שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  מדינה באוברדרפט: 42% ממשקי הבית בישראל במינוס

  על פי נתוני הלמ"ס, 1.1 מיליון משקי בית בישראל היו בשנה החולפת במינוס לפחות חודש אחד. ל-5% ממשקי הבית נחסם החשבון אשתקד לפחות פעם אחת. משקי הבית הערבים היו באוברדרפט לפרקי זמן ממושכים יותר מאלה היהודים

  מדינה במינוס: 42% ממשקי הבית בישראל שבבעלותם חשבון בנק, היו במצב של משיכת יתר (אוברדרפט) בחשבונם לפחות חודש אחד במהלך השנה האחרונה (2018). מדובר בלא פחות מ-1.1 מיליון משקי בית, שכוללים 4 מיליון נפשות. כך עולה מסקר בעלות על נכסים פיננסים של משקי בית, שמפרסמת היום (ג') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס).

   

  המינוס הממוצע של הישראלים: 25 אלף שקל

  מחכה לכם כסף: 6.5 מיליארד שקל שוכבים בחצי מיליון חשבונות רדומים

  אז מה מצב המינוס בבנק?

   

  הסקר, הנערך זה השנה השישית ברציפות, עוקב לאורך השנים אחר מדגם קבוע של כ-4,000 משקי בית עם כ-12 אלף נפשות. לפי הממצאים, כמחצית (52%) ממשקי הבית שיש בהם ילדים, היו במשיכת יתר בשנה האחרונה לפחות חודש אחד, לעומת 30% ממשקי הבית שאין בהם ילדים.

  אילוס כספומט (צילום: דנה קופל)
  מדינה במינוס(צילום: דנה קופל)

  נוסף על כך, 22% ממשקי הבית דיווחו שהם נמצאים באוברדרפט בדרך כלל, ושהיו במצב של משיכת יתר 10 חודשים או יותר בשנה האחרונה. בנוסף, 10% ממשקי הבית היו במצב של משיכת יתר לתקופה של עד 3 חודשים, ו-10% נוספים בין 4 ל-9 חודשים. מקרב משקי הבית עם ילדים – כמחציתם היו במשיכת כמחצית ממשקי הבית.

   

  מבין משקי הבית שהיו במשיכת יתר, 26%, שהם 295 אלף משקי בית עם 1.1 מיליון נפשות, דיווחו שהם קיבלו לפחות פנייה אחת מהבנק בשל חריגות ממסגרת האשראי בשנה האחרונה, לעומת 7% שקיבלו 6 פניות ומעלה. ל-5% מממשקי הבית הללו (כ-60 אלף משקי בית שבהם 243.5 אלף נפשות), נחסם החשבון לפחות פעם אחת במהלך השנה האחרונה, כאשר ל-3% מהם החשבון נחסם ליותר מחודש אחד.

  אינפו כלכלה משקי בית ()

  ל-740 אלף משקי בית יש משכנתה

  עוד מגלה הסקר, כי ל-27% ממשקי הבית בישראל יש משכנתה, שהם 740 אלף משקי בית עם כמעט 3 מיליון נפשות. גובה אומדן ההלוואה הממוצעת שנותרה לפירעון עומד על כחצי מיליון שקל. שיעור משקי הבית יהודיים עם משכנתא גבוה בהרבה מזה של הערביים, עם 31% לעומת 4% בהתאמה.

   

  שיעור משקי הבית עם משכנתה מטפס עם העלייה בהכנסה החודשית לנפש, מ-14% בחמישון התחתון עד ל-35% חמישון הרביעי, אבל בחמישון העליון הוא יורד ל-33%. כן נמצא, כי כמעט מחצית מהמשפחות עם ילדים שגיל הילד הצעיר קטן מ-18 (44%) משלמות משכנתה, וכך גם שליש (27%) מהמשפחות עם הורה יחיד. בקרב משקי בית ללא ילדים, צונחים שיעורי המשכנתה ל-13%-15%.

   

  המשכנתה מושפעת גם מגודל מספר הנפשות בבית, כאשר השיעורים מטפסים עד למשקי בית של 5 נפשות, ומשם יורדים בחזרה. כך, ל-10% ממשקי הבית שבהם נפש אחת יש משכנתה, לעומת 47% ממשקי הבית בני 5 נפשות, ולא הרחק מהשיעור שנרשם בקרב משקי בית בני 10 נפשות ויותר (14%).

   

  בבחינת הלוואות שאינן משכנתה נמצא כי 29% ממשקי הבית, שהם כ-790 אלף משקי בית עם 3 מיליון נפשות, מחזיקים בהלוואות בגובה ממוצע של 96.2 אלף שקל למשק בית. בבחינת מקורות ההלוואה - הרוב המכריע (92%) לקחו הלוואה מהבנק, 7.5% מחברת כרטיסי אשראי, 5% מחברת הביטוח, ו-5% מאדם פרטי או מארגון פרטי.

   

  ומה לגבי חסכונות? כשני שליש (66%) ממשקי הבית דיווחו שלפחות לאחד מבני משק הבית יש חיסכון בקרן פנסיה (1.78 מיליון משקי בית), ומחצית ממשקי הבית (51%) דיווחו שלפחות לאחד מבני משק הבית יש חיסכון בקופת גמל. שיעור החוסכים עולה עם העלייה בהכנסות משקי הבית, כאשר ל-87% ממשקי הבית בחמישון העליון מחזיקים בחיסכון - פי 2.6 מאשר בחמישון התחתון (34%).

   

  פערים בין אוכלוסיות

  הממצאים חושפים גם פערים משמעותיים בין האוכלוסיה היהודית לערבית. בתוך כך, ל-2.5% ממשקי הבית בישראל (69.4 אלף משקי בית בישראל הכוללים 242.4 אלף נפשות), אין כל חשבון בנק, אולם בחלוקה לפי קבוצות אוכלוסייה מתברר כי בקרב משקי הבית הערביים מדובר ב-13%, לעומת פחות מ-1% בלבד בקרב משקי הבית היהודיים.

   

  גם בשאר הפרמטרים נמצאו פערים. כך למשל, ל-16% ממשקי הבית בארץ אין כרטיס אשראי (כ-425 אלף משקי בית שבהם כ-1.3 מיליון נפשות), כאשר משקי הבית הערביים תופסים נפח גדול יותר, עם כמחצית ממשקי הבית שאין להם כרטיס אשראי, לעומת 11% ממשקי הבית היהודיים.

   

  בבחינת משקי הבית שיש ברשותם כרטיס אשראי נמצא, כי 13% דחו את מועד התשלום על קנייה שביצעו, בהם 33% ממשקי הבית הערביים ו-11% ממשקי הבית היהודיים, וכי 17% ביצעו קנייה בפריסה לתשלומים עם ריבית, בהם 46% ממשקי הבית הערביים ו-15% ממשקי הבית היהודיים.

   

  גם שיעור משקי הבית הערביים שקיבלו פנייה מהבנק בשל חריגות ממסגרת האשראי, גבוה לעומת משקי הבית היהודיים (36% שקיבלו פניה אחת לפחות, לעומת 25% בהתאמה). בנוסף, משקי בית יהודיים נמצאים באוברדרפט פחות זמן ממשקי בית ערביים, כאשר 33% ממשקי הבית הערביים היו במשיכת יתר כמעט כל השנה האחרונה (10-12 חודשים), לעומת 21% ממשקי הבית היהודיים.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דנה קופל
  מדינה במינוס
  צילום: דנה קופל
  מומלצים