שתף קטע נבחר

בריטניה לצד הצעירה שהורשעה בקפריסין: מודאגים מהוגנות המשפט

לאחר שהתיירת בת ה-19 הורשעה בעקבות תלונת שווא על אונס, הביע משרד החוץ הבריטי חשש כי ההליך המשפטי שעברה בקפריסין לא היה הוגן: "נעלה את הנושא מול הרשויות הקפריסאיות"

 

 

 

בצעד חריג הביעה אמש (יום ב') הממשלה הבריטית ספק לגבי הוגנות ההליך המשפטי שבו הורשעה הצעירה בת ה-19 בקפריסין בהפרעה לסדר הציבורי בעקבות תלונת שווא על אונס בידי נערים ישראלים. דובר משרד החוץ הבריטי מסר ל"גרדיאן" כי "בריטניה מודאגת מאוד מהוגנות ההליך המשפטי במקרה המצער הזה. לדבריו, הבריטים "יעלו את הנושא מול הרשויות הקפריסאיות".

 

הצעירה, שהתלוננה לפני כחצי שנה על אונס קבוצתי שביצעו בה ישראלים, הורשעה כאמור על ידי בית המשפט בקפריסין שקבע כי מדובר בתלונת שווא. השופט, שקבע כי הבריטית היא "עדה לא מהימנה", אמר כי שיקרה כנקמה, לאחר שצולמה מקיימת יחסי מין עם אדם שפגשה במלון שלה. לאחר משפט שנמשך כארבעה חודשים, הרשיע אותה השופט באישום אחד של הפרעה לסדר הציבורי. השופט הודיע כי ב-7 בינואר ייגזר עונשה.

 

תיירת בריטית מובאת בית משפט פאראלימני קפריסין הורשעה שקר אונס קבוצתי צעירים מ ישראל ב איה נאפה (צילום: EPA)
הצעירה מגיעה לבית המשפט עם אביה(צילום: EPA)


תיירת בריטית מובאת בית משפט פאראלימני קפריסין הורשעה שקר אונס קבוצתי צעירים מ ישראל ב איה נאפה (צילום: AFP)
עם אביה, מפגינות ושוטרים ליד בית המשפט (צילום: AFP)

הצעירה, תושבת המחוז דרבישייר שבבריטניה, התעקשה לאורך המשפט כי היא הותקפה בשעות הבוקר המוקדמות ב-17 ביולי, במלון שבו התגוררה בזמן שעבדה באתר הנופש באי נאפה, מקום הידוע בחיי הלילה הסוערים שלו. חוקרי המשטרה בקפריסין עצרו אותה בחודש יולי האחרון, לאחר שחשדו כי בדתה את הדברים, מאחר שכעסה כי צולמה במהלך קיום יחסי מין עם כמה מהם. המתלוננת בת ה-19 נעצרה בחשד למתן עדות שקר, בעוד הנערים שוחררו ממעצר.

 

צוות ההגנה של הצעירה, שהפכה ממאשימה לנאשמת, טען כי ההצהרה שנתנה למשטרה בה חזרה בה מההאשמות כלפי הצעירים הישראלים, ניתנה לאחר שמונה שעות של תשאול על ידי השוטרים בזמן שהיא סבלה מהפרעת דחק פוסט טראומטית.

 

העונש שמצפה לצעירה הוא עד שנה במאסר וקנס בגובה 1,450 ליש"ט (6,600 שקלים). היא פנתה לשופט מיכליס פפתנסיו שיגזור את עונשה ב-7 בינואר: "למה אני צריכה לחכות? כבר הרשעת אותי". במהלך משפטה התעקשה שנאנסה וטענה ללחצים פסולים מצד חוקרי המשטרה לשנות גרסה ולבטל את תלונתה. היא סיפרה שהייתה בקשר עם אחד הישראלים, וכי חבריו הופיעו בחדר בשעה שהייתה איתו. היא העידה שהם אחזו בה ואנסו אותה. השופט קיבל את טענות התביעה על כך שהיא מסרה תלונת שווא משום שחשה "בושה" כשהישראלים צילמו אותה בטלפון הנייד בשעה שקיימו יחסים. אף אחד מהם לא נקרא להעיד במהלך משפטה. השופט הגדיר את עדותה כ"לא-עקבית" ואמר כי אשמתה הוכחה "מעבר לספק סביר".

  

הוא קבע כי הבריטית היא "עדה לא מהימנה", קבע כי שיקרה כנקמה, לאחר שצולמה מקיימת יחסי מין עם אדם שפגשה במלון שלה. "היא יודעת שהיא מעולם לא נאנסה", אמר השופט. לאחר משפט שנמשך כארבעה חודשים, הרשיע אותה באישום אחד של הפרעה לסדר הציבורי. "היא לא הותירה רושם טוב על בית המשפט. היא שיקרה וניסתה להטעות אותנו. היא חמקה ממתן תשובות ולא הייתה ברורה בנוגע למה שקרה ואני דוחה את גרסתה", קבע השופט.

הפגנה בעד תיירת בריטית בית משפט פאראלימני קפריסין שקר אונס קבוצתי צעירים מ ישראל איה נאפה (צילום: AFP)
מפגינות למען הצעירה הבריטית(צילום: AFP)

הפגנה בעד תיירת בריטית בית משפט פאראלימני קפריסין שקר אונס קבוצתי צעירים מ ישראל איה נאפה (צילום: EPA)
טענות שנאנסה שוב בידי בית המשפט והתקשורת(צילום: EPA)

הפגנה בעד תיירת בריטית בית משפט פאראלימני קפריסין שקר אונס קבוצתי צעירים מ ישראל איה נאפה (צילום: AFP)
מפגינות טענו כי התוצאה בהליך המשפטי הושפעה מיחסי ישראל וקפריסין (צילום: AFP)
   

צוות ההגנה הודיע כי יערער ומנגד דרשו התובעים "עונש כבד". עו"ד ניקולטה צ'רלמבידו אמרה ל"גרדיאן" מחוץ לאולם בית המשפט כי "השופט היה נוקשה מאוד. הוא דחה את גרסאות עדי ההגנה. אנו מקווים שהוא יקל בעונשה אבל כמובן נערער על הפסיקה". היא טענה כי הצעירה לא זכתה למשפט הוגן: "אנו מכבדים את הכרעת בית המשפט, אך לא מסכימים עמה. היו הפרות רבות של ההליכים. זכותה של מרשתנו למשפט הוגן הופרה. נערער לבית המשפט העליון ואם ניכשל נפנה לבית הדין האירופי לזכויות אדם".

 

כ-20 תומכות חיכו לה ולאמהּ מחוץ לבית המשפט והביאו להן מסכה ועליה ציור של מחסום לפה. את המסכה הזו ביקש השופט מתומכות הנאנסת להסיר במהלך הדיון. המפגינות צעקו לה בכניסתה לדיון "אנחנו איתך" ו"אנחנו מאמינות לך". זליה שהייתה בין המפגינות אמרה כי "אף אחד לא הגן עליה. מהערכאה הראשונה היא נאנסה שוב ושוב בידי התקשורת, הציבור ומערכת המשפט". אביה של התיירת השתתף בצילום האירוע לצורך סרט דוקומנטרי על המקרה.

  

ניקול, מפגינה בת 16, אמרה כי "אנחנו כאן כי אנחנו רוצות להראות לה שאנחנו מאמינות לה. יש פה צעירה בת 19 שנאנסה ובכל זאת הגברים שעשו את זה חופשיים והיא עומדת למשפט". חלק מהתומכות טענו כי כל ההליך המשפטי הוא נושא פוליטי שקשור ליחסים בין קפריסין לישראל. "זה שגוי שמעמידים לדין את הקורבן למשפט". לדברי אנדרי גיאואקצי, שעובד באחד הבסיסים הבריטיים בקפריסין, "היא נאלצה לשלם את המחיר של רצונה של קפריסין בקשרים טובים עם ישראל. זו הסיבה שעברה את מה שעברה ושהנערים הישראלים שוחררו".


פורסם לראשונה 30/12/2019 23:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
התיירת מגיעה לבית המשפט
צילום: EPA
מומלצים