שתף קטע נבחר

"מאמינות לה": גילויי תמיכה בתיירת הבריטית שהורשעה בקפריסין

התיירת הבריטית שהורשעה בהפרעה לסדר הציבורי לאחר תלונת השווא שלה בגין אונס בידי ישראלים יצאה מבית המשפט בקפריסין עם יד מורמת כשבחוץ חיכו עשרות תומכות. עורכת דינה הודיעה כי תערער לבית המשפט העליון

 

 

 

התיירת הבריטית שהורשעה היום (ב') בבית המשפט בקפריסין בהפרעה לסדר הציבורי בעקבות תלונת שווא על אונס יצאה מהדיון והודתה לתומכיה כשהרימה את ידה ופניה מכוסות. כעת ממתינה התיירת, שהתלוננה כי עברה אונס קבוצתי על ידי 12 נערים ישראלים בבית מלון, לגזר הדין. העונש שמצפה לה הוא עד שנה במאסר וקנס בגובה 1,450 ליש"ט (6,600 שקלים).

תיירת בריטית מובאת בית משפט פאראלימני קפריסין הורשעה שקר אונס קבוצתי צעירים מ ישראל ב איה נאפה (צילום: AFP)
"היא לא לבד". התיירת הבריטית אחרי הדיון עם המסכה על פניה(צילום: AFP)
 

הבריטית פנתה לשופט שיגזור את עונשה ב-7 בינואר: "למה אני צריכה לחכות? כבר הרשעת אותי". במהלך משפטה התעקשה שנאנסה וטענה ללחצים פסולים מצד חוקרי המשטרה לשנות גרסה ולבטל את תלונתה. היא סיפרה שהייתה בקשר עם אחד הישראלים, וכי חבריו הופיעו בחדר בשעה שהייתה איתו. היא העידה שהם אחזו בה ואנסו אותה. השופט מיכליס פפתנסיו קיבל את טענות התביעה על כך שהיא מסרה תלונת שווא משום שחשה "בושה" כשהישראלים צילמו אותה בטלפון הנייד בשעה שקיימו יחסים. אף אחד מהם לא נקרא להעיד במהלך משפטה. השופט הגדיר את עדותה כ"לא-עקבית" ואמר כי אשמתה הוכחה "מעבר לספק סביר".

 

הוא קבע כי הבריטית היא "עדה לא מהימנה", קבע כי שיקרה כנקמה, לאחר שצולמה מקיימת יחסי מין עם אדם שפגשה במלון שלה. "היא יודעת שהיא מעולם לא נאנסה", אמר השופט. לאחר משפט שנמשך כארבעה חודשים, הרשיע אותה באישום אחד של הפרעה לסדר הציבורי. "היא לא הותירה רושם טוב על בית המשפט. היא שיקרה וניסתה להטעות אותנו. היא חמקה ממתן תשובות ולא הייתה ברורה בנוגע למה שקרה ואני דוחה את גרסתה", קבע השופט.

הפגנה בעד תיירת בריטית בית משפט פאראלימני קפריסין שקר אונס קבוצתי צעירים מ ישראל איה נאפה (צילום: AFP)
"שגוי שמעמידים את הקורבן לדין". המפגינות מחוץ לבית המשפט(צילום: AFP)

הפגנה בעד תיירת בריטית בית משפט פאראלימני קפריסין שקר אונס קבוצתי צעירים מ ישראל איה נאפה (צילום: EPA)
שלט של אחת המפגינות - "האנס הוא אתה"(צילום: EPA)

 

צוות ההגנה הודיע כי יערער ומנגד דרשו התובעים "עונש כבד". עו"ד ניקולטה צ'רלמבידו אמרה ל"גרדיאן" מחוץ לאולם בית המשפט כי "השופט היה נוקשה מאוד. הוא דחה את גרסאות עדי ההגנה. אנו מקווים שהוא יקל בעונשה אבל כמובן נערער על הפסיקה". היא טענה כי הצעירה לא זכתה למשפט הוגן: "אנו מכבדים את הכרעת בית המשפט, אך לא מסכימים עמה. היו הפרות רבות של ההליכים. זכותה של מרשתנו למשפט הוגן הופרה. נערער לבית המשפט העליון ואם ניכשל נפנה לבית הדין האירופי לזכויות אדם".  

 

כ-20 תומכות חיכו לה ולאימה מחוץ לבית המשפט והביאו להן מסכה ועליה ציור של מחסום לפה. את המסכה הזו ביקש השופט מתומכות הנאנסת להסיר במהלך הדיון. המפגינות צעקו לה בכניסתה לדיון "אנחנו איתך" ו"אנחנו מאמינות לך". זליה שהייתה בין המפגינות אמרה כי "אף אחד לא הגן עליה. מהערכאה הראשונה היא נאנסה שוב ושוב בידי התקשורת, הציבור ומערכת המשפט". אביה של התיירת השתתף בצילום האירוע לצורך סרט דוקומנטרי על המקרה.

 

ניקול, מפגינה בת 16, אמרה כי "אנחנו כאן כי אנחנו רוצות להראות לה שאנחנו מאמינות לה. יש פה צעירה בת 19 שנאנסה ובכל זאת הגברים שעשו את זה חופשיים והיא עומדת למשפט". חלק מהתומכות טענו כי כל ההליך המשפטי הוא נושא פוליטי שקשור ליחסים בין קפריסין לישראל. "זה שגוי שמעמידים לדין את הקורבן למשפט". לדברי אנדרי גיאואקצי, שעובד באחד הבסיסים הבריטיים בקפריסין, "היא נאלצה לשלם את המחיר של רצונה של קפריסין בקשרים טובים עם ישראל. זו הסיבה שעברה את מה שעברה ושהנערים הישראלים שוחררו".  

הפגנה בעד תיירת בריטית בית משפט פאראלימני קפריסין שקר אונס קבוצתי צעירים מ ישראל איה נאפה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מפגינה אחרת, אלנה, הוסיפה: "אנחנו רוצות שהמסכנה הזו תדע שהיא לא לבד. אנחנו כאן כדי לתמוך. כולם ימצאו סיבה לא להאמין לה. ככה זה במקרי אונס - אף אחד לא מאמין לך. בזעקתנו אנחנו מנסות לעודד נשים אחרות לדבר".

 

חוקרי המשטרה בקפריסין עצרו בחודש יולי האחרון את התיירת הבריטית, לאחר שחשדו כי בדתה את הדברים, מאחר שכעסה כי צולמה במהלך קיום יחסי מין עם כמה מהם. המתלוננת נעצרה בחשד למתן עדות שקר, בעוד הנערים שוחררו ממעצר וחזרו לישראל. צוות ההגנה של הצעירה, שהפכה ממאשימה לנאשמת, טען כי ההצהרה שנתנה למשטרה בה חזרה בה מההאשמות כלפי הצעירים הישראלים, ניתנה לאחר שמונה שעות של תשאול על ידי השוטרים בזמן שהיא סבלה מהפרעת דחק פוסט טראומטית.

חגיגות עם נחיתת הנערים החשודים באונס התיירת הבריטית מקפריסין בנתב
חגיגות עם נחיתת הנערים שנחשדו באונס התיירת הבריטית מקפריסין בנתב"ג(צילום: יאיר שגיא)

חדר 723 בו נאנסה התיירת הבריטית במלון באיה נאפה ()
חדר 723 במלון באי נאפה בו טענה הצעירה שנאנסה

 

עו"ד ניר יסלוביץ, שייצג את הנערים הישראלים בקפריסין אמר: "מדובר בנאשמת שהעלילה בתלונה נבזית נגד הלקוחות שלי. בית המשפט מצא לנכון לאמץ את טענתי, שאין בדל של ראייה לאמיתות הדברים שנטענו על ידיה. כולי תקווה כמי שמכיר את מערכת בתי המשפט הקפריסאית היטב, שגם העונש שיושת עליה בסופו של יום ישקף היטב את חומרת המעשים שנעשו על ידיה, במיוחד לאור העובדה שהיא לא נוטלת אחריות על זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
התיירת הבריטית לאחר הרשעתה
צילום: רויטרס
מומלצים