שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  לא מהמרים על הלב: 600 דיפיברילטורים יוצבו בעמדות מפעל-הפיס

  בעוד 3 חודשים: בעמדות מפעל הפיס הפרוסות ברחבי הארץ יוצבו 600 דפיברילטורים בעלי תקשורת אלחוטית למוקד 101 של מד"א. המכשירים האוטומטיים מזהים מצב של פרפור חדרים ומעבירים שוק חשמלי מציל חיים

  הצלת חיים זה לא עניין של מזל אבל עכשיו זה יהיה קרוב לכך: מפעל הפיס החליט להציב  בעוד כשלושה חודשים, מאות מכשירי החייאה מסוג דפיברילטור ב-600 עמדות. כל מכשיר יהיה בעל תקשורת אלחוטית למוקד 101 של מגן דוד אדום.

   

  מחקרים כבר הראו כי מתן מכת חשמל בדקות הראשונות לאחר שאדם מתמוטט, מגבירה את הסיכוי להציל את החולה, ומגבירה גם את הסיכוי שלו להשתחרר מבית החולים לאחר אישפוזו.

   

  בימים אלה מוביל מפעל הפיס באמצעות מד"א מיזם לאומי במסגרתו יוצבו דפיברילטורים בעמדות מפעל הפיס הפרוסות ברחבי הארץ, במטרה לאפשר מענה רפואי מהיר שיכול לקצר את הזמן עד לקבלת שוק חשמלי באירועי דום לב בסביבה העירונית, ובכך להציל חיי אדם.

   

   

  דפיברילטורים בכל תחנות מפעל הפיס ( )
  דפיברילטורים בכל תחנות מפעל הפיס

   

  קראו עוד:

  המכשיר שמציל חיים: כך מבצעים החייאה עם דפיברילטור שלב אחר שלב

  אושר: כל בית ספר יחויב בהצבת דפיברילטור

  בזכות הדפיברילטור: ניצלו חייה של בת 36 שהתמוטטה בקניון

   

  במסגרת המיזם, ירכוש מפעל הפיס כ- 600 מכשירי החייאה (דפיברילטורים), בעלי תקשורת אלחוטית למוקד 101 של מד"א, בהיקף השקעה של כ-5 מיליון שקלים. מכשירי ההחייאה יותקנו מחוץ לעמדות מפעל הפיס ברחבי הארץ.

   

  וכך זה יעבוד: במקרה של דום לב במרחב העירוני כל אזרח יוכל להתקשר למוקד 101, ויופנה לדפיברילטור הקרוב למיקומו מחוץ לעמדת מפעל הפיס. הפונה יישאר עם מוקדן מד"א על הקו ויקבל הוראות מדוייקות כיצד לבצע החייאה בשילוב הדפיברילטור ועיסויי לב עד להגעת צוותי מד"א למקום.

   

  "המיזם נועד להציל חיי אדם", אמר יו"ר מפעל הפיס, אביגדור יצחקי, "פריסת מכשירי ההחייאה בעמדות המכירה של מפעל הפיס ברחבי הארץ תוכל לאפשר, במקרים מסוימים, טיפול ראשוני מיידי במרחב העירוני ואולי במקרים מסוימים אף להציל את חייהם של חולים מגורם המוות השכיח ביותר בארץ ובעולם – דום לב".

   

  "מדובר בצעד חשוב שיציל חיים ויגדיל את הסיכוי של מי שלקה בדום לב לשרוד את האירוע ולצאת ממנו אף ללא נזק מוחי", אמר מנכ"ל מד"א אלי בין. המיזם ילווה בקמפיין ציבורי משותף של מפעל הפיס ומד"א שמטרתו היא להעלות את מודעות הציבור לנושא. הקמפיין צפוי לעלות בסמוך להצבת הערכות בדוכנים בעוד מספר חודשים.

   

  צפו: כך מבצעים החייאה עם דפיברילטור

    

   

  דפיברילטור: בדקות הקריטיות

  ארבע הדקות הקריטיות הן אותן דקות ראשוניות שיחרצו את גורלו של הנפגע שלבו נדם. אם האדם שהתמוטט לא יעבור החייאה מיידית, לאחר 4 דקות יתרחש נזק בלתי הפיך למוחו, והסיכוי להצילו אחרי אותן דקות קריטיות יהיה אפסי. זו החשיבות הרבה לביצוע החייאה באותן דקות יקרות, עוד לפני הגעת צוות מגן דוד אדום.

   

  בשנת 2014 חוקקה הכנסת את חוק הדפיברילטורים בישראל, חוק שקיים במרבית המדינות המערביות. החוק מחייב להציב את מכשיר הדפיברילטור האוטומטי במקומות ציבוריים והומי אדם בישראל, בהם עוברים 500 איש ומעלה.

   

  על פי החוק, הדפיברילטור חייב להימצא במטוסים, שדות תעופה, קניונים, תחנות מרכזיות, בריכות שחיה, מכוני כושר, איצטדיונים, אוניברסיטאות, בתי ספר, אולמות מופעים, ובעצם כמעט בכל מקום ציבורי. וודאי נתקלתם גם אתם בשלט שמעיד היכן נמצא הדפיברילטור.

   

  אז מה הוא הדפיברילטור האוטומטי? מדובר במכשיר שמאבחן הפרעות קצב לב – פרפור חדרים או טכיקרדיה חדרית, בהן קיימת הפרעה קשה בפעילות החשמלית של הלב, וכתוצאה מכך הלב "מפרפר" במהירות, אינו מצליח להתכווץ ואינו מספק דם מחומצן לגוף ולמוח. המצב הזה מבחינת הגוף, דומה למצב של דום לב, שכן כאמור איברי הגוף אינם מקבלים את הדם ובו חמצן הדרוש לפעילותם.

   

  במצב כזה של פרפור חדרים, או טכיקרדיה חדרית, הדרך היחידה להציל את הנפגע היא בהחייאה הכוללת עיסויי לב ומתן שוק חשמלי. מכשיר הדפיברילטור מאבחן בעצמו את הפרעות הקצב הללו, ושולח מכות חשמל ללב במטרה לשתק את ההפרעה החשמלית, כך שהלב ישוב לפעימות לב סדירות.

   

  כיצד להשתמש בדפיברילטור? אלו השלבים, צעד אחר צעד:

  1. אם נתקלתם באדם מחוסר הכרה, הזמינו מד"א בטלפון 101, ואל תנתקו את הטלפון. השאירו את מוקד מד"א על רמקול כדי שיהיו איתכם וידריכו מה לעשות.

  2. אם האדם אינו נושם או נושם באופן לא רגיל והוא מחוסר הכרה, התחילו לבצע עיסויי לב בקצב של כ-100 לדקה. זהו גם הקצב של השיר "סטיינג אלייב" של הביג'יז.

  3. בקשו ממי שלידכם להביא את הדפיברילטור, המצוי לרוב או במרפאה, או אצל קצין הביטחון.

  4. פתחו את המכסה והקשיבו להוראות המועברות בעברית דרך רמקול המכשיר. אתם תתבקשו להדביק את שתי המדבקות על המטופל.

  5. המכשיר יאבחן את הפרעת הקצב, ובמידת הצורך יתן שוק חשמלי. לאחר מתן השוק תתבקשו להמשיך בעיסויי הלב.

  6. לעתים המכשיר יבקש להעביר מכת חשמל נוספת כל 2 דקות, במקרה כזה תתבקשו לעצור את העיסוי, עד שהמכשיר יורה לכם לשוב ולבצע עיסויי לב.

  7. פעולות אלה יש להמשיך ברציפות, עד להגעת צוות מד"א. אין להפסיק את עיסויי הלב על דעת עצמכם. 

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים