שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מבצע הלידה של שירן שגילתה רק בחודש 7 שהיא בהריון

  זה היה מרוץ מורט עצבים נגד השעון. יום אחד הופתעה שירן דוחן (20) לגלות שהיא בחודש השביעי להריונה. בדיקה שאותה עברה הדליקה אור אדום, ולמחרת היא קרסה ולקתה בדום לב. פרמדיק של מד"א גילה תושייה, הציל את חייה, הבהיל אותה לבית החולים "העמק" בעפולה, שם היא ילדה בן בניתוח קיסרי בהול. התינוק ישוחרר מחר מהפגייה, והאם הטרייה מאושרת

  לידה היא חוויה מכוננת ומסעירה, אבל יש בצידה קשיים לא מעטים. אצל שירן דוחן (20) מנוף־הגליל (נצרת־עילית לשעבר) זה היה מבצע אקסטרים של ממש מלווה בתושייה של פרמדיק מד"א ורופאי בית החולים. הסוף של הסיפור הזה הכי טוב שאפשר.

    

  הדרמה התרחשה לפני כשבועיים. שירן, חיילת משוחררת, החלה לעבוד בחנות בגדים. בוקר אחד חשה ברע. "התקשרתי לאמא שלי וסיפרתי לה". האם, בחושיה המחודדים, הפתיעה את שירן והציעה לה – "לכי לעשות בדיקת היריון".

    

  הצעירה הקשיבה לאמה, וקבעה תור לרופאת נשים במרפאה של שירותי בריאות כללית בעירה. לאחר שעברה בדיקת אולטרסאונד התברר לה, לתדהמתה, שהיא בחודש השביעי להריונה.

   

   (צילום: אלעד גרשגורן)
  שירן, התינוק והצוות הרפואי(צילום: אלעד גרשגורן)

    

  במקביל נערכה לשירן בדיקה, והממצאים הצביעו על מדדים מסוכנים. "התוצאות הגיעו למחרת והצביעו על כמות מאוד גבוהה של חלבון בשתן", מספר ד"ר אברהם טפר, מנהל מרכז בריאות האישה בשירותי בריאות כללית בנוף־הגליל.

    

  שירן הוזעקה מיד למרפאה, שם הנחתה אותה הרופאה לפנות בדחיפות לבית החולים העמק. ממש באותם רגעים חשה לפתע שירן ברע. "סבלתי מחולשה כללית ומטשטוש בראייה, והתברר שלחץ הדם שלי גבוה". הרופאה הסיקה שהמצב דורש פינוי דחוף. היא זיהתה סכנה חמורה גם לשירן וגם לעובר, והזעיקה מיד ניידת טיפול נמרץ של מד"א. "היא ביקשה ממני לשכב בינתיים על מיטה, ואז התחלתי פתאום לפרכס", מספרת שירן.

    

  התברר שהיא סובלת מרעלת היריון קשה, ואלה היו רגעים מפחידים ומלחיצים. בתוך זמן קצר הגיע האמבולנס עם צוות בראשות עודאי בסול (25), פרמדיק מצטיין במד"א גלבוע.

    

  קיראו עוד סיפורי לידה

  הפכו לחברות הכי טובות בזכות הלידה

  נשים מספרות: ללדת באופן טבעי

   

  "מקרה שנותן דלק לעוד 10 שנים"

  "מיד כשהגעתי היה ברור שהמצב קריטי, שהאם והעובר בסכנת חיים וזקוקים לטיפול בהול", סיפר בסול. "התחלתי בטיפול תרופתי כדי לייצב את מצבה ובמקביל ביקשתי ממיון נשים בהעמק להתכונן לניתוח קיסרי חירום. במהלך הטיפול היולדת פירכסה ואיבדה את הדופק ואת הנשימה. המצב החריף מדקה לדקה. העלינו אותה לאמבולנס, ובמהלך הנסיעה ביצעתי בה במקביל גם עיסויים, בנוסף לטיפול התרופתי. בשלב מסוים היא נקלעה במשך חמש דקות למצב של דום לב ונשימה. הצלחתי להחזיר לה את הדופק, ובמקביל לשמור על פעולה נוירולוגית תקינה ועל דופק תקין של העובר", שיחזר בסול בהתרגשות את רגעי הדרמה מורטת העצבים, שכל שנייה בה נדמתה כנצח.

    

  "אם ההתמוטטות לא הייתה מתרחשת במרפאה קרוב לוודאי שהאם והתינוק לא היו שורדים", מספר ד"ר שבתאי רומנו, מנהל מערך נשים ויולדות בבית החולים העמק, שאליו הובהלה שירן. "ברגע שהצעירה הגיעה הכנסנו אותה לניתוח קיסרי דחוף". היא נותחה על ידי פרופ' ראיד סלים, מנהל חדר הלידה, והניתוח עבר בהצלחה. שירן התעוררה למחרת, ורק אז החלה לקלוט את ממדי הדרמה שאותה עברה.

    

  "התינוק ברוך השם בריא ומתאושש, קיבלתי טיפול מצוין בבית החולים", סיפרה אתמול היולדת המאושרת. מחר הוא ישוחרר מהפגייה לאחר שהתאושש והעלה במשקל.

    

  ד"ר רומנו הדגיש: "הרופאה בקהילה והפרמדיק הצילו את חיי האם והעובר". בבית החולים ציינו גם את חלקם החשוב של צוותי המיון, הטיפול הנמרץ, והמרדימים שהיו שותפים לניתוח מציל החיים.

    

  הפרמדיק בסול סיכם את האירועים בחיוך: "זה מקרה שנותן דלק לעוד עשר שנים, אני חווה תחושה עילאית שהצלתי את האם והתינוק".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלעד גרשגורן
  שירן דוחן. גילתה בחודש 7 שהיא בהריון
  צילום: אלעד גרשגורן
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים