שתף קטע נבחר

צעדו 5 ק"מ עד המעיין: זו מנהיגת הארגון שממנו יצאו רוצחי רנה שנרב

במסגרת חשיפת תשתית הטרור הנרחבת בעקבות חקירת הפיגוע במעיין עין בובין, נעצרה גם מנהיגת ארגון החזית העממית בגדה חאלדה ג'ראר - פעילה פוליטית פלסטינית שאף נפגשה בעבר עם חבר הכנסת איימן עודה. מצה"ל נמסר כי חלק מבתי המחבלים כבר מופו לקראת הריסתם

 

 

בשב"כ חשפו הבוקר (יום ד') את תשתית הטרור שעמדה מאחורי החוליה שרצחה את רנה שנרב בפיגוע מטען החבלה במעיין עין בובין בחודש אוגוסט האחרון, ומסרו כי כתוצאה מהחקירה נחשפו ונעצרו פעילים ותיקים ובכירים של ארגון "החזית העממית לשחרור פלסטין", אשר "הנחו את החוליה לבצע את הפיגועים השונים". אחת מאותם פעילים היא חאלדה ג'ראר, תושבת רמאללה בת 56, שלפי שב"כ עומדת בראש הארגון בגדה המערבית, ובמסגרת זו אחראית על כלל הפעילות שלו.

  (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

ג'ראר היא פעילה פוליטית פלסטינית, שמכהנת גם כחברת "המועצה המחוקקת" של הפרלמנט הפלסטיני מטעם ארגון החזית העממית. בעבר אף החזיקה בתיק האסירים בפרלמנט הפלסטיני, לצד פעילותה בארגונים נוספים התומכים בזכויות האסירים הפלסטינים בבתי הכלא בישראל. כמו כן, כיהנה בוועדה שעקבה אחר הצטרפות הרשות הפלסטינית לבית הדין הפלילי הבינלאומי (ICC). היא נשואה לרסאן, ולשניים יש שתי בנות: יאפא וסוהא.

רוצחי רנה שנרב - חלק מתשתית טרור שכללה 50 מחבלים ()
המחבלים וחברי הארגון שנעצרו

בעבר נעצרה מספר פעמים בידי ישראל ואף שוחררה מהמעצר האחרון בחודש פברואר השנה. לאחר שחרורה ממעצר בישראל ב-2016, אמרה ג׳ראר לכלי התקשורת כי "הגיוני שהצבא הישראלי יעצור אותי מפני שאני מדברת על החששות של העם הפלסטיני. ישראל עוצרת פלסטינים מכיוון שהם משמיעים את עמדתם, והיא רודפת כל מי שכותב ברשתות החברתיות".

 

הצטלמה עם עודה כשיצאה מהכלא: "לוחמת חופש"

חבר הכנסת איימן עודה (הרשימה המשותפת) קיבל את פניה ביציאה מהכלא ב-2016, ואף הצטלם עמה וכתב בעמוד הפייסבוק שלו: "לוחמת החופש וחברת הפרלמנט הפלסטיני חאלדה ג'ראר, השתחררה היום מהכלא. בתחילה הם כלאו אותה בלי משפט, ורק לאחר מאבק ארוך ואמיץ הם התקפלו והגישו כתב אישום. הם כלאו אותה אך ורק בשל מאבקה בכיבוש. הרגשתי שזאת חובתי לקבל את פניה ביציאה מהכלא, והיה לי את הכבוד להיות לצידה בדרכה לחירות". עודה סירב להתייחס היום לתמונה המשותפת לפני שלוש וחצי שנים.

איימן עודה ו חאלדה ג'ראר ()
הפוסט שפרסם עודה ב-2016

לפי הודעת שב"כ שפורסמה היום, מסגרת החקירה התגלה כי החוליה הייתה חלק מתשתית של כ-50 מחבלי החזית העממית באזור רמאללה, שפעלו להוציא אל הפועל פיגועי טרור נוספים. רובם נעצרו בשבועות האחרונים והועברו לחקירת שב"כ. חברי החוליה שביצעה את פיגוע המטען שבו נרצחה שנרב היו: סאמר ערביד : תושב רמאללה, בן 44, יזן מגאמס: תושב הכפר ביר זית, בן 24, וקסאם שיבלי: תושב הכפר כובר, בן 25. 

 

השלושה פעלו בחשאיות רבה: הם צעדו לפחות 5 ק"מ ברגל, בנפרד, ולא במכונית, עד למעיין עין בובין שם ביצעו את הפיגוע, כדי שלא יזוהו בתנועה בדרכם לזירה. חבריה תכננו את הפיגוע רק במפגשים פרונטליים שנערכו ללא הטלפונים הסלולריים שלהם ולא דיברו על כך בטלפון. במכשירים שלהם אף לא נמצאו שמות אנשי הקשר של חבריהם לחוליה. הפיגוע היה אמור להתרחש שבוע קודם לכן אך נדחה בגלל תקלה טכנית במטען שמנעה את הפעלתו.

פעילות הימ
פעילות הימ"מ למעצר מבצעי הפיגוע במעיין(צילום: דובר צה"ל)

פעילות הימ
מעצר המחבלים(צילום: דובר צה"ל)
 

בנוסף לג'ראר ולשלושת חברי החוליה, בשב"כ פרסמו את שמותיהם של פעילים נוספים בארגון שנעצרו כתוצאה מחקירת הפיגוע: 

 

וליד חנאתשה, תושב רמאללה בן 50. היה עצור בעבר כמה פעמים בגין מעורבות בטרור. שימש כממונה על סאמר ערביד וכראש התשתית הצבאית של החזית העממית. 

עבד אל-ראזק פראג', בן 56 מרמאללה, מבכירי החזית העממית בגדה, היה כלוא כמה פעמים בשל פעילות טרור, שימש כאחראי על וליד חנאתשה ואישר את מימוש הפיגוע בעין בובין. 

אעתראף חגאג, בן 43 מרמאללה, עוד אסיר ביטחוני משוחרר. שימש כאחראי על כלל הפעילות החשאית של החזית העממית ברמאללה ובמסגרת זו גייס פעילים נוספים תחתיו.

 

במסגרת החקירות, לפי השב"כ, התקבל מידע שהוביל לאיתור ותפיסה "של אמצעי לחימה רבים וקטלניים אשר שייכים לתשתית הטרור של החזית העממית, בהם רובי M-16, רובי קלאצ'ניקוב, רובה גליל, רובה קארבין, מיני עוזי מאולתר, אקדחים, משתיק קול, חומרי דשן רבים המשמשים לבניית מטענים, נפצים, כדוריות ברזל למטען, ותחמושת מכל הסוגים. עוד אותרו מכשירי קשר, כוונות טלסקופיות וסוללה ניידת להפעלת מטענים.

רוצחי רנה שנרב - חלק מתשתית טרור שכללה 50 מחבלים (צילום: דוברות שב
רוצחי רנה שנרב - חלק מתשתית טרור שכללה 50 מחבלים(צילום: דוברות שב"כ)

 

 

בהמשך להודעת שב"כ, הותר לפרסום שב-31 באוקטובר 2019 פעלו לוחמי צה"ל בעיר רמאללה למיפוי הנדסי של ביתו של המחבל וליד חנאתשה, לצורך בחינת האפשרות להריסת הבית. עוד נמסר מצה"ל כי בחודשים האחרונים מופו גם בתיהם של המחבלים יזן מגאמס וקאסם שבלי, מחברי החוליה החשודה בביצוע הפיגוע.

לוחמי צה
לוחמי צה"ל ממפים את בית המחבל וליד חנאתשה(צילום: דובר צה"ל)

 

"המוות של רנה הציל יהודים רבים"

שירה שנרב, אמא של רנה, אמרה היום בעקבות פרסומי השב"כ וצה"ל כי: "רנה נרצחה בגלל שהיא הייתה יהודיה, והיום אנחנו כנציגי העם היהודי עומדים מול הרוצחים באמירה ברורה שעם ישראל חי והחוסן הלאומי שלנו גדל. אנחנו מלאי הכרת תודה לאנשי מערכת הביטחון שעמלו ללא לאות בחקירה הזו והגיעו לתוצאות מעוררות השתאות".

Rina Shnerb  (Photo: Courtesy of the Shnerb family)
רנה שנרב. "מתגעגעים אליה יום יום"(Photo: Courtesy of the Shnerb family)

משפחת שנרב  ()
משפחת שנרב, היום מחוץ לבית הדין הצבאי

הרב איתן שנרב, אביה של רנה הוסיף: "אתם יודעים על זה מהיום, אבל אנחנו עומדים מולם כבר חודש יום יום בבית המשפט ומסתכלים להם בעיניים. ביום הזה שבו הותר הכל לפרסום אנחנו אומרים תודה לקדוש ברוך הוא ולכוחות הביטחון על תפיסת הרוצחים ועוזריהם. הם עשו יום ולילה בכדי לתפוס אותם ומחזקים את עם ישראל שימשיך בכל עוז הרוח לטייל ולגדול בארץ ישראל. אנחנו מבקשים שהמחבלים יקבלו את העונש הכי חמור שיש, בלי חנינות, הרי כל אחד מהם היה כבר בכלא הישראלי ולכן אנחנו מבקשים שלא ישחררו בשום מצב.

 

"התפיסה הזו מקלה מעט על הכאב, כי נתפסה פה תשתית גדולה והמוות של רנה גילה אותה, וזה מקל במובן שיש פה הצלה של יהודים רבים שיכלו להיפגע. אנחנו כמובן מתגעגעים יום יום לרנה. החוזק של המשפחה מראה למחבלים שאנחנו לא נשברים".

  

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לפרסומים ואמר כי "אני מברך את השב"כ, את צה"ל ואת הימ"מ שלכדו את הטרוריסטים השפלים שרצחו את רנה שנרב ז"ל, ופצעו את אביה ואת אחיה. ידה הארוכה של ישראל מגיעה לכל מבקשי נפשנו, והיא תמשיך לעשות זאת".

 

שר הביטחון נפתלי בנט התייחס גם הוא ומסר: "כוחות הביטחון והשב"כ חשפו רשת מחבלים ענפה של החזית העממית ביהודה ושומרון, אותה רשת שבין השאר אחראית לרצח רנה שנרב ז"ל. אנחנו נמשיך לרדוף אחרי כל מחבל ומחבל לפני שהוא פוגע בנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים