שתף קטע נבחר

צילום: AFP

הערכת מצב בעקבות חיסול סולימאני: אתר החרמון נסגר למבקרים

קאסם סולימאני שחוסל בבגדד ניהל את התבססות איראן בסוריה. בעקבות הערכת מצב הוחלט כי אתר החרמון יישאר סגור. השגרה בגולן נמשכת. נתניהו ביוון וטרם התייחס, אתמול אמר: "קורים דברים מאוד דרמטיים, אנחנו בקשר רצוף עם ארה"ב"

 

 

 
בעקבות חיסולו של מפקד כוח קודס האיראני קאסם סולימאני בבגדד קיים צה"ל הערכת מצב שבסופה החליט כי אתר החרמון לא ייפתח היום (ו') למבקרים. לפי שעה אין הנחיות נוספות לתושבי רמת הגולן והאזור והשגרה נמשכת. שר הביטחון, נפתלי בנט, יקיים הבוקר הערכת מצב בקריה שבתל אביב בהשתתפות הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי ובכירי מערכת הביטחון. בלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו, שיצא אתמול לביקור מדיני ביוון, לא מתייחסים לעת עתה לחיסול סולימאני. נתניהו קיבל עדכונים ביטחוניים שוטפים ולאחר פגישה עם שר החוץ של יוון החליט להקדים ביממה את שובו לישראל.
 
אתמול לפני המראתו של נתניהו ליוון הוא אמר: "האזור שלנו רוגש, קורים בו דברים מאוד מאוד דרמטיים, אנחנו עוקבים על כך בעירנות, מקיימים קשר רצוף עם ידידתנו הגדולה ארה"ב, כולל שיחה שלי אתמול אחר הצהריים (פורסם על שיחה עם מזכיר המדינה פומפאו - א"א). אנחנו תומכים תמיכה מלאה בכל צעדיה של ארה"ב ובזכותה המלאה להגן על עצמה ועל אזרחיה". 
 
 
שר הביטחון נפתלי בנט הערכת מצב בקריה בהשתתפות הרמטכ״ל אביב כוכבי ראש המל״ל ו ראש המוסד  (צילום: אריאל חרמוני | משרד הביטחון)
שר הביטחון נפתלי בנט כינס דיון הערכת מצב בקריה (צילום: אריאל חרמוני | משרד הביטחון)

שר הביטחון נפתלי בנט הערכת מצב בקריה בהשתתפות הרמטכ״ל אביב כוכבי ראש המל״ל ו ראש המוסד  (צילום: אריאל חרמוני | משרד הביטחון)
שר הביטחון נפתלי בנט עם הרמטכ"ל ובכירי מערכת הביטחון(צילום: אריאל חרמוני | משרד הביטחון)
 
לוחמי יחידת האלפיניסטים בחרמון. ארכיון  (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
לוחמי יחידת האלפיניסטים בחרמון. ארכיון (צילום: מוטי קמחי)
  
 
משרד החוץ וגורמי הביטחון הכריזו על כוננות גבוהה בנציגויות ישראליות בעולם מחשש לנקמה איראנית. נודע כי הוחלט גם לתגבר אבטחה בחלק מהנציגויות במקומות רגישים. ממשרד החוץ נמסר בתגובה: אנו לא מתייחסים לנושאי ביטחון.
 
בשנים האחרונות ניסה סולימאני לבסס את כוח קודס בסוריה ובעיראק, בניסיון ליצור קו עימות קדמי מול ישראל - בין היתר מול רמת הגולן. צה"ל משקיע משאבים רבים למנוע מאיראן להתבסס בסוריה ובשנה החולפת אישר כי תקף יעדים רבים.
 
הרמטכ"ל כוכבי הזהיר בחודש שעבר מהתרחבות איומי איראן במזרח התיכון ואמר שצה"ל נערך ל"עימות מוגבל או יותר מזה" מול איראן. בדברים שנשא במרכז הבינתחומי בהרצליה תחת הכותרת "צה"ל - האתגרים והמענה", כוכבי הזכיר שבעבר "איראן לא הייתה אויב מיידי, היום היא אויב מיידי. היא הייתה המדינה ההיא שנמצאת שם מעביר להרים שיש לה תוכנית גרעין, היא כבר לא. זה אויב, בשפתנו המקצועית: אויב שרואים אותו ואויב שמתמודדים איתו".

 

הוא התייחס למצב בצפון ורמז לראשונה בפומבי שישראל פועלת לסיכול העברת אמל"ח מעיראק: "יש שינוי והחרפה באיומים - כל הזירות שמקיפות אותנו במעגל ראשון הן פעילות. בחודשים האחרונים לא הייתה זירה עם לפחות שתי התרעות. האמל"ח מעיראק עובר על בסיס חופשי ואנו לא יכולים שזה יקרה בלי טיפול. בסוריה יש כוחות קודס וחיזבאללה ובעזה יש שלוחים של האיראנים". הוא הוסיף: "יש נפח עצום לפעילות החשאית בתוך המערכה ואנחנו נמשיך את הפעילות הזאת שבמוקד שלה מניעת התעצמות כוחות קודס בסוריה ומניעת איום הטילים המדויקים, נמשיך לפעול בכל המעגלים והמדינות". 

 

בחודש אוגוסט סיכל צה"ל פיגוע רחפני נפץ שעליו פיקד כוח קודס של משמרות המהפכה האיראניים. כלי תקשורת פרו-איראניים דיווחו כי שלושה פעילי חיזבאללה נהרגו בסיכול הפיגוע על ידי צה"ל. בהערכת מצב לאחר סיכול המתקפה אמר הרמטכ"ל כי סולימאני הוביל ופיקד על הפיגוע שתוכנן בעצמו. "הוא מימן, אימן והכשיר פעילים שיעים שהיו אמורים לבצע אותו", אמר כוכבי.  

 

בחודש שעבר דיווחה סוריה כי ישראל תקפה יעד מדרום-מזרח לדמשק. לפי הדיווח, התקרית התרחשה באזור עקרבא שמדרום-מזרח לדמשק, ותושבים דיווחו ששמעו פיצוצים באזור הבירה הסורית. המרכז הסורי למעקב אחר זכויות אדם, ארגון המזוהה עם האופוזיציה היושב בלונדון, דיווח כי" במתקפת הטילים הישראלית אמש מדרום לבירה הסורית נהרגו שלושה אנשים לפחות, בעלי אזרחויות שאינן סוריות, וככל הנראה ממוצא איראני". העיתון הלבנוני "אל אחבאר" דיווח כי ישראל תקפה כמה מחסני אמל"ח באזור א-סיידה זיינב. לפי הדיווח הזה, איש לא נפגע ונגרם נזק. "אל אחבאר" דיווח כי טילים נצפו מול החופים הלבנונים בכיוון סוריה והגל השני כלל טילים מכיוון רמת הגולן.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
יחידת האלפיניסטים בחרמון
צילום: מוטי קמחי
מומלצים