שתף קטע נבחר

לא רק עובדים, גם מתנדבים: חברות שחרתו על דגלן את חשיבות ההתנדבות

אנחנו מגיעים מדי יום לעבודה, עושים את המוטל עלינו, בין אם אוהבים או לא, ולעיתים מחפשים גם משמעות נוספת - הכירו את החברות שבחרו בהתנדבות כדי לתת לעובדיהם ערך מוסף לא רק לעבודה אלא גם לנפש

בשיתוף עמותת רוח טובה

 

התנדבות היא פעולה חד כיוונית של נתינה, לכאורה. בפועל, יעיד כל מתנדב, מכל תחום, שהוא מקבל לא פחות ממה שהוא נותן והערך מפעולת ההתנדבות הוא עמוק ומשמעותי יותר מסך הפעולה עצמה. חברות וארגונים רבים הבינו את הדבר והכניסוהו ללב עשייתן. כך במקביל לפעילות הציבורית או המסחרית, מתקיים מתן לסביבה ותרומה לקהילה. בתוך קוד התרומה לחברה עומדת מחשבה של אותן חברות על היותן חלק מהסביבה בה הן פועלות וחלק מהקהילה בה הן מתנהלות. 

 

עוד מעשים טובים:

 

בחברת "נביעות" ההתנדבות בקהילה היא חלק קבוע מלוח השנה הארגוני. "לצד פעילויות התנדבות שוטפות לאורך השנה שנקבעות בתחילתה של כל שנה, אנחנו מקיימים בשנתיים האחרונות במהלך חודשים נובמבר-דצמבר, את פרויקט 'סוגרים שנה בקהילה', שבו אנו מוציאים עובדים מכלל החברה ומכלל האתרים שלנו לפעילויות התנדבות משמעותיות בקהילה שבה אנו נמצאים ויחד עושים טוב לקהילה שלנו", מספרת שושי מידני, העובדת כבר עשור בחברה וכיום היא משמשת כמזכירת אגף התפעול. היא מתגוררת בשוהם יחד עם בעלה ושלושת ילדיה (28, 24 ו-19) ועובדת במטה החברה בקריית שדה התעופה.

  

"כל המשפחה מתנדבת". שושי מידני בפעולה
"כל המשפחה מתנדבת". שושי מידני בפעולה
 

 

"השנה עשינו מגוון פעילויות משמעותיות עם השותפים שלנו הקבועים שלנו ושותפים חדשים לדרך, כגון: הקמת גינה בביה"ס עם אוכלוסייה מוחלשת, שתילת פרחים ופעילויות חברתיות במרכזי יום לקשיש ברמלה ובחיפה, פעילויות חברתיות עם נוער בסיכון, פעילות שיפוץ ביה"ס לילדים עם מוגבלויות, עבודות שיפוץ ותחזוקה במגוון עמותות, העסקת שני בני נוער בסיכון כעובדים מן המניין בחברה, אימוץ גדוד שריון ועוד מגוון פעילויות חשובות, מרגשות ומעצימות.

 

"הרעיון הוא לעבוד לאורכה של השנה עם שותפים קהילתיים קבועים וליצור המשכיות לנו ולשותפים. מלבד תרומתה הגדולה של פעילות הקהילה שלנו לשותפים שלנו, גם התרומה לעובדים שלנו היא עצומה. אנחנו מאפשרים לעובדים לצאת ולהתנדב על חשבון זמן העבודה, מתוך הבנה שלא תמיד מוצאים את הזמן לכך בחיי היום-יום. היציאה לפעילות שוברת שגרה של עבודה ומאפשרת גיבוש בין אנשי הצוות, כמו גם ביטוי עצמי של מגוון הכישורים והכישרונות של המתנדבים.

 

הפעילויות הללו מייצרות שיח מרגש ומשמעותי בין העובדים, מה שממלא אותם בנתינה וברצון לעשות זאת שוב. החיבורים אישיים שנוצרים בין העובדים ובין השותפים הקהילתיים תורמים להמשכיות הפעילויות ולחיבור הערכי למקום העבודה, וכמובן לגאוות יחידה שהולכת ומתעצמת. אני מאמינה כי כשעושים טוב יחד, זורעים אצל כל מתנדב 'זרע' שעשוי לצמוח לפעילות התנדבות משמעותית גם בזמנם הפנוי".

 

אגב, במשפחת מידני תרומה והתנדבות הם חלק מה-DNA – שלושת ילדיה של שושי, אם המשפחה, היו פעילים בצופים. שתי בנותיה הגדולות היו בשנת שרות לפני הצבא ובמכינה ובעלה מתנדב בעמותת "פעמונים". לכן, לא מפתיע שגם היא פעילה ומתנדבת ככל שהיא רק יכולה. מידני מספרת כי היא מתנדבת במסגרת סיירת הורים ישובית בשוהם, שמטרתה לסייר בלילות החופשות הארוכות מבית הספר, בגנים הציבורים ולהיות אוזן קשבת לבני בנוער, לנסות לאתר מצבי סיכון ולסייע, במידת הצורך. בנוסף, היא מתנדבת בבישול ואפייה בחגים במסגרת פרויקט "כרובית", שדואג לקשישים, ניצולי שואה ומשפחות קשות יום לארוחות חג מבושלות ומפנקות.

 

"לפני כשנה הצטרפתי לפרויקט אוורסט של מכון סאלד בעיר לוד, בפרויקט מאתרים בנות מצטיינות, ומאפשרים להן להשתתף בחוגים נבחרים, אני משמשת כמנטורית לאחת הילדות בכיתה ב', אנחנו נפגשות אחת לשבועיים לפעילויות שונות, והמטרה היא שאהיה שם בשבילה, לעודד ולהעצים אותה שתתמיד בפעילות, לסייע לה להתמודד עם אתגרים וללוות אותה לאורך שנות בית הספר".

 

יוצרים קשרים עם משמעות עמוקה לשני הצדדים

חברת נוירדורם, חברת בת של מיצובישי טנבה, פועלת בשיתוף פעולה עם עמותת "רוח טובה", שמאגדת את כל הזדמנויות ההתנדבות בישראל ומחברת בין אנשים, מוסדות וחברות המבקשים להתנדב לבין עמותות הזקוקות למתנדבים במשך כל ימות השנה.

 

עובדי נוירודרם מתנדבים
עובדי נוירודרם מתנדבים
 

החברה הקימה מערך התנדבויות של עובדי החברה, כ-130 במספר, כשאחד המקומות בהם נערכת ההתנדבות הוא מועדון "עמך", עמותה שנותנת תמיכה נפשית וחברתית לניצולי שואה ולבני משפחותיהם, בסניף ברחובות, שם ממוקמת גם החברה.

 

"יצרנו קשר עם רוח טובה ובנינו תכנית התנדבות, שפועלת כשנה ומנוהלת על ידי שרי זורע", סיפרה ענת נחמני, סמנכ"ל משאבי אנוש בחברה. "בחרנו התנדבויות לפי ערכי החברה, התרומה המקומית ונטיות הלב של העובדים ואחרי שערכנו סקר, גיבשנו רשימה של פעילויות התנדבותיות". נחמני מספרת שהעובדים נרשמים להתנדבויות, כשכל קבוצה מוגבלת ל-15 מתנדבים מקסימום. החברה, מצידה, תורמת את הדברים הדרושים לפעילויות ההתנדבות: משחקים, כיבוד וכד'.

 

החברה מאפשרת התנדבות של חצאי ימים, בשעות העבודה, בהם המתנדבים מבין העובדים מגיעים למקום שנבחרו. "חלקם יחזרו פעם בחודש לערך לאותו מקום וחלק מהעובדים מתנדבים בכמה מקומות", היא מסבירה. "יש גמישות אבל אנחנו מקפידים על חזרה למקומות אליהם אנחנו מגיעים כדי ליצור קשר ממשי וחוויה משמעותית אצל שני הצדדים. החברה יוצרת ערך מוסף התנדבותי וכל עובד יכול למצוא לעצמו אפיק, אם הוא מעוניין בכך".

 

נוצר קשר ממשי ומשמעותי בין שני הצדדים
נוצר קשר ממשי ומשמעותי בין שני הצדדים
 

נחמני מספרת שהקשר עם "עמך" רחובות החל במפגש ניסיוני. "הרבה עובדים הגיעו, נשים וגברים, בין אם בגלל קשר אישי ובין אם בגלל זיקה כללית. ראינו שאותה קבוצת עובדים מבקשת לחזור. מסתבר, שנוצרו קשרים אישיים בין האוכלוסייה בעמותה למתנדבים והפעילות הפכה יותר ויותר אישית. נוצר קשר בגובה העיניים והתפתחו מערכות יחסים ולא בגלל קשר רגיל של מתנדבים ומי שזקוק לכך. זה הרבה יותר עמוק", היא מספרת. "אנשים ממש מרגישים שהם חלק ממערכת שיש לה קשר לחברה וזה מתכתב עם עקרונות חברת האם שלנו. הקבוצה המתנדבת הפכה לקבוצה שעומדת בפני עצמה, עם זהות", היא מסכמת.

 

"המשמעות של התנדבות בחברה היא חלק מיצירת תרבות של עשיית טוב ומעורבות בקהילה", מספרת שרי זורע, אחראית על כנסים ועל נסיעות החברה, תחת מחלקת משאבי אנוש. "זו נישה חדשה בחברה ויצאתי לניהול שלה בראש פתוח, במטרה למצוא מקומות שמתחברים עם ערכי החברה ומתאימים לעקרונות שלנו. הפעילות הזו היא בעצם יציאה מחוץ לאזור הנוחות של החברה והעובדים", היא מסבירה את עומק המשמעות של התנדבות בחברה.

 

"אנחנו מנגישים לעובד שמעוניין להתנדב ולא תמיד מתאפשר לו במרוץ החיים, אפשרות לצאת ולעזור למי שזקוק לכך, תחת הגג שמספקת החברה ועם הרבה השקעה שלה. צריך להבין, בחברת האם שלנו מאד מאמינים באחריות תאגידית, אחריות חברתית ואחריות סביבתית".

 

אהבה גדולה
אהבה גדולה
  

 

"וואוו, עשינו שינוי"

שמוליק בירנבאום הוא איש עסוק מאד. הוא גר באלון הגליל, בן 34 ואב לשניים, בימים אלה הוא מסיים תואר שני במנהל עסקים, שיווק ועסקים בינלאומיים, והוא מנהל מכירות מעל לחמש שנים בשוק הפרטי במרחב חיפה בחברה המרכזית למשקאות. ההתנדבות היא חלק משגרת העבודה שלו, שכן החברה המרכזית למשקאות מקדמת פעילויות התנדבותיות שוטפות לאורך כל השנה,לרבות פרויקט "סוגרים שנה בקהילה" בו יוצאים עובדים בפריסה גאוגרפית, מכלל החברה, לפעילויות התנדבות.

 

"אני אוהב לנהל אנשים ומאמין בלמידה ובתהליכי התפתחות. להוביל אנשים להישגים, זה חלק מהתשוקה שלי בניהול – להביא אותם מנקודה אחת לאחרת ולגרום להם להתפתח. בין אם הם ממשיכים הלאה בארגון או החוצה, ההישג הוא לאפשר לעובדים להתפתח. לאחרונה סיימתי קורס דירקטורים, במסגרתו למדתי שארגון, מלבד היותו יחידה עסקית, הוא גם מקום חברתי וסביבתי. בארגון שלנו עושים את זה כמה שנים וקיים רצון של החברה שהעובדים יהיו מעורבים", הסביר.

 

בשנים האחרונות משתפת החברה פעולה עם עמותת "נירים בשכונות". "זו עמותה שהוקמה כדי לכוון נערים משכונות חלשות ולעודד אותם להתגייס לצה"ל ולהכניס אותם לתלם, כשלעמותה בתים בכל הארץ. הצוות שלי הגיע לבית שנפתח לאחרונה בנשר ויצרנו פעילות חווייתית עם הנערים. הרגשנו שנתנו להם נקודת ראיה חדשה לגמרי והבנה שהם יכולים לראות דברים אחרת. פתחנו להם את העיניים".

 

"ההתנדבות הופכת אנשים לטובים יותר". שמוליק בירנבאום (צילום: יינון שלוסמן)
"ההתנדבות הופכת אנשים לטובים יותר". שמוליק בירנבאום(צילום: יינון שלוסמן)
 

במפגש נוסף הלך הצוות של שמוליק לבית חולים עם עמותת "שישי שמח", שמחלקת קפה ועוגייה לחולים. "לכאורה, זו פעילות פשוטה אבל המחווה הזו היא הרבה מעבר לכך. לאנשים במצוקה נדלק אור בעיניים. זה סיפוק אדיר".

 

בחנוכה, שוב במסגרת "נירים בשכונות", יצא הצוות של בירנבאום, יחד עם הנערים מסניף הקריות, לסניף במרכז קליטה של עולים מברה"מ ודרום אמריקה. "זה היה מפגש ראשון שלהם עם אנשים וילדים שבכלל לא מדברים עברית. הנערים המתנדבים הרגישו שיש להם יכולת להשפיע".

 

"החברה שלנו מייצרת כל הזמן פעילויות התנדבותיות ואני בוחר לפי הלו"ז ודחיפויות העבודה את אלה שנצא אליהם", הוא אומר. "השאיפה שלי היא לייצר פעילויות כאלה בכל כמה חודשים.

 

"התרומה של ההתנדבות אצל העובדים שלי, גרמה לכך שיצאו בתחושה של "וואוו, עשינו שינוי", הוא אומר. "זה נותן להם תחושת שייכות לארגון ומשפר את הצד העסקי שלהם. זה עושה גם אותנו, למנהלים טובים יותר ואת העובדים לטובים יותר.

 

"אני מאמין", מסכם בירנבאום, "שכל ארגון שרואה גם את הסביבה והחברה, הוא ארגון שמתייחס בהגינות לעובדיו וגורם להם להיות עובדים טובים יותר ולעסקים להיות טובים יותר. זה מביא לליכוד של הצוות ומציב מטרה שאינה עסקית, בנוסף לביזנס הרגיל".

 

התנדבות כחלק מקוד מחייב בחברה

סמדר יחזקאל, מרמת השרון, עובדת ב-BMC, חברת תוכנה רב לאומית, כמנהלת רווחה ואדמיניסטרציה ושותפה בצוות שמניע את תכנית ההתנדבויות בסניף הישראלי.

 

"התנדבות היא חלק מהקוד של החברה והיא משקיעה בכך הרבה משאבים", אומרת סמדר. "אנחנו, בסניף הישראלי, מתנדבים שנים ארוכות. יש אצלנו תכנית שנקראית VTO (ראשי תיבות: Volunteers Time Off), במסגרתה מקבל כל עובד 2 ימי עבודה על חשבון החברה עבור התנדבויות. כאן, בישראל, רצינו לגוון כדי שכל עובד ימצא את הכיוון שלו ובכל רבעון אנחנו מכוונים אנשים לתחום אחר. גיוון בסוגי ההתנדבויות, למדנו, מאפשר ליותר עובדים להצטרף.

 

בחודש שעבר יצאה קבוצה מטעם החברה להתנדבות בבית הספר "חשמונאים" בתל אביב, עם החברה להגנת הטבע. בית הספר הוא בית ספר רב תרבותי ובו תלמידים יהודים, ערבים ועולים חדשים מכל העולם. הם בנו עבר התלמידים כיתת לימוד חוץ עם ספסלים מעץ ופינת תקשורת משחקית, עשויה מצינורות, כך שהילדים יוכלו ללמוד בחוץ מדעים ומתמטיקה ויוכלו לבסס את הקשר בהבנת עולם הצלילים.

 

עובדי החברה גם התנדבו עם קשישים וערכו להם סדנת שזירת פרחים. "הפעילות היתה עם עמותת "עציץ טרי" ויחד עם בעלי מוגבלויות עבדו העובדים על בניית עציצים דקורטיביים שנתרמו אוחר יותר", מספרת סמדר.

עובדי BMC מתנדבים ועוזרים (צילום: באדיבות עמותת רוח טובה)
עובדי BMC מתנדבים ועוזרים(צילום: באדיבות עמותת רוח טובה)
 

עובדי החברה מתנדבים כבר שנים ב'יום המעשים הטובים' במגוון פעילויות ומעורבים בשני פרויקטים נוספים; האחד יחד עם "תעשידע", שם חונכים העובדים בני ובנות כיתות י-י"ב, ממגמת המחשבים, בפרויקטי הגמר שלהם לאורך כמה שנים. העובדים נותנים לתלמידים הרצאות בחברה, וחונכים אותם מול הפרויקטים שלהם, באופן פרטני.

 

בפרויקט השני, תומכים עובדי החברה לאורך שנים בבית הנוער "קדימה" בקריות, נותנים להם תמיכה כספית ועובדי סניף הצפוני מתנדבים שם בהפעלות.

 

"נתינה תורמת לנותן המון; היא נותנת ערך עצמי ומשמעות וגם מרחיבה את הלב. חברה היא לא רק מקום עבודה, זה מקום עם ערכים ורואים את זה על הפנים של אנשים ששבים מהתנדבויות", מסכמת יחזקאל את הלך הרוח בחברה.

  

חברות רבות פועלות בשיתוף פעולה עם עמותת "רוח טובה" מקבוצת אריסון, המציעה התנדבות בהתאמה אישית לאנשים פרטיים ולחברות עסקיות ומחברת בינם לבין עמותות הזקוקות למתנדבים במשך כל ימות השנה.

 

ב-24 במרץ יתקיים יום מעשים טובים - יום שיא לעשיית טוב שנתית. תושבי ישראל ייצאו לעשות טוב מצפון ועד דרום בשלל פעילויות למען הקהילה והסביבה. רוצים להשתתף? הכנסו עכשיו ומצאו בקליק אחד את הדרך שלכם לעשות טוב. יום מעשים טובים מנוהל על ידי עמותת רוח טובה מקבוצת אריסון, המציעה מגוון דרכים לעשות טוב ולהתנדב כל השנה

 

יש לכם סיפור טוב? אל תהססו, רשמו לנו אותו ואולי הוא יתפרסם אצלנו וידביק רבים בעשייה החיובית

 

בשיתוף עמותת רוח טובה


פורסם לראשונה 27/01/2020 17:23
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים