שתף קטע נבחר

אירוע הריגת הפלסטינית שרכבה נרגם באבנים הוכר כ"פעולת איבה"

משרד הביטחון מכיר במותה של עאישה ראבי (47) ליד צומת תפוח באוקטובר 2018 כפעולת איבה. משפחתה התבקשה לפנות לוועדה מיוחדת כדי לקבל פיצויים שכן היא איננה אזרחית ישראלית. עו"ד מוחמד רחאל המייצג את המשפחה: "ההחלטה היא קרקע פורייה להמשך תהליכים משפטיים"

 

רכבה של האישה הפלסטינית שנהרגה ()
עאישה ראבי שנהרגה בעקבות יידוי אבנים אל מכוניתה

פרסום ראשון: משרד הביטחון החליט להכיר באירוע שבו נהרגה הפלסטינית עאישה ראבי כפעולת איבה. ראבי, בת 47 מהכפר בידיא, נהרגה באוקטובר 2018 ליד צומת תפוח לאחר שהמכונית שבה נסעה נרגם באבנים. בעלה שנסע עמה נפצע. במסגרת הפרשה שכונתה "הטרור היהודי" נעצרו חמישה נערים סמוך למקרה. נגד אחד מהם, בן 16, הוגש כתב אישום.

 

פרשת "הטרור היהודי" - ידיעות קודמות:

פלסטינית נהרגה בשומרון: "מתנחלים יידו אבנים לעבר הרכב"

הנער הנאשם בהריגה: "אולי ירקתי ופגעתי באבן"

"טרמפ" ובימוי קטטה: כך נעצר אחד מחשודי הטרור היהודי

שב"כ: "ניסו לשבש את חקירת הפיגוע היהודי"

 

החלטת הרשות המאשרת של משרד הביטחון הגיעה לאחר שמשפחת ראבי פנתה בנושא לביטוח הלאומי בבקשה לקבל פיצויים. אולם, על פי חוק התמלוגים רק אזרחים ישראלים או תושבים שנכנסו לישראל באמצעות אשרה יוכרו כנפגעי פעולות איבה - וראבי היא איננה אזרחית ישראל והאירוע אף לא קרה בגבולות הארץ. עבור קבלת הפיצויים, משפחת הפלסטינית יכולה כעת לפנות לוועדה בין-משרדית מיוחדת שהוקמה לבדיקת מקרים דומים.

 

 

משרד הביטחון ציין בתגובה: "האירוע שבמהלכו נהרגה הפלסטינית עאישה ראבי כתוצאה מהשלכת אבן על כלי הרכב שבו נסעה, הוכר כפגיעת איבה. ראבי איננה אזרחית ישראלית ועל כן היא לא עומדת בקריטריונים לקבלת זכויות כנפגעת פעולות איבה מהמוסד לביטוח לאומי. למשפחתה שמורה הזכות לפנות לוועדה הבין-משרדית לתשלום פיצויים לפנים משורת הדין (למ"ד) לנפגעים על רקע לאומני, שדנה במקרים מסוג זה".

 

עו"ד מוחמד רחאל, המייצג את המשפחה יחד עם עו"ד נבילה כבוב רחאל, מסר: "החלטת משרד הביטחון שלצערנו ניתנה לאחר שיהוי רב היא בבחינת קרקע פורייה לצורך המשך הליכים משפטיים נוספים, לרבות הריסת ביתו של המחבל ופנייה לבית הדין הבינלאומי".

מיקום תאונת הדרכים בה נרצחה אעישה ראבי, ביחס למיקום הישיבה בה לומדים הנערים העצורים ()

 

 
 עו
"קרקע פורייה להמשך תהליכים". עו"ד מוחמד רחאל

  

"הטרור היהודי", שב"כ וה-DNA

במסגרת הפרשה שכונתה בהמשך חקירת "הטרור היהודי" נעצרו בינואר 2019 חמישה נערים, תלמידי ישיבת "פרי הארץ" בנחלים, בחשד שהשליכו אבנים על כלי הרכב של ראבי.

 

מעצרם ושחרורם סוקר בהרחבה על רקע טענות שהופנו לשב"כ על התנאים שבהם הוחזקו במתקני החקירה - שאותם דחו בשירותי הביטחון הכללי.

 

באותו החודש הוגש כתב אישום נגד אחד הנערים, בן 16, בין היתר בגין הריגה בנסיבות מעשה טרור, יידוי אבן וחבלה במזיד.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים