שתף קטע נבחר

האוצר: זינוק של 122% ברכישת דירות במסגרת מחיר למשתכן בחודשים ספטמבר-אוקטובר

פרויקטים רבים במסגרת התוכנית הבשילו בחודשים האמורים והגיעו לשלב היתרי הבנייה, בו יכולות החברות לחתום על הסכמי מכר עם הזוכים בהגרלות; סה"כ נמכרו במסגרת התוכנית 3,400 דירות - לעומת 3,100 דירות חדשות בלבד שנמכרו בשוק החופשי

בחודשים ספטמבר-אוקטובר השנה נרכשו 3,400 דירות במסגרת תוכנית מחיר למשתכן - 2,030 מתוכן בספטמבר בלבד. כך עולה מסקירה שפרסמה היום (ג') הכלכלנית הראשית באוצר, שריה גרינברג. בסך הכל בתקופה הנסקרת נרשם זינוק של 122% בכמות הדירות שנרכשו במסגרת מחיר למשתכן בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2018.

 

 הממשלה אישרה: תוכנית מחיר למשתכן תוארך

מחיר למשתכן, אבל לא בפריפריה

הגרלת מחיר למשתכן במודיעין התעכבה - הדירות יימכרו במחיר נמוך

 

הזינוק בכמות העסקאות שדווחו נובע מהעובדה הפשוטה שעוד ועוד פרויקטים של מחיר למשתכן הבשילו והגיעו לשלב היתר הבנייה - בו חברות הבנייה יכולות לחתום על הסכם מכר עם הזוכים בהגרלה.

 

העלייה בכמות העסקאות במחיר למשתכן הובילה לעלייה בכמות הדירות שנרכשו בכלל; ההשפעה של עסקאות מחיר למשתכן היתה דרמטית, משום שלראשונה מאז הושקה התוכנית היה סך העסקאות החודשי במסגרתה גבוה מסך המכירות של דירות חדשות בשוק החופשי.

 

הפרויקט בשכונת פארק הנחל בבאר שבע. כולל 194 דירות, מתוכן 118 במסגרת מחיר למשתכן (הדמיה: אביסרור)
פרויקט מחיר למשתכן בשכונת פארק הנחל בבאר שבע(הדמיה: אביסרור)

במסגרת מחיר למשתכן נמכרו, כאמור, 3,400 דירות, ואילו סך הדירות החדשות שנמכרו בשוק החופשי בחודשים ספטמבר-אוקטובר עמד על 3,100 - עלייה מתונה של 2% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

 

בניכוי מכירות מסובסדות של מחיר למשתכן עמדה העלייה במספר העסקאות בשוק החופשי בחודשים ספטמבר-אוקטובר על 4% בלבד.

 

בסך הכל בתקופה הנסקרת נרכשו 15,900 אלף דירות, עלייה של 18% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד - אז נרכשו 13,500 דירות. נזכיר שבשנה שעברה בחודשים ספטמבר-אוקטובר נרשם שפל יחסי בכמות העסקאות, משום שבאותה עת נרשמה בריחה של משקיעים משוק הנדל"ן, שהובילה לירידה של מעל ל-30% בדירות שהם רכשו, במקביל לכך שתוכנית מחיר למשתכן עדיין לא הבשילה.

 

 

על פי הנתונים, פלח השוק של דירות יד שנייה הוביל את הגידול בעסקאות בשוק החופשי בחודשים ספטמבר-אוקטובר, עם עליה של 5% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

 

מלאי הדירות שבהם מחזיקים משקיעים ממשיך להצטמק, בעוד שמכירות המשקיעים בחודשים ספטמבר-אוקטובר הסתכמו ב-2.6 אלף דירות, עלייה של 3% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. רכישות המשקיעים בחודשים ספטמבר-אוקטובר הסתכמו ב-1.8 אלף דירות, עלייה מתונה של 3% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד (במונחים מוחלטים מדובר בתוספת דו-חודשית של 50 דירות שנרכשו להשקעה). משקל רכישות המשקיעים בחודשים ספטמבר-אוקטובר השנה היה 11% מסך העסקאות, נמוך ב-0.2% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד - רחוק מהשיאים שנרשמו ב-2015, אז בה משקל המשקיעים הגיע ל-30%.

 

8,900 עסקאות מיוחסות לרוכשים עבורם מדובר בדירה ראשונה, ומעניין לציין כי 5,500 מהם לא חיכו לתוכנית מחיר למשתכן וקנו דירה בשוק החופשי. בולט במיוחד זינוק של 13% ברכישות דירה ראשונה בשוק החופשי באזור המרכז, ככל הנראה משום שבאזור זה כמות הפרויקטים במסגרת מחיר למשתכן קטנה מאוד. יתר העסקאות בוצעו על ידי משפרי דיור, שרכשו 5,900 דירות - עלייה של 9% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שעל
מחיר למשתכן בשכונת גליל ים הרצליה
צילום: עמית שעל
מומלצים