שתף קטע נבחר

דעה: בדרך לצלחת, הכבשים טובעות בים

ספינת המשא שהפליגה מרומניה עם 14 אלף כבשים בדרכה לסעודיה, התהפכה בים השחור בתחילת השבוע וכבשים רבות נפלו לים. אין דרך לדחוס אלפי ועשרות אלפי בעלי חיים על אוניות משא מבלי להתעלל בהם

בתחילת השבוע ספינת משא שיצאה מרומניה התהפכה בים השחור. לפני צאתה אל המסע, פועלים דחסו אל בטן האוניה כ-14 אלף כבשים. את האימה שחוו בעלי החיים התמימים האלו כשהאוניה "קווין הינד" התהפכה, אפשר רק לדמיין.

 

רומניה ספינה עם 14 אלף כבשים התהפכה ב ים השחור  ()
רומניה ספינה עם 14 אלף כבשים התהפכה ב ים השחור

 

20 אנשי הצוות שהיו על הספינה, ניצלו כולם. טרם ברור כמה כבשים חולצו מהמים, ככל הנראה עשרות בודדות, וכמה טבעו, נחנקים ללא חמצן דקות ארוכות. קשה שלא לתהות, גורלם של מי גרוע יותר, הכבשים שטבעו למוות או הכבשים שניצלו, רק כדי להישלח שוב באוניה למסע אכזרי שסופו בשחיטה.

 

התהפכות של אוניה היא אמנם החריג, אולם המשלוחים החיים כרוכים מעצם היותם בסבל ואכזריות שיטתיים. אין דרך לדחוס אלפי ועשרות אלפי בעלי חיים על אוניות משא ולהוביל אותם על פני ימים ואוקיינוסים, מבלי להתעלל בהם.

 

כל כך צפוף שם, על האוניות, וכבש מטפס על גבו של כבש אחר בניסיון נואש להגיע למתקן המים. כל כך דחוס שם, וטלה חולה קורס, נקבר בערימות הצואה, נרמס תחת הרגליים של הטלאים האחרים שאין להם מקום אחר לעמוד בו. לפעמים כל כך חם שם, שהאוניה נהיית כמו תנור, והדם שלהם רותח, והם מתבשלים, פשוט מתבשלים בעודם בחיים.

 

האוניה שהתהפכה לא היתה בדרכה לישראל, אולם בעלי חיים רבים מגיעים לישראל במשלוחים החיים מרומניה, ובאותה מידה הכבשים האלו היו יכולות להיות מיועדות לשחיטה כאן, הישר אל דוכני השווארמה בירושלים, חיפה, באר שבע ותל אביב.

 

הסחרור הפוליטי בו אנו מצויים משפיע על כולנו. הוא משפיע גם על בעלי החיים. לפני שנה, בנובמבר 2018, המאבק להפסקת המשלוחים החיים הגיע להישג תקדימי, כשהצעת החוק להפסקתם ההדרגתית של המשלוחים עברה בקריאה טרומית.

 

רומניה ספינה עם 14 אלף כבשים התהפכה ב ים השחור  ()
רומניה ספינה עם 14 אלף כבשים התהפכה ב ים השחור

 

זמן קצר לאחר מכן, הכנסת התפזרה, והצעת החוק, כמו הצעות חוק רבות אחרות, לא יכלה להתקדם. שנת 2018, שנשאה כל כך הרבה תקווה עבור בעלי החיים, הסתיימה עם מספר שיא מחריד של 685,813 עגלים וטלאים שיובאו לישראל במסעות המוות. 685,813 בעלי חיים שנכפה עליהם הגיהנום השט. בינתיים, שנת 2019 לא נושאת בשורות טובות, ומספר הקורבנות של המשלוחים רק ממשיך לטפס.

 

בזמן הכאוס הפוליטי, יש מי שמשלמים את המחיר הכי כבד שיש. שר החקלאות שנלחם כדי לטרפד את הצעת החוק, כבר הלך הביתה. את המשלוחים החיים אפשר לעצור לא רק בחקיקה. גם שר החקלאות הבא יכול לעצור אותם. גם החלטת ממשלה. ואם נוציא את הבשר מהצלחת, גם אנחנו.

 

עו"ד שירה הרצנו, עמותת אנימלס

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רומניה ספינה עם 14 אלף כבשים התהפכה ב ים השחור
מומלצים