שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בלי תרופות: כך הצלחנו לרזות יותר מ-100 ק"ג

  מירואת כבר לא צריכה ליטול כדורים לטיפול בסוכרת ובאולקוס, סנדרה עברה גמילה וקיבלה כבונוס את הילדים שלה, ליובל כבר אין בחילות וסחרחורות שנבעו מאכילה של סוכר ויעל חזרה לאכול בריא ולעשות ספורט. 4 אנשים מספרים איך חייהם השתנו לאחר שנגמלו מסוכר ופחמימות ממכרות במכון אברהמסון

  בשיתוף מכון אברהמסון

   

  "מאז שאני זוכרת את עצמי החיים שלי נסובו סביב אוכל. לא הייתה בבית ואצלי מודעות לאוכל בריא בכלל וכך יצא שמגיל 5 אני עושה דיאטות", מספרת סנדרה סוויסה, בת 45, נשואה ואם ל-4 ילדים בני 22,15,12,5 מדימונה.

   

  "כילדה דחפו אותי כל הזמן לעשות דיאטות, אבל כשכולם יצאו מהבית הייתי מחפשת בכל מקום אפשרי את האוכל האסור. אמי הייתה מחביאה ממתקים וחטיפים בתוך הסירים או בארון הבגדים וכשהייתי מוצאת אכלתי וגם דאגתי שלא להשאיר ראיות. בשיא שקלתי 110 ק"ג ובקושי הסכימו לגייס אותי לצבא. עשיתי הכל כדי לרדת במשקל: אבקות, סדנאות דיאטה, מלתעות, דיקור סיני. לפני 20 שנה עברתי ניתוח טבעת, אחרי 8 שנים כבר לא יכולתי לסבול את הקושי ופתחתי את הטבעת. לפני 7 שנים עברתי ניתוח שרוול. אחרי הניתוח עליתי שוב ל-90 ק"ג ומעלה.

   

  "עד שלפני כשנה בדיקות הדם שלי הראו שיש לי סוכר גבוה וממש נבהלתי, במיוחד לאחר ששמעתי ששכן שלי עבר קטיעה של הרגל בגלל מחלת הסוכרת. בנוסף לסוכר גבוה היו לי שומנים בדם וכולסטרול גבוה. לא היה לי ספק שאני חייבת לטפל בזה ולהיגמל מהפחמימות והסוכרים הממכרים.

   

  "הגעתי למכון אברהמסון לפני כשנה בידיעה ברורה שאני חייבת לעשות הכל כדי לטפל בעצמי. מיד אחרי הטיפול ניגשתי למאפייה לבדוק האם הדחף נעלם, עשיתי סיבוב ולא נמשכתי לקנות דבר. באותו הרגע חשבתי שאולי סתם לא בא לי? אבל זה לא היה רגעי, ועד היום אני יכולה לחתוך עוגות יום הולדת ולהרגיש אדישות.

   

   ( )
  סנדרה סוויסה

   

  "השינוי הכי גדול שעברתי מלבד הגמילה מפחמימות ומסוכרים ממכרים היא המודעות האמיתית למה שבריא לגוף ומה שאינו. גם כשעברתי ניתוחים אף אחד לא לימד אותי מה נכון לאכול, איך להסתכל על התוויות של המזון שאני אוכלת ומה יש במזון המעובד. אכלתי מבלי להבין מה אני אוכלת, וטעיתי לחשוב שמזונות מסוימים בריאים, אבל התברר לי שהם מכילים המון סוכר. הכי גרוע הוא שעשיתי "דיאטות" עם מאכלים שאני בכלל לא אמורה להכניס לגוף.

   

  "בזכות השינוי שלי קיבלתי כבונוס גם את הילדים. גם הם לומדים ומבחינים מה בריא להם ומה לא. בתי ליהי, בת ה-15 שקלה 62 ק"ג והיום היא שוקלת 53 ק"ג והבן שלי ליאור בן ה-12 שקל 53 והיום 43 ק"ג. בזכות הגמילה מסוכר ומפחמימות ממכרות, אני שוקלת היום 76 ק"ג. תוצאות הבדיקות שלי מצוינות: לא סוכר, לא שומנים בדם ולא כולסטרול".

   

   ( )
  ליהי סוויסה

   

   ( )
  ליאור סוויסה

   

  "קנאי לשמירה על אורח החיים הזה"

  "הייתי מכור ללא תקנה למתוק",  מספר יובל לחיאני, בן 50, נשוי פלוס 3 בנות, בעל משרד לשמאות רכב מנהריה. "כשהייתי מגיע לאירועים, האוכל לא עניין אותי. תמיד חיכיתי למתוקים שבסוף. בכל הזדמנות חיפשתי את המתוק. שקלתי בשיא שלי 107 ק"ג".

   

  "לפני שנה קיבלתי אות אזהרה, שלא יכולתי להתעלם ממנה. במהלך הרמת כוסית בעבודה אכלתי כמות גדולה מאוד של מתוקים - כנראה מעבר לרגיל, ואז למשך דקות ארוכות חשכו עיני והיו לי בחילות וסחרחורות. זה הספיק לי כדי להבין שאני לא מתנהל נכון ולא חי נכון".

   

  "לאברהמסון הגעתי עם כח רצון מאוד גבוה. בנוסף לטיפול, נתנו לי הנחיות מסודרות וליוותה אותי כל הזמן נציגה נחמדה ואדיבה, שהעניקה תמיכה ואף הציעה לי להשתתף בקורסים ובפעילויות שתרמו לי לשינוי אורח החיים, למשל איך להתארגן ביומיום, איך להצטייד באוכל זמין ובריא בהתאם לסגנון החיים שלי, שכולל נסיעות רבות, ועוד. בעבר נהגתי לעצור בתחנות דלק, לחטוף משהו ולהמשיך הלאה. היום אני יוצא מהבית אחרי שאכלתי ארוחת בוקר, שכוללת יוגורט, פירות, שקדים. זה מחזיק אותי עד 12 בצהרים. אם אני נוסע למשל לקריית שמונה, אז אני יודע שיש 2 מסעדות בדרך. אם הלוז צפוף, אני לוקח מהבית פירות וירקות. מתוקים וכל הדברים הנלווים מחוץ לתחום".

   

  "היום אני 25 ק"ג פחות. הצריכה היומית שלי הצטמצמה לשליש. אני לא בדיאטה – פשוט הורדתי את כל מה שקשור בפחמימות ממכרות ובסוכר. מצאתי תחליפים לכל דבר. היום זה לא טירוף ללכת למפגש ולמסעדה ואין תחליפים. אפילו כשהייתי באיטליה - היה לי מה לאכול. אני לא מרגיש שאני מפסיד – זה לא חסר לי. היום אני מרגיש אנרגטי, טוב, רגוע, אין לי כאבי בטן, צרבות, או תופעות לוואי שנבעו בעיקר מאכילה של סוכר או מאכילה יתירה. אני כבר לא רעב".

   

   ( )
  יובל לחיאני

   

  "רציתי לטפל בסוכרת"

  מירואת שפעי (57), מזכירה בבית ספר מעכו מספרת שלא תמיד הייתה שמנה. "אחרי גיל 30 התחלתי לעלות כל פעם קצת במשקל. ניסיתי כל מיני דיאטות ואפילו כדורים. הפחתתי במשקל ועליתי שוב ושוב בחזרה. לפני שנתיים חליתי בסוכרת. אני לא יכולה להסביר את זה, אבל במקום להפסיק לאכול סוכר כמו שצריך, התחלתי לאכול ממתקים כמו משוגעת ובתוך זמן קצר הוספתי 10 ק"ג למשקלי".

   

  אחת המורות אצלנו נגמלה באברהמסון, ואחרי שנכנסתי לאינטרנט לבדוק את הנושא ידעתי שגם אני רוצה להיגמל. היתה לי סוכרת. הפריע לי להיות שמנה. סבלתי מקוצר נשימה, התקשיתי לישון, להתלבש ולא נראיתי טוב.

   

  מהטיפול הראשון באברהמסון נגמלתי לחלוטין מסוכרים ומפחמימות ממכרות. החשק נעלם, כאילו מעולם לא אהבתי לאכול מתוקים. לפני כשנה בסמוך למועד הגמילה, היו הרבה חתונות: אוכל, מסעדות, מנה אחרונה. לא נגעתי בשום דבר, כאילו שזה לא קיים בשבילי. בעזרת הליווי וההדרכה של אברהמסון אני נהנית גם מהמתוק. אם אני לא יודעת מה רכיבי האוכל אני לא נוגעת. למדתי שיש הרבה תחליפים מתוקים ללא סוכר ולא חסר לי כלום.

   

  בעקבות הגמילה הפסקתי ליטול כדורים לסוכרת. בנוסף, סבלתי מאולקוס בקיבה והיום אני לא צריכה ליטול כדורים, כי אני כבר לא אוכלת דברים שלא טובים לי. הורדתי 20 קילוגרמים ממשקלי ואני שוקלת היום 76 קילוגרמים. יותר קל לי לעשות דברים. אני הולכת לעבודה ברגל ומרגישה שקל לי. גם בעבודה יותר קל לי, הייתי מאוד מתעייפת בעבר למרות שזו עבודה בישיבה. בנוסף, היום כולם מפרגנים לי ומחמיאים וזו הרגשה טובה מאוד".

   

   ( )
  מירואת שפעי

   

  "נורת אזהרה"!

  יעל שרון, בת 29, רווקה, דיילת אוויר מגבעתיים לא שמה לב שעלתה במשקל: "גובהי 1.78 מטר. כשהקילוגרמים מתפרשים על כל הגוף זה לא ממש בולט לעין, לפחות לא בהתחלה. לפני כשנתיים התמכרתי למתוקים. בהתחלה לא ייחסתי לזה חשיבות, הרי כולם אוכלים מתוק, אבל פתאום שמתי לב שאני אוכלת כמויות גדולות מאוד: פיצה שלמה, כמויות גדולות של שוקו וגלידות. בתוך שמונה חודשים עליתי 20 ק"ג והגעתי למשקל שיא של 100 ק"ג".

   

  כדיילת, העבודה שלי מאתגרת בכל מה שקשור להתארגנות על אוכל. אמנם בבית הקפדתי תמיד לאכול בריא, אבל אחרי הסלט ירדתי לסופר וקניתי גלידה. כשחזרתי מטיסות, לא היה לי כוח להכין סלט, אז בחרתי במה שקל: להזמין פיצה, פסטה או המבורגר ולקנח בגלידת שוקובו".

   

   ( )
  יעל שרון

   

  "באיזה שהוא שלב התחלתי להרגיש לא טוב. הרגשתי עייפות, כבדות, שינה לא רציפה ולא שקטה, סימני מתיחה על הגוף. הבגדים היו צמודים עליי. גם החשק והכוח לעשות פעילות גופנית צנח לאפס. הייתי בנאדם פעיל ומבחינתי זו הייתה נורת אזהרה".

   

  "כשהבנתי שגרמתי לגוף שלי נזק, החלטתי שאני חייבת להציל אותו. ידעתי שאני רוצה עזרה בשליטה על הדחף העז שיש לי לאכילת מתוקים ובצקים. לפני שבחרתי ללכת לאברהמסון עשיתי סקר, דיברתי עם בחורה שהכרתי שעברה את התהליך וגם יצרתי קשר עם אנשים בפייסבוק. הגעתי מאוד אופטימית לטיפול ואחרי הטיפול מיד הרגשתי שיש לי מוטיבציה להכין מאכלים בריאים: ירקות בתנור, סלטים, פשטידות, קציצות ללא קמח. היום אני שוקלת 83 ק"ג. ואורח החיים שלי כולל פעילות גופנית קבועה".

   

  בשיתוף מכון אברהמסןן

   


  פורסם לראשונה 13/01/2020 11:14

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Shutterstock
  להיגמל מסוכר ופחמימות
  צילום: Shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים