שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  למרות מאמצי הממשלה: מאגר הדירות הממשלתיות מצטמק

  חוק הדיור הציבורי חייב את הממשלה להקצות כסף לרכישת דירות חדשות, אבל ב-2019 נרכשו רק 330 דירות - לעומת 964 יחידות דיור בשנה שלפני כן. לפני כעשור היו במאגר 75 אלף דירות - כיום רק 50 אלף. ברשימת ההמתנה לקבלת דירה: 3,691 משקי בית

  אין מספיק דירות במערך הדיור הציבורי : חוק הדיור הציבורי חייב את הממשלה להקים קרן שאליה עובר הכסף שמקבלת המדינה ממכירת הדירות, והוא משמש רק לרכישת דירות חדשות. אולם, משום שהדירות נמכרות בהנחה, אין די תקציב בקופת הקרן שיאפשר להדביק את הצטמקות מלאי הדירות. ב-2011 היו במאגר הדיור הציבורי 75 אלף דירות, כיום יש בו רק 50 אלף. לכן, ברשימת ההמתנה רשומים כיום 3,691 משקי בית הזכאים לדיור ציבורי. כך עולה מנתוני 2019 בדיור הציבורי שהגיעו ל"ממון" ול-ynet.

   

  >> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

   

  בתוך עשור: מספר הממתינים לדיור ציבורי הוכפל 

  זמן לחשבון נפש: גם לכם יש חלק בחיסול הדיור הציבורי

  למרות הוראת הממשלה: הדירות ה"עזובות" לא מגיעות לדיור הציבורי

   

  ב-2019 נמכרו 1,061 דירות לזכאים, אך נרכשו רק 330 דירות. בשנים קודמות היו מקורות תקציביים נוספים, ובעיקר אגרות חוב שבאמצעותן גייסה עמידר מיליארד שקל, וכך נרכשו 964 דירות ב-2018. בעבר הקצתה הממשלה תקציב חד פעמי של 150 מיליון שקל שאיפשר לרכוש דירות. 

    (צילום: אוראל כהן)
  דיור ציבורי(צילום: אוראל כהן)
    

  משרד הבינוי והשיכון, באמצעות החברות עמידר ועמיגור ואחרות, איכלס 2,265 משפחות בדיור הציבורי ב-2019, מהן 1,769 בדירות שהתפנו ושופצו ו-496 בדירות חדשות שנרכשו בשנים האחרונות. ב-2019 איכלסה עמידר לבדה 1,666 משפחות, לעומת 1,589 ב-2018 ו-1,771 ב-2017.

   ()
   

  דירות מתפנות כשזכאי נפטר או כשמשפחה מחליפה דירה. החברות המשכנות החלו לרכוש דירות חדשות ב-2014, עם כניסתו לתוקף של חוק הדיור הציבורי. עד אז הצטמק מלאי הדירות משום שדיירים ניצלו את זכותם לרכוש דירה בהנחה שיכולה להגיע עד ל-90% בפריפריה. במקביל, לא היה מקור כספי לקניית דירות חדשות במקום אלה שנמכרו.

   

  איך תשפיע מערכת בחירות שלישית על מחירי הדירות? צפו בדיון באולפן ynet    (צילום: ירון ברנר)

  איך תשפיע מערכת בחירות שלישית על מחירי הדירות? צפו בדיון באולפן ynet    (צילום: ירון ברנר)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  בשנתיים האחרונות הקצתה הממשלה 170 דירות מחיר למשתכן לדיור הציבורי, אך הן יירשמו במאגר רק בעוד כמה שנים כשבנייתן תושלם. כדי שאפשר יהיה לאכלס דירה לאחר שפונתה, החברות המשכנות נדרשות לשפצן כדי שיהיו ראויות למגורים.

   

  בעבר היו דירות רבות שנותרו ריקות משום שמצבן לא איפשר את אכלוסן. כעת השתפר מצבן והדירות מאוכלסות במהירות, ורק מספר מצומצם יחסית של דירות עוד נותרו ריקות משום שהן באזורים לא מבוקשים בפריפריה הרחוקה. מהנתונים עולה כי כדי לאפשר את אכלוס הדירות, העמיד השנה משרד הבינוי תקציב שיפוץ של כ-93.3 מיליון שקל. 1,666 דירות שופצו ואוכלסו על ידי עמידר ו-534 על ידי עמיגור.

  יפעת שאשא ביטון ()
  יפעת שאשא ביטון
   

  כמו כן, המשרד הקצה 49 מיליון שקל לשיפוץ של 2,280 דירות שבהן חיים דיירי דיור ציבורי ו-28.4 מיליון שקל לתיקונים קלים ב-8,000 דירות. פרויקטים של הרחבות והתאמות בדירות לאנשים עם מוגבלויות ב-772 דירות עלו השנה כ-29 מיליון שקל.

   

  שרת הבינוי והשיכון, יפעת שאשא-ביטון, אמרה כי "ב-2019 זכינו לאכלס יותר מ-2,250 משפחות בדירות דיור ציבורי לצד הגדלת תקציבים משמעותית לאוכלוסיות מוחלשות כמו נשים נפגעות אלימות, חד-הוריות, ועוד. למרות התהפוכות הרבות בשנה זו אנו ממשיכים לפעול למען האוכלוסיות המוחלשות".

   

  מנכ"ל עמידר, שאול גליקסברג, מסר כי "בארבע השנים האחרונות אוכלסו אלפי משפחות בדירות הדיור הציבורי על ידי החברה. נוסיף לפעול לרווחת הדיירים בדיור הציבורי". מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון בנימין דרייפוס: "המשרד הפנה משאבים אדירים נוספים לדיור הציבורי ולאוכלוסיות מוחלשות. שיכונן של יותר מ־2,250 משפחות בדירת דיור ציבורי בשנה האחרונה הוא גאווה גדולה בעשייה ציבורית חשובה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים