שתף קטע נבחר

אסון המעלית: המים התנקזו לנקודה הנמוכה ביותר בשכונה

רחוב נדב בשכונת התקווה, שבו טבעו למוות דין שושני וסתיו הררי שנלכדו במעלית, נמוך בכמטר מהרחובות שמקיפים אותו. ייתכן שזה מסביר מדוע כמויות אדירות של מים התנקזו דווקא לרחוב הקטן, והובילו להצפת החניון ולאסון

הבגדלי הגובה על הבניין בו קרה אסון המעלית (צילום: מתוך מערכת GIS)
(צילום: מתוך מערכת GIS)

תוכניות הבניין בשכונת התקווה, שבו התרחש ביום שבת אסון המעלית שגבה את חייהם של דין שושני וסתיו הררי, אושרו בהתאם לנהלי מחלקת ההנדסה של עיריית תל אביב לפני כשנה וחצי עם אכלוס הבניין. בדיקת ynet מצאה כי אחת האפשרויות הסבירות לכניסת כמויות המים האדירות דווקא לרחוב נדב ולחניון בו התרחש האסון, קשורה לתוואי השטח שכן מדובר באזור הנמוך ביותר בסביבה.

 

כמות המשקעים החריגה בשבת (83 מ"מ) בתל אביב, שהגיעה לשיא עם כמות של 50 מ"מ של גשם שירדו בתוך חצי שעה בשעות הצהריים המוקדמות, גרמה להצפה אדירה של הרחובות המרכזיים בשכונת התקווה- האצ"ל והלח"י בין היתר בגלל קריסת תשתיות הניקוז באזור.

 

 

ייתכן שתוואי השטח בסמוך לרחוב נדב היה זה שהוביל לקטסטרופה שהתרחשה בו. בדיקת ynet מצאה כי מפגש הרחובות האצ"ל, הלח"י ונדב בשכונת התקווה, הוא האזור הכי נמוך בשכונה, דבר שיכול להסביר את תנועת המים האדירה שהתנקזה מהאזור כולו ישירות לרחוב נדב בקטן. עם כניסת המים לחניון שבו נהרגו בני הזוג, גם שאר המבנים ברחוב הוצפו לחלוטין.

 

בעוד המבנים מצידו המערבי של רחוב נדב, כדוגמת הרחובות יונדב, צלפחד, תרדיון וששון, עומדים בממוצע על גובה של 17.5 מטרים, השטח שמול הכניסה לרחוב נדב עומד על גובה של 16.5 מטרים, פער של כמטר. גם הגבהים לאורך הכבישים המרכזיים בשכונה: הרחובות האצ"ל והלח"י - מראים מגמה זהה. כך, חלקו הצפון- מערבי של רחוב האצ"ל (מכיוון שוק התקווה) עומד בממוצע על גובה של 17.5 מטרים אך בפתחו של רחוב נדב עומד הגובה הממוצע על 16.5 מטרים- שוב פער של כמטר. כמו כן, חלקו המזרחי של רחוב הלח"י, נאמד גובה הקרקע על 17.4 מטרים בממוצע, אך מול רחוב נדב כאמור יורד הגובה ל-16.7 מטרים בממוצע- דבר שמסביר את תנועת המים האדירה. גם הגובה של רחוב האצ"ל ממערב לרחוב נדב עומד על ממוצע של 17.5 מטרים.

סתיו הררי דין שושני ()
סתיו הררי ודין שושני

יש לציין כי חקירת האירוע עוד נמשכת, כשבמקביל נבדקות מערכות הבניין והמעלית שלא פעלו אתמול בצורה תקינה, ככל הנראה בגלל הפסקת חשמל וכשל במערכות הגיבוי, שנגרמו בגלל שקומת המרתף הוצפה כליל.

 

אלפים ליוו אתמול למנוחות את דין שושני וסתיו הררי שנטמנו זה לצד זו בבית העלמין ירקון. עדן, אחותו של דין, ספדה: "אח שלי היקר, איך אפשר בכלל להתחיל לדבר עליך בלשון עבר? מיום שנולדת רק אור ואהבה הצפת לכל עבר, ועכשיו אנחנו קשורים לנצח. יום הולדתי הוא יום מותך. אם יש דבר אחד שאני שמחה עליו זה שהיית באמת באמת מאושר בשבועות האחרונים, אמרת לי 'אני מגשים את החלום שלי כל יום, עדן, אני מאושר'. רק לפני כמה חודשים עברתם לדירה החדשה בתקווה, עשיתם לכם בית מתוק ועניו בדיוק כמוכם, אהבתם לארח אנשים ולשמח אותם, ועכשיו אתם נקברים ביחד, ביחד לנצח נצחים.

 

איציק, אביה של סתיו, התקשה להיפרד מבתו: "גאווה של אבא ואמא, איך אפשר להיפרד ולהגיד שלום לילדה היפה? ביום ההולדת כתבת ברכה: 'אבא יקר, אבא מושלם, אבא אוהב ואהוב, עוזר, מצחיק, חבר טוב, עמוד התווך שלנו, אוהבת אותך'. סתיו, את החיים שלנו, את החמצן שלנו, אוהבים אותך יותר מאשר את עצמנו, תשמרי עלינו מלמעלה".

הצפות בתל אביב (צילום: יחידת התיעוד המבצעי כב
פעולות החילוץ מהמעלית המוצפת(צילום: יחידת התיעוד המבצעי כב"ה)
 

הצפות בתל אביב (צילום: יחידת התיעוד המבצעי כב
(צילום: יחידת התיעוד המבצעי כב"ה)

החניון שהוצף (צילום: איתי בלומנטל)
(צילום: איתי בלומנטל)

דין הוא אחד מהבעלים של מסעדת מנצ'וק בתל אביב וחבריו מספרים שהוא אהב מאוד לעבוד במטבח. אחרי האירוע הודיעו חבריו מהמסעדה בעמוד הפייסבוק שלה שלא יפתחו עד להודעה חדשה.

 

בתוך כך, המשטרה מעלה הילוך בחקירת האסון והודיעה כי אספה את רשימת הכבאים שהשתתפו בניסיונות החילוץ לקראת זימונם למסירת עדות. ההערכה שמפלג ההונאה של מחוז תל אביב הוא שיבצע את הבדיקה בשלב הראשוני, ואם יהיה צורך אף יחקור מעורבים באזהרה.

 

אתמול אחר הצהריים התקבלו בשירותי כיבוי בקשה ממשטרת תל אביב להעביר אליהם את שמות הכבאים שהשתתפו בכל שלבי האירוע. המשטרה צפויה לבדוק את כל ההתנהלות - מרגע שהדיירים גילו את המקרה ועד לחילוץ הגופות.

 

במקביל מינה נציב כבאות והצלה, רב טפסר דדי שמחי, צוות לתחקור האירוע. את הצוות יוביל סגן מפקד מחוז דרום, תת טפסר ציון שנקור, והוא יחקור את אופן פעולת המוקד ושיגור הכוחות, תנועת הכוחות ליעד, אופן פעולת צוותי הכיבוי והחילוץ, אופן הפעלת יחידת להבה, הסיבות לפרוץ האירוע וההתמודדות עם עומס האירועים והקריאות.


פורסם לראשונה 05/01/2020 23:48

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים