שתף קטע נבחר

טלאי צהוב על בית הנשיא הסרבי: "שוב עומדים לצדכם במלחמה באנטישמיות"

שגריר סרביה בישראל מספר על המחווה יוצאת הדופן של הנשיא אלכסנדר וויצ'יץ', שתלה מעל הארמון הנשיאותי דגל ועליו טלאי צהוב: "נלחמנו ונאבקנו ביחד בעבר באויב הנאצי, והיום אנחנו נלחמים נגד שכתוב ההיסטוריה ונגד האנטישמיות"

 

נשיא סרביה, אלכסנדר וויצ'יץ', הורה לתלות מעל בית הנשיא דגל ועליו טלאי צהוב - וצייץ באנגלית וסרבית: "הטלאי הזה היה סמל לניסיון להשמיד את היהודים על ידי הנאצים. היום זה סמל של כבוד. 75 שנה אחרי, לעולם לא עוד".

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>     

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודה לנשיא - ושגריר סרביה בישראל, מילוטין סטנויביץ, הסביר את המחווה הסימבולית והמרגשת: "אזרחי סרביה נלחמו במאבק אנטי-פשיסטי, באותו אויב נאצי", הוא אומר בראיון לאולפן ynet. "נלחמנו ונאבקנו ביחד בעבר, היום אנחנו נלחמים במאבק שונה, נגד שכתוב ההיסטוריה ונגד אנטישמיות"

 

המחווה מעל לארמון הנשיאותי בסרביה
המחווה מעל לארמון הנשיאותי בסרביה

 

לדבריו, "מה שקורה היום בעולם, ובאירופה במיוחד - הם סימני אזהרה דרמטיים של אנטישמיות. הנשיא וויצ'יץ' רצה במחווה הזאת בכדי להראות באופן סימבולי חברות בין היהודים לבין אנשי סרביה, ולהפגין את נכונותנו לעמוד ביחד כמו בעבר. במלאת 75 שנים לשחרור אושוויץ - להעביר את המסר שזה לא יקרה שוב, שנזכור זאת בעתיד".

 

"אנחנו במלחמה להשגת הצדק"

השגריר הסרבי מתאר זיכרון שואה הצרוב בקרב עמו. "לפעמים אני חושב שהם זוכרים אפילו יותר מאשר בישראל", הוא אומר. "אבי היה בן 18 כשהוא הצטרף לתנועת המרי, והיה לנו את אחד הכוחות החזקים באירופה, אחד האזורים המשוחררים הראשונים בסרביה.

 

"אנשי סרביה בכל האזור הצביעו נגד הנאציזם, והצטרפו לתנועה ולכמה אחרות, וזה מתבטא אפילו במה שקורה היום בעולם. דעתי היא שזה לא עניין רק של ישראל או סרביה, זה שייך לכל העולם - המלחמה להשגת צדק, לאמיתות ההיסטוריה ולזכור אותה על מנת שלא תחזור על עצמה".

 

קראו עוד בערוץ היהדות

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים