שתף קטע נבחר

סטודנטים בעברית ציינו דקת דומייה לזכר מחבל שרצח ישראלי

פעילים בתא חד"ש באוניברסיטה העברית פתחו את פעילותם בדקת דומייה לזכר סאמי אבו דיאק, המחבל שרצח את איליה קריביץ' ב-2001 ומת לאחרונה מסרטן. לטענתם, "הכיבוש הביא למותו בכך שמנע ממנו טיפול רפואי"

סטודנטים ב אוניברסיטה העברית ()
דקת דומייה "למען רוחו" של המחבל. האירוע של תא חד"ש באוניברסיטה העברית

סטודנטים מתא מפלגת חד"ש באוניברסיטה העברית בירושלים ציינו בדקת דומייה את המחבל סאמי עאהד אבו דיאק, שרצח לפני 18 שנה את איליה קריביץ' מהיישוב חומש ומת לאחרונה ממחלת הסרטן, בזמן מאסרו.

 

האירוע התרחש שלשום (ג') בקמפוס האוניברסיטה, ומטרתו הייתה פתיחת השנה של פעילות התא הפוליטי. בפוסט שעלה בעמוד הפייסבוק של התא, אשר סיכם את האירוע, נכתב כי במהלכו שוחחה אחת הפעילות עם הסטודנטים על סוגיית האסירים הפלסטינים ו"הדגישה את החשיבות של תנועה סטודנטיאלית פוליטית. היא נימקה את החשיבות של המשתתפים והמשתתפות בה".

סטודנטים ב אוניברסיטה העברית ()

בהמשך הפוסט צוין כי הפעילה "סיימה את דבריה על כך בדקת דומייה למען רוחו של האסיר ההרוג סאמי אבו דיאק, אשר הכיבוש הביא למותו לפני ימים ספורים, בכך שמנע ממנו טיפול רפואי לו היה זקוק".

 

שמו של אבו דיאק עלה לאחרונה לכותרות לאחר ששופט בית המשפט העליון ניל הנדל הביע צער על מותו מסרטן, כפי שעלה מהדברים שכתב השופט בפסק דין שנתן (ובמסגרתו מחק עתירה שהגישה משפחתו של המחבל לשחררו, כיוון שהתייתרה עם מותו). בהמשך חזר בו השופט הנדל מדבריו והתנצל.

 

ב-2001, במהלך האינתיפאדה השנייה ובהיותו בן 18, רצח אבו דיאק את קריביץ' בירי מטווח קצר, כאשר זה עשה את דרכו מהעבודה לביתו. כעבור שנה הוא נתפס ונידון לשלושה מאסרי עולם בגין גרימת מוות בכוונה, חטיפה, ירי לעבר אנשים וניסיון לרצח.

איליה קריביץ'  ()
איליה קריביץ' ז"ל, שנרצח ב-2001

"סאמי אבו דיאק מת כתוצאה מרשלנות רפואית שהחמירה את הסרטן בו לקה בעודו בכלא, כחלק ממדיניות מכוונת כלפי אסירים פלסטינים", הסבירו בתא הסטודנטים. "תא הסטודנטים של חד"ש הוא תא דמוקרטי וימשיך להיאבק על זכויות הומניטריות בסיסיות של כל אסיר באשר הוא. כל אחד מוכרח לשאול את עצמו איזה מדינות שוללות זכויות אדם בסיסיות מאסירים ויבין בדיוק מה החזון של הארגוני המתנחלים הקיצוניים שתוקפים אותנו".

 

מאור צמח, יו"ר ארגון "לך ירושלים", הגיב בזעם לדקת הדומייה לזכרו של המחבל. "לצערנו, המציאות ההזויה של עמידה דקה דומייה באוניברסיטה העברית בירושלים, לזכרו של מחבל אשר רצח ישראלי היא מציאות החוצה קווים אדומים", מסר צמח. "אין כאן חופש אקדמי, אין כאן חופש ביטוי, אנו מצפים מהנהלת האוניברסיטה המתוקצבת על-ידי מדינת ישראל, לעשיית בדק בית וקביעת גבולות לשיח הפוליטי בקמפוס".

 

מהאוניברסיטה העברית נמסר בתגובה: "מדובר באירוע של התא הפוליטי חד"ש אשר התקיים באוניברסיטה במסגרת פעילות ציבורית שסטודנטים מארגנים מעת לעת במגוון נושאים, ובמסגרת חופש הביטוי, פעילויות אלו נערכות מטעם הגופים הסטודנטיאליים בלבד ואינם משקפות את עמדת האוניברסיטה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האירוע של תא חד"ש באוניברסיטה העברית
מומלצים