שתף קטע נבחר

מינוי המפכ"ל: ארדן ביקש מגולדברג לבדוק "מספר מועמדים"

השר לביטחון הפנים פנה לעומד בראש הוועדה המייעצת למינויים לתפקידים בכירים, בנוגע לאישורו לבדוק מספר מועמדים למפכ"לות ולנציבות בתי הסוהר: "מבקש לדעת אם קיימת מניעה להביא מי מהם לאישור הממשלה". הערכה: ארדן חושש שאחד המועמדים ייפול בוועדה

גלעד ארדן באולפן ynet (צילום: אבי מועלם)
השר לביטחון הפנים גלעד ארדן(צילום: אבי מועלם)

 

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן פנה הערב (שני) לשופט גולדברג, העומד בראש הוועדה המייעצת למינויים לתפקידים בכירים, וביקש אישור "להעביר לבדיקת הוועדה מספר מועמדים לתפקיד המפקח הכללי של משטרת ישראל וכן לתפקיד נציב בתי הסוהר". לקריאת המכתב לחצו כאן.

 

ההכרזה על זהות המפכ"ל מתקרבת: "אין מניעה למנות מועמדים"

מנדלבליט לארדן: ניתן למנות מפכ"ל קבוע בתקופת הבחירות

 

דורון ידיד מוטי כהן אלון אסור (צילום: אוהד צויגנברג, דוברות משטרת ישראל)
מי יהיה המפכ"ל הבא?(צילום: אוהד צויגנברג, דוברות משטרת ישראל)

 

במכתב ששיגר ארדן הוא ציין כי "לאור המצב הפוליטי הייחודי, אשר הביא לכך שבראשות המשטרה והשב"ס מכהנים ממלאי מקום מזה כשנה, יש לקיים הליך שיבטיח בוודאות מלאה כי בסופו ימונו על-ידי הממשלה מינויי קבע לארגונים חשובים אלה.

 

"יודגש כי כל המועמדים שבכוונתי להגיש לבדיקת הוועדה הם ראויים ומתאימים בעיניי לכהן בראשות הארגונים, ואיני מבקש או מצפה מהוועדה "לדרג" אותם או לבחור מתוכם", הוסיף השר, "מובן לי היטב כי ההחלטה על מי להמליץ בסופו של דבר לממשלה, מונחת על כתפי ועל כתפי בלבד".

אביחי מנדלבליט (צילום: דנה קופל)
אישר את הליך המינוי. היועמ"ש אביחי מנדלבליט(צילום: דנה קופל)

בפנייתו ביקש ארדן לקבל את חוות דעתה של הוועדה ביחס למועמדים שברצונו להעבירם לבדיקתה, "בשאלה אם קיימת לדעת הוועדה מניעה להביא מי מהמועמדים הללו לאישור הממשלה, בהיבטים עליהם אמונה הוועדה בהתאם לשיקול דעתה (טוהר מידות ועוד)", ציין השר.

 

ארדן ציין כי "היועץ המשפטי לממשלה אישר כי אין מניעה משפטית לקדם את מועמדותם של כל המועמדים אותם ראיינתי לשני התפקידים האמורים (חמישה מועמדים), אולם אף הוא ציין בחוות דעתו ביחס לחלק מהמועמדים ולאירועים בעברם, שיש להביא בפני הוועדה את המידע המלא על אירועים אלה, על מנת שתשקול זאת במסגרת החלטתה. בנוסף, סביר להניח שיהיו פניות נוספות אל הוועדה מטעם הציבור הרחב בקשר למועמדים או חלקם, דבר המגדיל את החשש לגבי השלמת הליך המנוי, ככל שיוגש רק מועמד אחד לכל אחד מהתפקידים".

 

בתוך כך, קיימת הערכה כי מכתב זה נשלח בשל בעיות שצצו בחוות הדעת. גם אם לא מדובר בכאלה שפוסלות מועמד באופן ישיר, ייתכן שארדן חושש ממצב שבו אחד ממועמדיו ייפול בוועדה.  

 

ארדן אמור היה להכריז בסוף השבוע האחרון על המועמד שאותו ירצה למנות למפכ"ל המשטרה. בסוף השבוע האחרון הוא קיבל את הפוליגרף התעסוקתי של שלושת המועמדים לתפקיד - ניצב מוטי כהן, ניצב דורון ידיד וניצב אלון אסור, והעביר אותו גם לידי משרד המשפטים כדי שזה יבחן אותו ויכשיר את השלושה.

 

כזכור, בתחילת השבוע שעבר אישר היועמ"ש למנות מפכ"ל קבוע למשטרה לאחר עיכוב של כשנה בעקבות הפלונטר הפוליטי. זאת בעקבות פנייתו של ארדן, שביקש למצוא מועמדים קבועים לתפקידים הבכירים - לאור העובדה שישראל ניצבת בפני מערכת בחירות שלישית וממלא המקום ניצב מוטי כהן יסיים כהונה שנמשכת כבר יותר משנה. על כוונתו הצפויה לאשר את המינויים פורסם ב-ynet לפני כשבועיים.

 

מנדלבליט ציין במכתבו כי "מצב שבו בראש שתיים ממערכות אכיפת החוק המרכזיות במדינה לא מכהנים בעלי תפקידים קבועים תקופה כה ארוכה - מעורר קושי של ממש בהיבטי אי-תלות ועצמאות שיקול הדעת", והבהיר שאישור המינוי הקבוע יהיה טעון קבלת חוות דעתה של הוועדה המייעצת למינויים לתפקידים בכירים, בהתאם להחלטות הממשלה בנושא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
השר גלעד ארדן
צילום: אבי מועלם
מומלצים