שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  רופאי הפנימיות: הדיווחים על מס' המטופלים במחלקות - מניפולציות

  בדו"ח ניטור תחלואת השפעת שפירסם השבוע משרד הבריאות נכתב כי במחלקות הפנימיות בבתי החולים "לא נצפה שינוי משמעותי" בעומסים, אלא שגורמים בתוך המחלקות מספרים שנתוני האמת שונים לגמרי: "המספרים נמדדים בחצות, כשהמחלקה פחות עמוסה, ולא משקפים את רוב שעות היום"

  שנה למאבק המחלקות הפנימיות: תחלואת החורף בשיאה והעומסים מורגשים במחלקות הפנימיות ובמחלקות הילדים בכל רחבי הארץ. 216 בני אדם אושפזו במצב קשה בעקבות השפעת - נתון גבוה פי שניים וחצי מזה של התקופה המקבילה בשנה שעברה.

   

  קיראו עוד:

  מכת השפעת: האם עוד יש טעם להתחסן?

  נתונים מדאיגים: מחסור של 40 מיליון שקלים להיערכות מערכת הבריאות לחורף

  מערכת הבריאות בקריסה - אך לסטאז'רים אין תקן להתמחות ברפואה

   

  מערכת הבריאות קורסת: "החולים מתים בגלל צפיפות" 

   

  בדו"ח השפעת האחרון שפורסם על ידי משרד הבריאות נכתב כי התפוסה במחלקות אינה גבוהה מהממוצע, אלא שמנהלי המחלקות מציגים את נתוני האמת: לדוגמה, במחלקה פנימית ג' בבית החולים מאיר, מאושפזים 50 בני אדם בעוד תקן המיטות עומד על 40 בלבד; במחלקה פנימית ב' בהלל יפה עומד תקן המיטות על 36, כאשר בפועל מאושפזים 46 בני אדם; ובוולפסון מאושפזים 45 בני אדם על 38 מיטות בלבד, מצב שמוביל לכך שחולים שוכבים במסדרון.

   

  בדו"ח ניטור תחלואת השפעת של משרד הבריאות שפורסם השבוע, נכתב כי במחלקות הפנימיות בבתי החולים "לא נצפה שינוי משמעותי" בעומסים וכי התפוסה הממוצעת מכלל המחלקות עומדת על 106 אחוזים בלבד. לעומת זאת, נצפתה עלייה בתפוסת המיטות במחלקות ילדים - כ-113 אחוזי תפוסה בממוצע. גורם המעורה בפרטים סיפר כי "המספרים נמדדים בשעה 12 בלילה, שעה שבה המחלקה פחות עמוסה וחולים משוחררים לקראת קבלות החולים החדשים בשעות הבוקר. לכן הנתונים בדו"ח נדמים כנמוכים ולא משקפים את רוב שעות היום".

   

  ד"ר גדי סגל, מנהל מחלקה פנימית ט' בתל השומר ומזכיר האיגוד הישראלי לרפואה פנימית, סיפר: "התפוסות במחלקות הפנימיות מאוד גבוהות, יש עלייה דרמטית בתחלואת השפעת ובכל מחלקה שוכבים בממוצע בין שלושה לחמישה חולי שפעת. יש עומס בלתי נסבל והצוות הרפואי, ככל שמדובר בכוח אדם איכותי, מתקשה לתת שירות טוב באמת באחוזי תפוסה כאלה. הדיווחים של מנהלי המחלקות על מספר המטופלים אלו נתוני האמת וכל השאר זה פשוט מניפולציות".

   

  בכיר אחר במחלקה פנימית אמר: "בזמן שמשרד הבריאות מחלק פרסים על מניעת זיהומים, במחלקות הפנימיות המצב בלתי אפשרי והכעס נשפך על הצוותים הרפואיים. לאחר שעות של עבודה, עזבתי את המחלקה כשהיו בה 50 מאושפזים ואנחנו מנסים לשרוד בתפוסה הגבוהה".

   

  השבוע נערך כנס בנושא המחלקות הפנימיות של המכון הלאומי לחקר מדיניות הבריאות ובו השתתפו רופאים מרחבי הארץ. במהלך הכנס הוצגו תעריפי האשפוז של יום במחלקה פנימית העומד על 684 שקל, נמוך יותר מיום אשפוז בית, או אשפוז במוסד המשכי שנע בין 1,200 ל-1,800 שקל. המשמעות היא שלקופות החולים זול יותר לאשפז את מבוטחיהן במחלקה הפנימית, במקום לשחרר אותם למסגרות חלופיות, ועל המצב הזה מוחים הרופאים במחלקות הפנימיות.

   

  ד"ר סגל הוסיף: "הדבר האחרון שמנהלי בתי החולים רוצים עכשיו זה מיטות במחלקה פנימית מכיוון שהם 'מפסידים כסף' על חולה ששוכב במחלקות שלנו. בהסכמי ה'קאפ' - ההסדרים הכספיים של בתי החולים עם קופות החולים - מחלקות הפנימיות אינן משתלמות. המדינה צריכה להתערב ולהוסיף מיטות וכוח אדם למחלקות כדי שנוכל לתת למטופלים את המענה המכובד שלו הם ראויים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מאבק המחלקות הפנימיות
  למרות הדו"ח: עומסים כבדים במחלקות הפנימיות
  צילום: מאבק המחלקות הפנימיות
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים