שתף קטע נבחר

הממשלה אישרה: תוכנית מחיר למשתכן תוארך

התוכנית תימשך עד סוף יוני 2020, ולאחר מכן תוארך בכפוף למקור תקציבי ולאישור הממשלה. ההחלטה טעונה בבחינת אישור היועמ"ש משום שמדובר בממשלת מעבר. הקבלנים: "מחיר למשתכן מיצתה את עצמה"

הממשלה אישרה היום (א׳) פה אחד את הארכת תוכנית מחיר למשתכן . הוחלט כי התוכנית תמשיך עד תום חודש יוני 2020 ולאחר מכן בכפוף למקור תקציבי ולאישור הממשלה עד לתום שנת 2020. ההחלטה טעונה בבחינתו של היועץ המשפטי לממשלה בגלל שמדובר בממשלת המעבר.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

מועצת מקרקעי ישראל: התוקף של מחיר למשתכן הוארך בשנה נוספת

מחיר למשתכן: רק 2% מהדירות המוזלות משווקות במגזר הערבי

מחיר למשתכן: לראשונה נסגרה הגרלה הכוללת בתים צמודי קרקע

 

בחודש שעבר מועצת מקרקעי ישראל בראשות שר האוצר משה כחלון החליטה להאריך את התכנית עד לסוף שנת 2020, כך שמדובר בצעד של תיקון החלטת הממשלה לצורך השלמת המהלך. לצורך מימון ההחלטה משרד הבינוי והשיכון יקצה סך של 36 מיליון שקל מתקציב הפיתוח ומוסדות הציבור.

מחיר למשתכן אופקים (צילום: אלכס פוטייבסקי)
מחיר למשתכן אופקים(צילום: אלכס פוטייבסקי)
 

בחוות הדעת המשפטית של יועמ"ש משרד הבינוי והשיכון, עו"ד אלעזר במברגר, שצורפה להצעת ההחלטה נכתב כי משום שהממשלה פועלת כממשלת מעבר ועל מנת לאפשר לממשלה שתוקם לגבש מדיניות עדכנית בתחום הדיור, הוצע להאריך את תוקף התכנית. 

 

 

"הימנעות מהארכת התכנית עלול להביא לחוסר יציבות בשוק הנדל"ן"

"אישור ההחלטה האמורה, בתקופתה של ממשלת מעבר עשוי לעורר קושי משפטי שכן מדובר בהחלטת מדיניות משמעותית אשר מתקבלת על ידי ממשלה המכהנת מכח עיקרון הרציפות בלבד ואינה נהנית מאמון הכנסת. עם זאת, לטעמנו ניתן לאשרה בתקופה זו", נכתב.

 

בנימוקיו הוסיף במברגר כי ״הימנעות מהארכת התכנית עלולה לפגוע באינטרס הציבורי מאחר והדבר עלול להביא לחוסר יציבות בשוק הנדל״ן ואי וודאות אשר עלולים להביא לעליות מחירים בשוק, כמו גם לאובדן אמון הציבור בפעולות הממשלה״.

 

תכנית מחיר למשתכן אושרה בהחלטה המקורית בממשלה ביולי 2015 תופעל עד לשנת 2017 ומאז כלל המגרשים בקרקעות המדינה שווקו בשיטה זו. בפברואר 2018 הממשלה האריכה את התכנית לשנים 2018-2019.

 

כמו כן, במהלך שבוע שעבר הוחלט בועדת התכנון והפיתוח שבמטה הדיור לפתוח 75% מההגרלות הבאות גם לסדרה ג'. כמו כן, מנתוני חודש ספטמבר עולה שמספר עסקאות "מחיר למשתכן" עומד על שיא של 2030 עסקאות המהווה 53% מסך העסקאות בדירות חדשות שבוצעו בחודש זה.

משה כחלון (צילום: ירון ברנר)
משה כחלון(צילום: ירון ברנר)
 

שר האוצר משה כחלון, אמר כי "רוב העסקאות לדירות חדשות בשוק הדיור כיום הן לזוגות הצעירים, בהנחה של מאות אלפי שקלים במסגרת מחיר למשתכן, בדיוק כפי שתכננו. החלטת הממשלה היום תאפשר את המשך התוכנית כסדרה, על אף תקופת ממשלת המעבר. למעלה מאלפיים זוגות צעירים מגשימים את חלום הדירה במחיר הוגן מדי חודש, ואסור שזה ייפסק בגלל הפלונטר הפוליטי."

 

שרת הבינוי והשיכון, ד"ר יפעת שאשא ביטון, אמרה כי "תכנית מחיר למשתכן היא ללא ספק התכנית הממשלתית המשמעותית והמעמיקה ביותר שנעשתה במדינת ישראל, והנה אנחנו רואים את התוצאות כבר בשטח. לא מדובר רק בהשפעה מדהימה על עשרות אלפי זוגות צעירים אשר קבלו הזדמנות לרכוש דירה במחיר שפוי, כי אם בהשפעה עמוקה על שוק הדיור כולו״.

 

מהקבלנים נמסר כי "ממשלת ישראל חייבת להתעשת היום ולשנות את מדיניות יישום תוכנית 'מחיר למשתכן'. בשטח ברור, כי תוכנית מחיר למשתכן מיצתה את עצמה ואחרי תקופה של שלוש שנים, מאז החלה לפעול, שבה עלו מחירי הדירות ביותר מ-15%, הם עלולים לזנק אם הממשלה לא תקבע מדיניות חדשה". כך הזהיר הבוקר נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו, לקראת ישיבת הממשלה והוסיף "נחוצים כלים כבדים בהרבה על מנת לפתור את המשבר בשוק הדיור והדבר יונח לפתחה של הממשלה הבאה לעשות כן". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס פוטייבסקי
מחיר למשתכן
צילום: אלכס פוטייבסקי
מומלצים