות הם בשביל להעביר את המסר שכולנו מיוחדים, כל אחד הוא מיוחד בעולם, אבל כולנו אנחנו גם דבר אחד".

   

  "מי שמסתכל מבחוץ, עולם הדת נראה מאוד סגור ומיושן, אבל מי שחי אותה מבפנים רואה שמדובר בדת שהיא שמחה וצבעונית. יחד עם זאת, הדת צריכה לתת מקום לכולם, ולכן הצבעים השונים בציציות מסמלות על כך שכל אחד יכול לקחת חלק בדת, כל אחד בצבע שלו. באנושות מוצאים מיליארדים של ייחודיות, אבל בסוף אנחנו עשויים מאותו חומר. כולנו שווים".

   

  בינאלה (באדיבות מגדלי הים התיכון)
  האמן יעקובי (באדיבות מגדלי הים התיכון)
   

  "היצירה עשתה הרבה רעש בגלל שהדתיים אמרו 'מה אתה לוקח דברים קדושים ואתה מחלל אותם' אבל גם כרופא אנחנו מטפלים בכל אחד, והחולה הוא חולה ולא אכפת לנו מה החיים האישיים שלו".

   

  "מה שלי חשוב להגיד זה שאנחנו בני אדם, ואי אפשר לשפוט את אף אחד. אנחנו צריכים לראות מה אנחנו צריכים לעשות בעולם כדי להשתפר כבני אנוש, לעזור למי שצריך עזרה, ושכל אחד יעשה מה שטוב לו. אני מקבל מה שהתורה אומרת, אבל אני לא שופט אף אחד".

   

  בינאלה (צילום פרטי)
  אמן הפופ ארט, זאב אנגלר ועבודותיו(צילום פרטי)
   

  זאב אנגלר: יוצר מהצעצועים של הנכדים

  "היצירה מאפשרת לי לתת ביטוי לרגשותיי ומחשבותיי", אומר זאב אנגלר, אומן פופ ארט בן 83, שהגיע לאומנות לגמרי במקרה "לפני 10 שנים נאלצתי להישאר בבית בגלל כאבי גב, הטלוויזיה שלי התקלקלה וחיפשתי תעסוקה. החלטתי לפרק את חלקי הטלוויזיה, עד שנשארה לי המסגרת, ולתוכה חיברתי צעצועים של הנכדים שלי".

   

  כך יצר אנגלר בזו אחר זו יצירות אומנות בסגנון פופ-ארט, כאשר החיבור שלו לצעצועי ילדים ממש לא במקרה. אנגלר הוא שורד שואה שעלה לישראל מוינה, כשהנאצים גירשו את משפחתו מביתם כשהיה בן שנה.

   

  "ניסינו להגיע לישראל באמצעות ספינת אטלנטיק, אימי שהייתה בחודש תשיעי וילדה את אחי הקטן על הסיפון. האונייה נתפסה בידי הבריטים, והחליטו להעביר אותנו לאוניית "פאטריה" ומשם לאי בהודו. כתגובה להחלטה קמה התמרדות, והיישוב היהודי החליט לפוצץ חור באונייה בכדי שלא נוכל להפליג- נאבקנו במשך שלוש שעות במים הקפואים עד שהצליחנו לעלות על סירות החילוץ ולהינצל". הוא מספר. 

   

  אנגלר נשוי לחנה, אב לשלושה, סב לתשעה וסבא רבא מתגורר בגני תקווה. 

   

  "היצירה מאפשרת לי לתת ביטוי לרגשותיי ומחשבותיי בעזרת צבע, קול, חפצים וצעצועים שמתחברים יחד ויוצרים משהו אחר, צבעוני, שמח והומוריסטי", מוסיף אנגלר היום. 

   

  "אני עושה רק דברים שאחרים לא עשו לפני", הוא מעיד על מקורות ההשראה שלו "אם זה לא חדשני זה לא מעניין אותי". 

   

  בינאלה (באדיבות מגדלי הים התיכון)
  מאייר בשביל להציל. סרג'יו לרמן(באדיבות מגדלי הים התיכון)
   

  סרג'יו לרמן: האדריכל שהציל את עג'מי

  "ציירתי כמו משוגע, כדי להציל מהריסה את שכונת עג'מי ביפו", מספר היום אדריכל ת"א לשעבר סרג'יו לרמן שלקח חלק בהתחדשות העיר הלבנה.

   

  "שכונת עג'מי היא שרשרת פנינים של הים התיכון, והרבה פעמים כשיש יצירות מתרבות אחרת, קשה לנו הישראלים להכיר ביופי שלהן, כשרצו להרוס את השכונה התחלתי לאייר והוכחתי שהמבנים יפים, וכך הצלחתי לשמר אותם".

   

  לרמן נשוי לאילנה, אב לשניים, וסבא לשלושה נכדים, מרצה בבית הספר לאדריכלות באוניברסיטת ת"א התחיל לאייר כשעבד כאדריכל וכיום הוא פועל למען הצלתם של מבני באוהאוס במרכז חיפה מהריסה. "זה לא פשוט לשמר בניין, זה מלחמה כל הזמן".

   

    

  תערוכת "ביאנלה גולד" מתקיימת בגלריה "אוסף פרטי", ברחוב הנגב 5, מגדלי הים התיכון גני תקווה.

  פתוחה חינם עד ה-06.01.20 בימים א'-ה' בשעות 10:00-17:00 בתיאום מראש 073-2361111; 073-2361112

   

   

   

  בשיתוף "מגדלי הים התיכון"

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מגדלי הים התיכון
  צילום פרטי
  מתחבר לרגשות בעזרת האומנות. זאב אנגלר
  צילום פרטי
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים