שתף קטע נבחר

"בית הזכוכית" הופצץ לראשונה: זו המפקדה האיראנית בדמשק

המלון בשדה התעופה שהפך למפקדת כוח קודס של משמרות המהפכה: 180 חדרים, בונקרים תת-קרקעיים, ולפי דיווחים גם מרפאה פרטית לבכירים שנפצעו ומיליוני דולרים במזומן. זהו אחד היעדים המרכזיים בתקיפה הלילית הנרחבת של חיל האוויר בסוריה. "לא הרסנו אותו", הבהיר גורם ביטחוני

 

 

 

חיל האוויר תקף הלילה בסוריה סוללות נ"מ, מחסני אמצעי לחימה ובסיסים צבאיים - אבל אחד היעדים המרכזיים מבין 20 המטרות שהותקפו היה "בית הזכוכית", המפקדה המרכזית של משמרות המהפכה בדמשק.

 

בנט: מנהיגי איראן, אינכם חסינים יותר

מסר חריג לטהרן, דמשק ומוסקבה / רון בן ישי

 

דובר צה"ל ציין הלילה כי כחצי מהיעדים שהותקפו היו איראניים, ובהם אותה מפקדת פיקוד ושליטה גדולה של כוח קודס של משמרות המהפכה בשדה התעופה הבינלאומי בדמשק. גורם ביטחוני כינה את המבנה, שהותקף ככל הנראה לראשונה על ידי חיל האוויר, "בניין ההגנה הלאומית של סוריה".

דוח מודיעין ISI (צילום: ImageSat International (ISI) )
הנזק ל"בית הזכוכית", אחרי התקיפה האחרונה(צילום: ImageSat International (ISI) )

דוח מודיעין ISI (צילום: ImageSat International (ISI) )
(צילום: ImageSat International (ISI) )

 

בית הזכוכית דמשק סוריה מפקדת כוח קודס (צילום: גוגל מפות)
"בית הזכוכית". ניזוק לראשונה בתקיפה(צילום: גוגל מפות)

תיעוד תקיפת צה
התקיפות הלילה

תקיפת מטרות של כוח קודס וצבא סוריה (צילום: דובר צה
אזורי המטרות שהותקפו(צילום: דובר צה"ל)

דוח מודיעין ISI (צילום: ImageSat International (ISI) )
פגיעה במפקדה אחרת של כוח קודס, בשדה התעופה אל-מאזה(צילום: ImageSat International (ISI) )

על פי דוח מודיעין של חברת אימג'סאט אינטרנשיונל (ImageSat International - ISI), שמנתח את התקיפה וכולל צילומי לווין, שתי הקומות העליונות במבנה נהרסו בתקיפה. על פי הדוח, יחידות המודיעין של כוח קודס האיראני פעלו מקומות אלו. כרגע האתר נראה נטוש, ואין סימנים לפעילות שמתבצעת בו.

 

במבצע "בית הקלפים" ב-10 במאי 2018, התקיפה הישראלית הנרחבת ביותר בשטח סוריה מאז 1974, לא הותקף אותה מבנה - אבל מתקן אחסון סמוך נפגע. לאחר אותה תקיפה אווירית גדולה אשתקד, בעקבות ירי רקטות מסוריה, פורסמו תמונות לוויין שבהן נראה "בית הזכוכית" נטוש, לאחר שכנראה פונה בעקבות אותה תקיפה.

 

גם ב-20 בינואר השנה אירעה תקיפה אווירית משמעותית נגד כוח קודס בסוריה, וגם אחריה פורסמו ב"אימאג'סאט אינטרנשיונל" תמונות לוויין שבהן לא נראה נזק למפקדה האיראנית.

 

אבל הפעם, בתקיפה בסוריה בעקבות ירי ארבע הרקטות אתמול בלילה לשטח ישראל – רקטות שיורטו על ידי כיפת ברזל – "בית הזכוכית" כבר לא נותר חסין. עם זאת, הבהיר הגורם הביטחוני: "הבניין הותקף, אבל לא הרסנו אותו".

צילומי לווין של תוצאות התקיפה הישראלית בסוריה (צילום: ImageSat International ISI)
במבצע "בית הקלפים" אשתקד פונה "בית הזכוכית"(צילום: ImageSat International ISI)

צילומי לווין של תוצאות התקיפה הישראלית בסוריה (צילום: ImageSat International ISI)
המחסנים שהותקפו, סמוך ל"בית הזכוכית"(צילום: ImageSat International ISI)

בית הזכוכית דמשק סוריה מפקדת כוח קודס ינואר 2019 ()
"בית הזכוכית" לא נפגע בתקיפה ב-20 בינואר

החשיבות של "בית הזכוכית" עבור האיראנים פורסמה בתקשורת הזרה לראשונה לפני שלוש שנים. ב-2016 דווח ב"דיילי מייל" כי שם ממוקמת המפקדה האיראנית הסודית שאחראית על פעולות הסיוע לצבא אסד.

 

לפי הדיווח אז, שהתבסס בין היתר על ארגון האופוזיציה האיראני NCRI שמושבו בצרפת, הקומה השלישית והקומה הרביעית מאוישות על ידי יחידת המודיעין של אנשי משמרות המהפכה, ששולטים למעשה על המבנה כולו. לקומות אלו אין כניסה גם לבכירים ביותר בצבא הסורי.

 

באותו דיווח נטען כי בקומת הקרקע יש בית קפה, וגם מרפאה פרטית עם 20 מיטות לבכירים שנפצעו בקרבות. הקומה הראשונה מאכלסת את אנשי יחידת התעמולה של משמרות המהפכה, ובמקום גם חדרי תפילה וחדר מנוחה. במרתף, לפי אותו דיווח, נמצאים אנשי יחידות המודיעין המסכל והלוגיסטיקה, ושם, לכאורה, מאוחסנים מיליוני דולרים במזומן. במקום גם שני בונקרים תת-קרקעיים.

 

 

 

"בית הזכוכית" נבנה במקור כמלון של 7 קומות, ובו 180 חדרים. עד אלף איש מאכלסים את המבנה הגדול. בדיווח מ-2017 שפורסם באתר של אותו ארגון אופוזיציה, NCRI, נכתב כי כל הכוחות המסונפים למשמרות המהפכה מקבלים תעודה מזהה ב"בית הזכוכית" עם כניסתם לסוריה. אז נטען כי אחד מאלו שמוצבים שם הוא מפקד כוחות המרכז של משמרות המהפכה בסוריה, אבו-באקר, סגנו של ג'אווד ג'עפרי שמונה ב-2016 למפקד כוחות משמרות המהפכה בסוריה.

 

כמו כל הפרטים על "בית הזכוכית" שהובאו כאן מאותם דיווחים, קשה לדעת מה נכון ומה לא, מה מדויק ומה מופרך. אבל מה שברור הוא שלמבנה חשיבות גדולה עבור האיראנים – והלילה הוא ניזוק בתקיפה הישראלית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גוגל מפות
בית הזכוכית
צילום: גוגל מפות
מומלצים