שתף קטע נבחר

75 שנים לשחרור אושוויץ: "אירופה לא למדה מהעבר"

כמאה חברי פרלמנט אירופים השתתפו בכנס המתקיים מדי שנה לציון 75 שנים לשחרור אושוויץ בצל קרונות המסע. הרב ישראל מאיר לאו סיפר על הפעם האחרונה שבה את אימו לפני שנרצחה במחנה ההשמדה, ואמר: "חייבים ללמד את הילדים על הזוועות מגיל צעיר, אירופה לא למדה דבר"

 

 

בצל קרונות מסע, שהוצבו על פסי רכבת המובילים למחנה ההשמדה אושוויץ בירקנאו, נערך אתמול (יום ג') טקס זיכרון לציון 75 שנים לשחרור אושוויץ. נכחו בו כמאה חברי פרלמנט אירופיים. הם השתתפו יום קודם בוועידת #לעולם לא עוד שאורגנה על ידי הרב מנחם מרגולין, יו"ר איגוד הארגונים היהודיים באירופה והרב שלמה כובש מהליגה האירופית לפעולה והגנה.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>     

 

הטקס החל בהדלקת נרות זיכרון על ידי נציגים בכירים בפרלמנט האירופי, וכן הרבנים מרגולין וכובש ומר עבדאללה שתילה, שקנה לפני כחודש במכירה פומבית חפצים נאציים, שאותם תרם ל"יד ושם".

 

קראו עוד בערוץ היהדות

  

בטקס נאמה סגנית נשיא הפרלמנט האירופי, מאיירד מקגינס, שסיפרה כיצד הוריה - איכרים אירים - חזרו מביקור במחנה ההשמדה והשביעו אותה ואת אחיה, שהיו עוד ילדים, לבקר במקום. ״גם אני אבקש מילדיי ומבעלי שיבואו לכאן. זו הדרך היחידה להבין את שהתרחש", אמרה. על התקיפות האנטישמיות הגואות ברחבי העולם אמרה כי "מחצית מהיהודים הצעירים באירופה חוו תקיפה אנטישמית, מילולית או פיזית. אנחנו חייבים לשתף פעולה כדי לשפר את המצב בתוך ומחוץ לאיחוד".

 

הפעם האחרונה עם אימא

"אני זוכר שכילד, הפולנים צעקו לי 'יהודי, לך לפלסטין, שהיא ישראל של היום", סיפר הרב ישראל מאיר לאו, הרב הראשי לשעבר ויו"ר מועצת "יד ושם". "הייתי 'זר' שמדבר בשפה זרה", שיחזר. הסיבה לאנטישמיות באותה תקופה, הוא אומר, הייתה כי היהודים לא היו עדיין במדינה היהודית. "לבסוף הגענו לבית, המדינה היהודית נוסדה. האם חשבתם ששכנינו במזרח התיכון חיבקו אותנו וקיבלו אותנו בידידות? את ההיסטוריה אתם יודעים".

הרב לאו בכנס  (צילום: יוני רייקנר)
הרב לאו בכנס (צילום: יוני רייקנר)

מדליקים נרות (צילום: יוני רייקנר)
מדליקים נרות(צילום: יוני רייקנר)

 

הרב לאו התייחס לעלייה באנטישמיות הגואה בעולם, וטען כי הסיבה לעלייה היום היא חוסר הידע הגדול ששורר בקרב צעירים רבים. "ספרו על האנטישמיות בבתי הספר ולמדו את הילדים על היסטורית השואה", אמר. "אתם רואים מה קורה בכל העולם, באוסטרליה - וגם באירופה".

 

יו״ר מועצת "יד ושם", סיפר כיצד ראה בפעם אחרונה את אימו, שנופפה לו לשלום כשהופרדו ברציף הרכבת בעיר פיוטרקוב, לפני שנרצחה במחנה ראוונסבריק. ״אירופה לא למדה לקח ממאורעות העבר. כל האנשים בעולם הם אחים ואחיות. כולם בני אנוש״. הרב לאו אמר את הקדיש על מיליון ו-300 אלף היהודים שנרצחו במחנה.

 

הטקס הסתיים בקונצרט שארגן הסופר היהודי, ניצול השואה, מארק האלטר, שהעלה את זיכרם של המלחינים היהודים שנספו בשואה. הפסנתרנית נטליה רומננקו השמיעה, מתוך אחד מקרונות המסע, יצירה של המלחין היהודי ויקטור אולמן, שנרצח במרחק כמה מאות מטרים משם.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יוני רייקנר
הרב מאיר ישראל לאו
צילום: יוני רייקנר
מומלצים