שתף קטע נבחר

מצוקת הרוקחים: מחסור בכוח אדם, לחץ ואלימות בבתי המרקחת

לא רק בקופות חולים: על רקע העומסים בבתי המרקחת ברחבי הארץ מתברר כי קיים מחסור של כאלף רוקחים במדינה. בצל התורים המשתרכים, בבתי המרקחת מדווחים על מקרי אלימות: "החולים מגיעים עצבניים מהתורים במרפאות"

גם בבתי המרקחת הולכים ומשתרכים התורים: בימים האחרונים נרשמו עומסים חריגים בהמתנה לרכישת תרופות  ברחבי הארץ. עד כדי כך שחולים מדווחים על תורים עם עשרות אנשים והמתנה ארוכה במיוחד. הסיבה: שילוב מסוכן של תחלואה מוגברת בשפעת ומחסור של כאלף רוקחים.

 

"החורף הגיע במלוא כוחו וכבר בימיו הראשונים אנו עדים לעומסים חריגים בבית המרקחת", כתב מנכ"ל רשת סופר-פארם, ניצן לביא, לעובדיו. "החורף כהרגלו הביא עימו שפעת, התקררות ושאר מחלות החורף. נתוני משרד הבריאות על תחלואת השפעת מאששים את מה שאנחנו מרגישים בסניפים - עומס חולים בבתי המרקחת ותורים ארוכים".

 

"עומס חולים בבתי המרקחת ותורים ארוכים" (צילום: טל שחר )
"עומס חולים בבתי המרקחת ותורים ארוכים"(צילום: טל שחר )

 

קיראו עוד:

קושי בהשגת חיסוני שפעת: 30 אלף מנות בדרך לארץ, מאמצים להשיג עוד 50 אלף

סופית: האוצר יעביר 500 מיליון שקלים לסל התרופות

רוקחות: המקצוע המשמעותי שממעיטים בחשיבותו

 

צפו: דבריו של יו"ר ועדת סל התרופות על התקציב הסופי מהאוצר 

 

לדברי סופר-פארם, החברה ערוכה לקלוט כ-200 רוקחים נוספים, כדי לשמר פעילות תקינה. "אנו מודעים לכך שהשנה עקב המחסור החמור ברוקחים אתם עובדים קשה הרבה יותר - נדרשים לעבוד שעות רבות יותר מול הדלפק בניפוק תרופות, בסיוע לחולים ובניסיון לצמצם את התור", כתב לביא לרוקחי הרשת.

 

אחת הבעיות, כך עולה מדבריו, היא העובדה שגם עכשיו בתי המרקחת של ארבע קופות החולים פועלים לרוב בשעות מצומצמות: "בעוד בתי מרקחת אחרים סוגרים את דלתותיהם עקב מחסור בכוח אדם, לא נחסיר אפילו שעה ממה שהתחייבנו בפני לקוחותינו", אמר לביא. "התור המתארך גורם לעיתים לאנשים לאבד את סבלנותם, ולצערי אף לנהוג באלימות כלפי רוקחים, אך אנא, נהגו באמפתיה ובסבלנות כלפיהם, והימנעו מהיגררות לוויכוחים, גם כשזה קשה".

 

בית מרחקת רוקחים מחסור ברוקחים (צילום: טל שחר)
מתמודדים גם עם אלימות: מחסור ברוקחים(צילום: טל שחר)

 

רוקחים רבים מספרים כי נתקלו לאחרונה בתופעה חדשה של אלימות כנגדם, מה שהפך לטענתם לעניין יומיומי. "המטופלים מגיעים לבית המרקחת אחרי שהמתינו בקופות החולים ארוכות והם בדרך כלל בשעת קושי או מחלה", סיפר אחד הרוקחים. "הם מגיעים לדלפק עצבניים וחסרי סבלנות. במקרים רבים המצב מתפתח לאלימות".

 

למצוקת כוח האדם תורמת העובדה כי אין די מקומות בישראל על מנת להכשיר רוקחים. רק שני מוסדות בארץ מציעים לימודי רוקחות: הפקולטה לרפואה שבאוניברסיטה העברית והפקולטה לרפואה באוניברסיטת באר-שבע. הן מכשירות יחד כ-150 רוקחים בשנה. על פי הערכות, המחסור ברוקחים בכלל המשק עומד על כ-800-1,000 רוקחים בקופות החולים, ברשתות ובבתי המרקחת הפרטיים. אם לא די בכך, לאור העלייה בתוחלת החיים והריבוי הטבעי, ההנחה היא שבעשור הקרוב צפוי המחסור הזה לגדול ב-1,000 רוקחים נוספים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל שחר
לחץ ואלימות: מחסור הרוקחים בישראל
צילום: טל שחר
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים