שתף קטע נבחר

רבנים בכירים: "הרב טל קיים קשרים עם אישה נוספת; אסור ללמוד במוסדותיו"

פרסום ראשון: כמה ממנהיגי הציונות הדתית מדווחים על "גילויים חדשים" בעניינו של הרב שמואל טל, המנהיג קהילה גדולה, לפיהם קיים "קשרים אינטימיים עם אישה נשואה", וקבעו כי "חל איסור מוחלט ללמוד במוסדותיו". עורך דינו בתגובה: "החותמים על מכתב הבלע לא ביררו את העובדות, ובמעשה כיעור הם שופכים את דם הרב והאישה"

חצי שנה אחרי שבית דין רבני קבע בהליך בוררות כי הרב שמואל טל קיים קשר פסול עם אישה נשואה מקהילתו, טוענים רבנים בכירים בציונות הדתית כי התגלה עוד מקרה דומה - ומפרסמים גילוי דעת פומבי נוסף נגד האיש. "התנהגותו של הרב טל מחללת שם שמים ומבזה את תורת ישראל", כתבו. "שומר נפשו ונפש בניו ובנותיו, ירחק מהרב טל וממוסדותיו". לקריאת המכתב המלא - לחצו כאן.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>  

 

על המכתב חתומים שלושה ממנהיגי הציבור הדתי-לאומי, הרב חיים דרוקמן, הרב דב ליאור והרב יעקב אריאל, ולצדם שני רבנים בולטים נוספים, הרב יהושע שפירא והרב אליקים לבנון, המדווחים לציבור על "גילויים חדשים" בעניינו של טל – רב כריזמטי המנהיג את מוסדות וקהילת "תורת החיים" ביישוב יד בנימין – ועל "קשריו האינטימיים והמכוערים עם אישה נשואה מעובדות הישיבה".

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

 

הרבנים מזכירים כי המקרים הללו מצטרפים ל"קשר הרומנטי הפסול עם אשת איש (במקרה שפורסם בעבר) ולעוד מעשים מכוערים", וקובעים: "הרב טל אינו ראוי להמשיך ללמד ולחנך תלמידים ותלמידות בישראל, ומהווה דמות חינוכית שלילית וחל איסור מוחלט ללמוד בכל מוסדותיו". הם ציטטו את הוראת חז"ל, לפיה יש ללמוד תורה רק מרב ש"דומה למלאך" וראוי לכך.

 

עורך דינו של הרב טל: "שופכים את דמו"

עו"ד עופר ברטל ממשרד ברטל כהן, המייצג את הרב שמואל טל, מסר בתגובה: "מצער מאד לקרוא שרבנים נשואי פנים חותמים על מכתב מבלי שביררו את העובדות כהלכה. לכל הפחות היה מקום לקרוא אליהם את הרב, לשאול, לחקור ולבדוק – שמא יש לו תשובה ניצחת לטענות שהועלו נגדו. כך לצערנו לא נעשה. אפילו האישה שבה מדברים הרבנים, אשר מכחישה את העובדות לחלוטין, לא נשאלה. כך נמצאו הם שופכים את דמה של האישה ואת דמו של כבוד הרב טל, לשווא".

 

הרב שמואל טל (צילום: אלבומי קטיף.נט)
הרב שמואל טל(צילום: אלבומי קטיף.נט)

 

"'טוֹב שֵׁם, מִשֶּמֶן טוֹב', נאמר בספר קהלת - ולא בכדי נאמר", הוסיף עו"ד ברטל. "יודעים הרבנים שבחתימתם על המכתב ובהסכמתם לעשות כן ללא ברור העובדות, נוצרת מציאות שמתחלל שם שמים ומתבזה תורת ישראל. לא כל שכן הדברים נכונים, נוכח ידיעתם על כך, שמחשבו של כבוד הרב נבדק על ידי בית דין לפני כחצי שנה ולא נמצא בו דבר שיכול להעיד על דברים דומים".

 

נציג הרב הזכיר בתגובתו את ההחלטה שפרסם בית הדין הרבני ששימש כבורר במקרה הראשון: "בנידון השמועות שהופצו בעניין קשרים פסולים בין הרב טל לבין נשים אחרות – מכל מה שעלה בידינו לברר בין מתוך העדויות, ובין מתוך החומר שבמחשב וכל ההתכתבויות הנ"ל, לא נמצא סימוכין לדברים אלו... בית הדין מיצר על שפיכות דמים שנעשתה על ידי אנשים בלתי אחראים, בהוצאת שם-רע, ומעתה כל המשך העיסוק בפרשה זו יש בו משום הכיעור והדומה לו".

 

עו"ד ברטל הזכיר: "כך נאמר לאחר חקירה ודרישה, שכללה את בדיקת כל חומר המחשב של כבוד הרב. אנו סמוכים ובטוחים, שאם היו החותמים חוקרים ודורשים כפי מעשי בית הדין – לא היו חותמים על מעשה הכיעור ועל מכתב הבלע. מצערת לא פחות היא העובדה, שכלי תקשורת המונית רציני כמו ynet מפרסם חשדות שלא התבררו מעולם כדין – משל עובדות היו".

 

טענות על מאפיינים של "כת"

עד לפני כ-15 שנה נחשב הרב שמואל טל לאחד הכוחות הצעירים העולים בציונות הדתית. הוא עמד בראש ישיבת "תורת החיים" בנווה דקלים שבגוש קטיף, ובלט כמנהיג סוחף וכריזמטי של הקהילה סביבה. טל היה מזוהה גם כאחד החלוצים של לימוד תורת החסידות והפצתה במוסדות החינוך של הציבור הדתי-לאומי.

 

  ()
המכתב

 

לקראת ההתנתקות מחבל עזה הוביל הרב טל קו תקיף המתנגד לכל שיתוף פעולה עם נציגי המדינה לקראת הנסיגה, אך בדיעבד התברר כי במקביל ניהל כל העת משא ומתן עם צה"ל והממשלה לפינוי מוסכם, ללא התנגדות, תמורת פיצוי נדיב לו ולמוסדותיו, שלאחר מכן השתקעו בחסות ובמימון המדינה על שטחים עצומים ויקרים ביישוב יד בנימין, בתחומי המועצה האזורית נחל שורק. בדיעבד טען כי איבד בהתנתקות את אמונתו המייחסת משמעות דתית למדינת ישראל, ובעקבות כך הפסיק לציין את יום העצמאות והתקרב לתפיסת העולם החרדית.

 

מאז חי הרב טל עם קהילתו במשכנה החדש, ועומד בראש רשת מוסדות "תורת החיים", הכוללת, בין היתר, בתי ספר, ישיבות לבנים, מדרשות לבנות ומכללות להכשרת מטפלים וללימוד "קולנוע יהודי". טל ידוע בגישתו המחמירה בהלכות צניעות, והוא דוגל בהפרדה מרבית בין גברים לנשים בקהילתו ובמוסדותיו. מעת לעת נשמעות טענות ועדויות המשווים להם מאפיינים של כת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי אופנבכר, Cc-by-sa-3.0
הרב שמואל טל
צילום: אבי אופנבכר, Cc-by-sa-3.0
מומלצים