שתף קטע נבחר

נתניהו מקיים התייעצויות ושוקל להצהיר שיוותר על החסינות

ספין או סיכוי לפתרון של הרגע האחרון? אנשיו של ראש הממשלה מייעצים לו לוותר על החסינות כדי "לגלגל את הכדור" לכחול לבן ולדרוש מיו"ר כחול לבן בני גנץ שיישב עמו בממשלה - כשנתניהו יכהן ראשון ברוטציה. הסיכויים לכך נראים קלושים, ובליכוד טענו: "כחול לבן בבולמוס ספינים"

 

ישיבת ממשלה (צילום: מארק ישראל סלם)
בנימין נתניהו(צילום: מארק ישראל סלם)

ראש הממשלה בנימין נתניהו מקיים בשעות האחרונות (יום ד') התייעצויות ושוקל להצהיר כי יוותר על החסינות. המטרה: "לגלגל את הכדור" לכחול לבן ולדרוש מיו"ר כחול לבן בני גנץ שיישב איתו בממשלה, כשנתניהו יכהן ראשון ברוטציה.

 

עם זאת, הסיכויים שמהלך כזה ימנע את פיזור הכנסת עוד הערב נראים קלושים, גם מכיוון שעד כה הדגישו בכחול לבן שלא יסכימו לכהונה של נתניהו תחת כתב האישום. מהליכוד נמסר בהמשך לפרסום כי "כחול לבן בבולמוס של ספינים, אחרי שהכשילו בכל דרך אפשרית ממשלת אחדות ונכשלו בהקמת ממשלת מיעוט עם אחמד טיבי ואיימן עודה. נותרו עוד כמה שעות. אם כחול לבן יסכימו להחיל את הריבונות על בקעת הירדן והיישובים ביהודה ושומרון, ניתן להקים ממשלה מיד ולמנוע בחירות".

 

הוועדה המסדרת כנסת מיקי זוהר (צילום: אלכס קולומויסקי)
ח"כ מיקי זוהר היום(צילום: אלכס קולומויסקי)

ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) אמר כי "בכחול לבן יודעים היטב שוויתור על בקשת החסינות משמעו סופו של עידן נתניהו. לכן אני קורא שוב לראש הממשלה: הגש את בקשת החסינות וכך נקבל אותך רגוע ושקט לעבודתך למען אזרחי ישראל ונמנע מהתקשורת ומהשמאל את החגיגות על חשבוננו. אין לי ספק שתוכיח את חפותך מיד בתום כהונתך".

 

אתמול פרסם יו"ר כחול לבן, ח"כ בני גנץ, סרטון שבו הוא קרא שוב לנתניהו לוותר על החסינות על מנת להצליח להקים ממשלה לפני פקיעת המנדט.

 

"נתניהו, תודיע כפי שהבטחת לפני הבחירות הקודמות - שלא תסתתר מאחורי החסינות הפרלמנטרית ותלך להגן על חפותך בבית המשפט", אמר גנץ למרות שהאפשרות שנתניהו יוותר על החסיות אינה מעשית בשלב זה. יש לך את הזכות המלאה להגן על עצמך, אבל אסור להפוך את הכנסת לעיר מקלט. עשה זאת כדי שנוכל למצוא פתרון ולהרכיב ממשלה".

 

 

רה"מ הגיב כעבור זמן קצר וקרא לגנץ "לחדול מהספינים", כדבריו. "אחרי 80 ימים הגיע הזמן שיום אחד, לטובת אזרחי מדינת ישראל, נשב ונדון ברצינות למען הקמת ממשלת אחדות רחבה, זה עדיין לא מאוחר", אמר רה"מ מבלי להתייחס לטענתו של גנץ.

 

מוקדם יותר היום התייחס גנץ לאפשרות שנתניהו יפעל לקבלת חסינות מהעמדה לדין: "בואו נגיד ביושר, ההקשר של החסינות יצא מכל פרופורציה. המאבק על החסינות מתמשך לאורך כל שלושת מערכות הבחירות. להגיע לרוב, שיבטיח את החסינות, ושיבטיח כמה תופעות שליליות אחרות, נגד זה אנחנו כמובן חייבים לקום. אנחנו נפעל ככל שאפשר על מנת שהדבר הזה לא ימוצה".

 

 

 

 

הוא הוסיף: "אמר לי פעם מישהו ששייך למערכת השלטונית: 'יום אחד תצטרך את החסינות'. אמרתי מה זאת אומרת?. בסופו של דבר המשחקים בחסינות הם בגלל שטיקים פוליטיים. אנשים חושבים שהחקירות הן פוליטיות, אני מציע להתרחק מהאיזור הזה. אנחנו אנשי חוק, אנחנו פועלים לפי החוק, אני חושב שאין מקום לחסינות במקרה הזה, וצריך לבדוק שבחוקי החסינות ישתמשו למקרים שצריך ולא מתי שאפשר". הוא אמר את הדברים בכנס "שומרים על שלטון החוק" בכנסת.

 

בליכוד אמרו היום כי "כחול לבן בבולמוס של ספינים אחרי שהכשילו בכל דרך אפשרית ממשלת אחדות. נותרו עוד כמה שעות. אם כחול לבן יסכימו להחיל את הריבונות על בקעת הירדן והיישובים ביהודה ושומרון, ניתן להקים ממשלה מייד ולמנוע בחירות".

 

בינתיים החקיקה לפיזור פיזור הכנסת והקדמת הבחירות ל-2 במרץ נמשכת, ולאחר האישור במליאה בקריאה טרומית, הוועדה המיוחדת לעניין הצעת חוק התפזרות הכנסת ה-22 והצעת חוק הבחירות לכנסת ה-23 דנה כעת בהצעות החוק ומכינה אותן לקריאה ראשונה. בהצעה לפיזור הכנסת בקריאה טרומית תמכו 50 חברי כנסת ללא מתנגדים.

 

השר לביטחון פנים גלעד, שהגיע לתרגיל פינוי חללים בתל אביב, התייחס לסוגיית הבחירות: "צר לי מאוד שכחול לבן לא השכילו להבין את האתגרים העצומים הללו שאנחנו ניצבים בפניהם ולצאת מכאן מלוכדים בממשלת אחדות רחבה שמקיפה את רוב חלקי החברה, ויחד להתמודד מול האתגרים הללו שעלולים להביא לאסונות כבדים על אזרחי מדינת ישראל".

 

מדובר בתרגיל להתמודדות עם אסון לאומי בתחנת ריכוז חללים בתל אביב, בהשתתפות משרד הפנים, המשרד לביטחון פנים, עיריית תל אביב, המשטרה, זק"א וגורמי חירום נוספים. במקום נכח גם השר אריה דרעי, שאמר: "אני מתבייש שלא הצלחנו להרכיב ממשלה. זה לא יום של כבוד למדינת ישראל כשיוצאים למערכת בחירות שלישיות. כולם אשמים. חבל שאנשים לא יוצאים מהאינטרסים האישיים או מנקמות או מחשבונות כאלה ואחרים. היום הייתי בכנס בים המלח והתביישתי כי איפה שלא עברתי אזרחים אמרו לי 'תקימו ממשלה'. אף אחד לא מבין מה אנחנו עושים ולמה".

 

בהכנת הידיעה השתתף איתי בלומנטל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מארק ישראל סלם
בנימין נתניהו
צילום: מארק ישראל סלם
מומלצים