שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  התרופה שמאפשרת לא להידבק ב-HIV

  יום האיידס הבינלאומי: טיפול PrEP מאפשר מניעת הדבקה ב-HIV באופן כמעט מוחלט. למה התרופה אינה מונגשת לציבור במחירים שווים לכל נפש כמו במדינות רבות בעולם? צפו בדיון באולפן ynet

   

   

  אחת מאסטרטגיות המניעה היעילות להפחתה בהדבקות הינה הטיפול המונע הדבקה ב-HIV שנקרא PrEP. טיפול זה מביא במקומות רבים להצלחה גדולה בהפחתת שיעור ההדבקות החדשות ב-HIV ובשיפור הטיפול במחלות מין נוספות.

   

  מחקר עדכני שפורסם לאחרונה במגזין הרפואה היוקרתי LANCET הצביע על ירידה של עשרות אחוזים תוך שנה אחת בניו-סאות' וולס שבאוסטרליה בקרב קבוצת הגברים שמקיימים יחסים עם גברים.

   

  כאמור, גם נתוני משרד הבריאות מעידים על ירידה קלה בקרב קבוצה זו בישראל בשנת 2018, דבר אשר ניתן לייחס גם לטיפול המדובר. ירידה זו מקלה משמעותית על מערכת הבריאות בכך שפחות מטופלים חיוביים ל-HIV ולמחלות מין נוספות מגיעים כל שנה למערכת.

   

  יתרון נוסף הינו מעקב רפואי טוב יותר אחר משתמשי ה-PrEP, שכן חידוש המרשם מחייב ביצוע בדיקות למחלות מין נוספות ושיחה עם הרופא המטפל. מכאן שה-PrEP הינו שער נגישות לטיפול חיוני במבוטחים המשתייכים לקבוצה זו הנמצאת במצבי סיכון.

   

  התרופה קיימת בביטוחים המשלימים, במכבי - גם בלעדיו

  בשנת 2017 ביוזמת הוועד למלחמה באיידס, החברה לרפואת איידס והחברה לרפואת להט"ב בהר"י, ניאותו הביטוחים המשלימים של הקופות להנגיש את הטיפול עבור המבוטחים, אך ללא כל השתתפות או הנחה, כך שעלותו החודשית היום היא 311 שקלים לבעל ביטוח משלים. מי שאין לו ביטוח משלים יכול לרכוש בעלות פרטית של מעל 2,000 שקלים בחודש, למעט מבוטחי מכבי שיכולים לרכוש במחיר נמוך גם ללא ביטוח משלים.

   

  עלות גבוהה זו מגדילה את פערי הבריאות בין פרטים בקהילה שידם משגת לבין אלה שידם אינה משגת. משיחות עם רופאים ורופאות בקהילה, וכן משיחות ייעוץ שאנו מספקים במרכזי הבדיקות שלנו, עולה כי משתמשים פוטנציאלים רבים נמנעים מרכישה או מפסיקים שימוש בשל העלות הגבוהה, דבר אשר עלול להעמיד אותם בסיכון מוגבר להידבקות ב-HIV.

   

  כמו כן, ידוע מן השטח שרבים ממבוטחי הקופה רוכשים את הטיפול דרך אתרי אינטרנט שונים, דבר המקשה על המעקב הרפואי אחריהם, ולעיתים לא מעטות מלווה בשימוש שגוי בטיפול אשר עלול לגרום להדבקות נוספות ב-HIV ומחלות מין.

   

  מחיר הטיפול המונע איננו גזירת גורל. התרופה שאושרה להתוויה זו בישראל איננה תרופת פטנט אלא תרופה גנרית. במקומות רבים בעולם היא מונגשת במחיר חודשי סביר. כך למשל, על פי בירור שערכנו, בהולנד עלותה למשתמש היא 7.5 אירו, בסידני עלותה כ-30 דולר אוסטרלי ובארה"ב ביטוחים פרטיים רבים מנגישים אותה ללא כל עלות למבוטחיהם.

   

  לאחרונה גרמניה וספרד החליטו למממן את הטיפול באופן מלא למשתמשים הפוטנציאלים, כך שהוא ניתן שם בחינם. אפילו מדינות כמו וייטנאם ותאילנד מממנות אותו מכספי הממשלה ומנגישות אותו במחיר נמוך בהרבה מהארץ.

   

  הכותב הוא מנכ"ל הוועד למלחמה באיידס

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים