שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  זכרו אותם: האתיופים שנרצחו ערב מלחמת העולם השנייה

  מה הקשר בין קצין בריטי מבריק, לשואת יהודי אירופה, ולניסיון הכיבוש האיטלקי את אתיופיה? ומי מכיר את סיפורם של יהודי כפר ווגרה, שרוב תושביו היו יהודים? הרב שרון שלום - על הקשר בין יהדות אתיופיה לצום שלא הכירו, עשרה בטבת, וליום הקדיש הכללי שצוין היום

  גנרל אורד וינגייט - קצין בריטי נועז, אמיץ ורב-תחבולות, מפקד ומנהיג למופת, זכה לתהילה על פעולתו במערכות שונות בעיקר סביב מלחמת העולם השנייה. בהקשר הארץ-ישראלי אורד וינגייט רכש לעצמו "מקום של כבוד" בתולדות כוח המגן העברי, הודות לפעילותו הצבאית במסגרת שירותו בארץ ישראל בשנים 1939-1936, כאשר יזם שיטות פעולה חדשניות בלחימה בטרור הערבי. הוא הקים את פלוגות הלילה המיוחדות שכונו אז "פלוגות האש " ואשר אוישו על ידי מפקדים וחיילים בריטים ונוטרים עבריים.

   

  << הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>  

   

  מספר רחובות מנציחים את שמו בישראל, בין היתר, כפר הנוער "ימין אורד" - שזכה להוות תחנת מעבר משמעותית לנערים רבים מיוצא אתיופיה. גם באדיס אבבה, בירת אתיופיה, ישנו בית ספר שנקרא על שמו של אורד וינגייט. מה הקשר בין האיש הזה לאתיופיה? עוד נשוב לכך. 

   

  קראו עוד בערוץ היהדות : 

   

  היום (ג') צוין צום עשרה בטבת. צום זה נקבע לזכר הטלת המצור הבבלי על ירושלים והמשכו בצום י"ז בתמוז, ששיאו בחורבן בית המקדש בצום ט' באב. יהודי אתיופיה שלא חיו את תודעת החורבן, היו בתודעה עמוקה של חלום כיסופים ותשוקה לירושלים; חשבו שעדיין כולה עשויה מזהב, מהברז יוצא חלב, מקום אוטופי שאין בו שנאה ותחרות והוא מלא באהבת האדם. רוגע ושלוות נפש. כך או כך, בכ"ז בכסלו תשי"א, צום עשרה בטבת קיבל משמעות נוספת - הרבנות הראשית לישראל החליטה לציין את יום זה כ-"יום הקדיש הכללי".  

   

  עשרה בטבת - יום הקדיש הכללי (צילום: אורות) (צילום: אורות)
  עשרה בטבת - יום הקדיש הכללי(צילום: אורות)

   

  כשהחיילים של מוסיליני הגיעו

  יום הקדיש הכללי נועד לאפשר לקרובי הנספים בשואה, שיום פטירתם לא נודע, לנהוג במנהגי "יום היזכור" של הנפטרים. הרבה שנים ובעצם עד היום, השואה מזוהה עם יהודי אירופה, ובשנים האחרונות ישנו ניסיון להרחיב את השואה אף ליהודי צפון אפריקה. יהודים מתוניסיה נשלחו לאושוויץ, בלוב פעל מחנה ריכוז - ובמרוקו הוחלו חוקי אפליה על היהודים. אבל מה באשר ליהודי אתיופיה?

   

   

  יהודים באתיופיה חוגגים עצמאות ()
  יהודי אתיופיה

   

  באוגוסט 1943, בעיצומה של השואה, פנו מנהיגים יהודים מאתיופיה לקיסר היילה סלאסי בהצעה נועזת. הם ביקשו ממנו לעזור ליהודים באירופה להימלט לארצו, ולסייע לפליטים היהודים באירוח בכפרים האתיופים.

   

  אבל לא רבים יודעים שבשנת 1936 פלשו חייליו של מוסוליני - בן בריתם של הנאצים - לאתיופיה. שנה לאחר מכן, הם הגיעו לכפר ווגרה שרוב תושביו היו יהודים, שרפו את המקום ורצחו 67 מאנשיו. אלבצ'ו אלמה, אחד הניצולים שהיום מתגורר בחדרה, חשף בעבר את סיפורו. אין ספק, יהודי אתיופיה שהיו "גם יהודים וגם שחורים" היו עבור היטלר ועוזריו טרף מצוין. 

   

   ()
  אורד צ'רלס וינגייט נכנס לאדיס אבבה

   

  מפקד "כוח גדעון"

  אתיופיה היא המדינה העצמאית העתיקה ביותר ביבשת אפריקה השחורה עד עצם ימינו, וברגע האחרון, האתיופים הפטריוטים עמדו, באופן מפתיע, מול חייליו של מוסוליני שהיה צבא עם ארטילריה, עם פרדות משא מיוחדות להובלת התותחים, והצליחו באמצעים הדלים שעמדו לרשותם להביסו ולהשפילו עד עפר, על פי עדותו של אברהם עקביה, ששימש כמתורגמן של וינגייט לסמלים עברים בעין חרוד, ואחר כך היה לעוזרו האישי במערכה לשחרור אתיופיה מידי האיטלקים.

   

  מתברר איפוא שווינגייט הוא שפיקד על צבא אתיופיה. הוא קרא לעצמו "מפקד הכוחות הבריטים והאתיופים", ולכוח שלו - "כוח גדעון". הקצין הבריטי נקט שיטות של התקפות לילה עם יחידות קטנות וכך, ככל הנראה, היה קשר להצלת יהודי אתיופיה מידי המרצחים ועוזריהם בימי מלחמת העולם השנייה.

   

   מי שלחם לצדו של וינגייט בעוז ובגבורה היה יהודי בשם תדסה יעקב, שלימים הפך לאחד מהמנהיגים הגדולים של יהודי אתיופיה. ד"ר חיים פרי, מי שהיה מנהל כפר הנוער "ימין אורד" במשך שלושה עשורים, פגש בו במפתיע מספר ימים לפני מבצע שלמה, בשנת 1991.

   

  נסגר המעגל. ממש כמו בפרשה שקראנו בשבת האחרונה, "ויגש". אחים אנחנו. מעתה זכרו כי ראוי לציין ביום הקדיש הכללי גם את זכרם הברוך של יהודי אתיופיה שנרצחו במלחמת העולם השנייה על ידי האיטלקים.

   

  • הכותב הוא ראש הקתדרה הבינלאומית לחקר יהדות אתיופיה בקריה האקדמית אונו

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים