שתף קטע נבחר

מתח בתיק 4000: מה שבר את עד המדינה פילבר?

ימים ספורים לפני ההכרעה הדרמטית, ל-ynet נודע כי מידע חסר לגבי גיוסו של שלמה פילבר כעד מדינה מעורר סימני שאלה. מתיחות בין הצוותים במשרד היועמ"ש

רגע לפני ההכרעה הדרמטית בתיקי ראש הממשלה, ל-ynet נודע היום (ד') על מתחים פנימיים בין הצוותים הבכירים של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ופרקליט המדינה שי ניצן. עם או בלי קשר לכך, נבדקים לחצים נוספים שהופעלו על אחד מעדי המדינה, בלי ידיעתו של מנדלבליט.

ארכיון אביחי מנדלבליט שי ניצן (צילום: מוטי קמחי)
פרקליט המדינה ניצן והיועמ"ש מנדלבליט(צילום: מוטי קמחי)

אחרי ה"תקלה" שהתגלתה לו בדיעבד בחקירת ניר חפץ - תרגיל הלחץ שהופעל עליו וגרר ביקורת רבה - ערך מנדלבליט בדיקה מדוקדקת של כל החומרים בתיק 4000 (פרשת בזק-וואלה). על פי גורמים בתוך משרד המשפטים, גם בחקירת שלמה (מומו) פילבר, מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר בתקופת כהונת נתניהו במשרד, הופעל לחץ שלאחריו חתם על ההסכם.

 

"הרי פילבר עבר ברשות ניירות ערך חקירה הרבה יותר קשה, והכחיש הכול", אמרו הגורמים, "ודווקא בחקירת המשטרה, יומיים אחרי שנעצר, הוא חתם בשעות הערב של 21 בפברואר 2018 על הסכם עד המדינה".

 

תיק 4000 נולד מחקירת רשות ניירות ערך שעסקה בענייני חברת בזק שהייתה בבעלות שאול אלוביץ', ובהמשך הולידה גם חקירת משטרה בחשד לשוחד. פילבר נחקר ברשות ניירות ערך על מהלכי רגולציה במשרד התקשורת, והכחיש כל פעולה שאינה בהתאם להמלצות דרג מקצועי. ביומני החקירה שהועברו ליועץ המשפטי לממשלה, אין פירוט שמתאר מה הביא את פילבר לשנות את הגרסה שדבק בה תחילה, ולכך שאחרי יום חקירה אחד למעשה - נשבר.

עדי המדינה נגד נתניהו ניר חפץ (מימין) ושלמה פילבר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עדי המדינה נגד נתניהו ניר חפץ (מימין) ושלמה פילבר(צילום: AFP)

גם לסנגורים של בנימין נתניהו ושאר החשודים בתיק, לא הועברו חומרים שיכולים להסביר את המהפך בגרסאות פילבר. זאת להבדיל מהמקרה של חפץ - שבו סנגורי החשודים קיבלו לפני השימוע תמלולים של עדות אותה אישה שהובאה למשטרה כדי ללחוץ על חפץ, וענתה ל"שאלות פולשניות". אף שהובטח לחפץ כי הפרטים הרגישים לא יצופו לפני המשפט, טעות של הפרקליטות בהעברת החומרים אפשרה לסנגורים לעלות על התרגיל.

 

אז מה ידוע על מקרה פילבר, ונסיבות הפיכתו לעד מדינה? המסמכים הרלוונטיים שנמצאים בתיק כוללים רק את תיעוד החקירה מיום המעצר, לאחר מכן שאלות כלליות ביום שאחריו, ואז מיד את החתימה על ההסכם, ביום השלישי.

 

ואולם לפי גורמים במשרד המשפטים, גם פילבר היה נתון תחת לחץ אדיר של החוקרים, ולאחר תרגיל חקירה הוא הסכים לחתום מיד. אותם גורמים מספרים כי מנדלבליט "לא אהב" את שנעשה שם, וביקש לערוך בעניין בדיקות. זאת גם בהמשך לפרסום של גיא פלג מאמש, ולפיו בפרקליטות יש חילוקי דעות לגבי עוצמת האישומים שיופיעו בכתב האישום העתידי. ייתכן כי כל אלה יחד הם מה שמערערים את מנדלבליט בעניין תיק 4000.

 

תיק 4000 נחשב למשמעותי מבין שלושת התיקים נגד ראש הממשלה נתניהו, ורק בו הודיע מנדלבליט לפני השימוע שהוא מתכוון להגיש כתב אישום בגין שוחד. ההחלטה הסופית בתום הדיונים המרתוניים צפויה להתפרסם בשבוע הבא. גורמים בכירים הדגישו לאחרונה כי הגילויים על התרגיל בחקירת חפץ לא צפויים להשליך על ההחלטה.

 

ממשרד המשפטים טרם נמסרה תגובה לכתבה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ניצן ומנדלבליט
צילום: מוטי קמחי
מומלצים