שתף קטע נבחר

שילב מכרה מוצצים שלא נבדקו על ידי מכון התקנים

החברה הכניסה לארץ מוצצי לטקס ותליוני מוצצים של טומי טיפי ללא אישור התאמה לתקן, והם נמכרו ללא מדבקה בעברית. לפי מכון התקנים, שילב הכניסו את מוצצי הלטקס תחת מוצצי סיליקון ואחרי פניות התקשורת הועברו לבדיקת המכון. תליוני המוצצים לא מופיעים כלל בחשבון הספק. מכון התקנים: "קיבלנו מידע שגוי". שילב: "המוצרים בטוחים לשימוש"

רשת החנויות למוצרי תינוקות שילב מכרה לצרכנים מוצצים ומחזיקי מוצצים - בלי להעבירם בדיקה במכון התקנים. מדובר במוצצי לטקס ותליוני מוצצים, שהוכנסו לישראל ביבוא מקביל (יבוא שלא דרך היבואן הרשמי) ללא בדיקה ואישור התאמה לתקן וללא הוראות בעברית.

 

המתינה למעלה מחצי שנה לדלת של ארון מ-ACE

הרשות להגנת הצרכן מתכוונת לקנוס חברת רפואה על הטעיית קשישים

שופרסל נכנסת לשוק מזון הפרימיום לתינוקות

 

הפריטים, שיוצרו לפני שנתיים, נמכרו על ידי ספק ברומניה ויובאו על ידי היבואן שסק בע"מ (שילב). כמה עשרות פריטים כאלה נמכרו לצרכנים בחנויות ובאתר האינטרנט של שילב. מדובר במוצצי cherry soothers לגילאי 6-0 ו-18-6, טומי טיפי לטקס לגילאי 0+ ובתליונים המיועדים למוצצי המותג.

  ()
המוצצים של שילב. נמכרו ללא בדיקה ואישור התאמה לתקן וללא הוראות בעברית

לפי מכון התקנים, שילב הכניסו את מוצצי הלטקס תחת קטגוריית מוצצי סיליקון. כלומר, המכון בדק ואישר את מוצצי הסיליקון - אך לא את מוצצי הלטקס, העשויים חומר שונה ולא נבדקו. עוד אמרו במכון כי תליוני המוצצים לא מופיעים כלל בחשבון הספק של שילב וגם הם לא נבדקו. רק אחרי פניות של התקשורת, הפריטים הועברו בימים האחרונים לבדיקת המכון.

 

המוצרים נמכרים בישראל על ידי היבואן הרשמי (הנסיך הקטן) כבר שנים ויש לו אישור תקן. המוצרים ביבוא המקביל אמורים היו לעבור בדיקת התאמה לתקן "מוצרים לשימוש ילדים ולטיפול בהם". במסגרת הבדיקה, בודקים, בין היתר, קריסה תחת עומס ומתיחת המוצץ, שכן מוצצים, במיוחד אלו העשויים מלטקס, נוטים להתבלות באחסון ממושך. מחזיקי המוצצים עוברים בדיקה, במהלכה בודקים, בין היתר, שהרכיבים של מחזיק המוצץ מקובעים כך שלא יתנתקו.

  ()
המוצצים של שילב. הגיעו בייבוא מקביל

 

בלי הוראות בעברית

התקן גם מורה לספק הוראות בעברית - ברורות וקריאות - לשימוש ולטיפול היגייני במוצץ או במתלה. המוצצים מגיעים בשני סוגים של אריזות: אריזת קופסת פלסטיק, שמאפשרת הכנסת חוברת הוראות הכוללת גם עברית; ואריזת שרינק, שלא מאפשרת הכנסה כזאת, לכן על גביה מדביקים מדבקת הוראות בעברית.

 

באריזת מוצצי לטקס שקנינו בסניפי שילב בכרמיאל ובראשון לציון לא הייתה מדבקת הוראות בעברית על גבי האריזה ולא היו הוראות בעברית בתוך האריזה. לשם השוואה, באריזת מוצצי סיליקון, שכן עברו דרך מכון התקנים, היו הוראות בעברית בתוך האריזה - כחוק.

  ()
בלי הוראות בעברית

בימים רביעי וחמישי בשבוע שעבר נמכרו מוצצים ומחזיקים ללא הוראות בעברית. ביום שישי עדיין מצאנו תליונים שנמכרים ללא מדבקות הסבר בעברית. למוצצי הלטקס כבר נוספו מדבקות. שילב מסרו ל"ידיעות אחרונות" ול-ynet ביום חמישי אישור שניתן לרשת באותו היום (16 בינואר), לפיו מכון התקנים מאשר לממונה על התקינה במשרד הכלכלה שנערכה בדיקה והמוצר מתאים לדרישות התקן, המאפשרת לשחרר המכולה מהנמל. כלומר, האישור הזה ניתן באיחור ניכר, אחרי שהמוצרים כבר מזמן יצאו את הנמל ונמכרים בסניפים.

 

שילב היא הרשת הגדולה בישראל למוצרי תינוקות. הבעלים שלה הם היזם רונן אלעד, שרכש את החברה ממייסדיה שושי ואיציק אורן, וקבוצת פוקס. היא מתחרה ברשתות כמו מוצצים ובייבי סטאר וכן באתרי אינטרנט ישראליים ואתרי אינטרנט בינלאומיים, שבין היתר מוכרים ערכות של טומי טיפי במחירים נמוכים בהרבה ממחירי ישראל.

 

משילב נמסר בתגובה: "כרשת מובילה, שמיליוני הורים נותנים בה את אמונם, אנחנו אחראים לבריאותם ובטיחותם של התינוקות והילדים. כל המוצרים עוברים את בדיקות מכון התקנים, ויש להם את האישורים הנדרשים. במקרה זה, עקב טעות אנוש, הוקלדו שני המק"טים כמוצצי סיליקון ולא תחת ההגדרות הדרושות. מיד כשהבחנו בטעות, עודכן מכון התקנים ובוצעה בדיקה נוספת, והמוצרים אושרו כעומדים בתקן והוספו המדבקות".

 

ממכון התקנים נמסר בתגובה: "קיבלנו מידע שגוי. אנו מניחים שזו הייתה טעות אנוש שעל בסיסה פעלנו. לאור הטעות, שילב הביאו את המוצר לבדיקה נוספת ונמצא שהוא מתאים, חוץ מסימון וגם אותו הם מתקנים כעת. נחזור ונדגיש שהמוצרים נבדקו על ידנו ונמצאו בטוחים לשימוש".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים