שתף קטע נבחר

שעמום במשפט טראמפ: "כמו ערוץ הקניות"

עוד יום במשפט ההדחה של הנשיא: הדמוקרטים ניסו להשתמש בדבריהם של תומכי טראמפ כדי לחזק את התיק נגדו. הרפובליקנים לא השתכנעו: "חוזרים על טיעונים כמו על להיטים משנות ה-80, שוב ושוב". גם ערוצי הטלוויזיה לא מגלים עניין רב, אחד מהם שידר במקום תוכנית ענתיקות

 

 

התובעים הדמוקרטים במשפט בסנאט של דונלד טראמפ המשיכו אמש (ה') להציג את טיעוני הפתיחה שלהם, שמטרתם להסביר מדוע יש להדיח את הנשיא, אך חוסר העניין מההליך המייגע, שבו חוזרים הצדדים על טענות שנשמעו עד כה פעמים רבות בעבר, נמשך. כמה סנאטורים הביעו שעמום בפומבי, וגם רשתות הטלוויזיה כבר לא ממהרות לשדר את המשפט – כשחלקן העדיפו להמשיך בלוח השידורים הרגיל שלהן.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

  

אולי כדי למנוע את חוסר העניין הזה ניסו התובעים הדמוקרטים לחזק את התיק נגד הנשיא בעזרת הקרנת קטעי וידאו שונים – בעיקר של תומכי הנשיא, שנשמעו בהם מציגים טיעונים מנוגדים-לכאורה לטענות שהם משמיעים כיום. הדמוקרט ג'רולד נאדר הקרין למשל סרטון מ-1999 של אחד מתומכיו הנלהבים ביותר של טראמפ, הסנאטור הרפובליקני לינדזי גרהאם. בסרטון, מתקופת משפט ההדחה של הנשיא דאז ביל קלינטון, נשמע גרהאם טוען כי ניתן להדיח נשיא גם אם לא עבר עבירה פלילית של ממש.

  (צילום: AP, Senate Television)
מנסה לעורר עניין. בכיר צוות התובעים הדמוקרטי, אדם שיף(צילום: AP, Senate Television)

  (צילום: AP, Senate Television)
משתמשים בתומכי הנשיא נגדו, כנראה בלי הצלחה. לינדזי גרהאם בסרטון מ-1999(צילום: AP, Senate Television)

  (צילום: AP, Senate Television)
B ,A ו-C. המצגת של הדמוקרטים מנסה לפשט(צילום: AP, Senate Television)

נאדלר הקרין גם סרטון של אחד מאנשי צוות ההגנה של טראמפ, פרקליט הצמרת היהודי אלן דרשוביץ. בסרטון מ-1998 הסכים דרשוביץ ש"ניצול סמכות" – אחד הסעיפים שבו מואשם טראמפ על-ידי הדמוקרטים – יכול להיות סיבה לגיטימית להדחה. ניצול סמכות, אמר אז דרשוביץ, "בהחלט לא חייב להיות פשע. אם יש לך מישהו שלחלוטין משחית את משרד הנשיא, מנצל אמון ומהווה סכנה גדולה לחירות שלנו, אז אתה לא צריך פשע מבחינה טכנית".

 

קראו עוד על משפט ההדחה:

הסנאטורים מנסים להישאר ערים

קרב על זימון עדים חדשים

הדמוקרטים: להדיח – או שנשיאים לא יעשו חשבון

פרקליט הצמרת היהודי יגן על טראמפ

 

צוות עורכי הדין של טראמפ טוען כעת להגנתו, בין היתר, כי סעיף "ניצול הסמכות" שבו הוא מואשם לא יכול להיות סיבה לגיטימית להדחה, כיוון שהוא לא מצוין מפורשות בחוקה. לפי החוקה, נציין, ניתן להדיח נשיא בגלל בגידה, שוחד או מה שמכונה "פשעים ועוונות חמורים אחרים" – והדמוקרטים משתמשים באפשרות השלישית כדי להצדיק את ההליך נגד טראמפ. לטענת צוות ההגנה שלו, מדובר ב"תיאוריה מומצאת" שאם על בסיסה יודח, מוסד הנשיאות ייפגע ובעתיד ניתן יהיה להדיח נשיאים "רק על בסיס מחלוקות בנושאי מדיניות".

 

בינתיים נראה שניסיון הדמוקרטים לעורר קצת עניין בדיונים המייגעים בסנאט לא ממש מצליח. אחרי שביומיים הקודמים התקשו כמה מהם לשמור על ערנות, הפעם הביעו אחרים שעמום בפומבי. "זה מזכיר לי את ערוץ הקניות, את הלהיטים משנות ה-80, אתה שומע את זה שוב ושוב ושוב ושוב", אמר הסנאטור הרפובליקני תומאס טיליס שמייצג את צפון קרוליינה.

נשיא ארה
הסיכוי שיודח אפסי. טראמפ(צילום: רויטרס)

  (צילום: AP)
משתעמם כמו מלהיטים משנות ה-80. הסנאטור תומאס טיליס(צילום: AP)

שלא במפתיע, הוא ועוד כמה סנאטורים רפובליקנים אמרו כי כבר החליטו כיצד המשפט צריך להסתיים: בזיכויו של הנשיא. בשיחות שקיימו הרפובליקנים עם העיתונאים בהפסקות איש מהם לא אמר ששמע משהו שהצליח לשכנע אותו שיש להדיח את הנשיא.

 

דבריהם מדגישים עד כמה קלושים הסיכויים שהמשפט יסתיים בסופו של דבר בהדחה – דבר שמעולם לא אירע בהיסטוריה האמריקנית. בסנאט, נזכיר, יש רוב של 53 רפובליקנים מול 47 דמוקרטים, ובכל מקרה יש צורך ברוב של 67 כדי להרשיע את הנשיא באחד משני הסעיפים שבהם הוא מואשם – ניצול סמכות ושיבוש החקירה שניהל נגדו בית הנבחרים הדמוקרטי.

  ()

  ()

כבר שלשום, ביום השני למשפט, החליטו רשתות טלוויזיה גדולות בארה"ב – ABC ,CBS ו-NBC – להמשיך בלוח השידורים הרגיל שלהן ולא לשדר בשידור חי ורציף את הדיונים מהמשפט בסנאט. במקומו שודרו סדרות כמו "שיקגו MED" ו"משפחה מודרנית". אפילו שתי תחנות של רשת השידור הציבורית PBS בניו יורק העדיפו לשדר במקום המשפט תוכניות על מדע ועל ענתיקות.

 

לעומתן, CNN ו-MSNBC שידרו את כל טיעוני הפתיחה שלשום של הצד הדמוקרטי. פוקס ניוז הציגה במשך חצי שעה את דבריו של בכיר צוות התביעה הדמוקרטי, אדם שיף, אך קטעה את השידור כדי לדווח על דיון בבית משפט על תשלום מזונות הנוגע לבנו של סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן, האנטר ביידן. רשת החדשות השמרנית לא חזרה לאחר מכן לשדר את הדיונים בסנאט. שמו של האנטר ביידן, יצוין, עומד במוקד פרשת "אוקראינה-גייט". טראמפ, נטען, לחץ על קייב להכריז על חקירות הנוגעות להאנטר ולאביו, כדי להכפיש לכאורה את שמו של ביידן האב, שעשוי להתמודד מול טראמפ בבחירות לנשיאות בנובמבר, אם ינצח בפריימריז הדמוקרטיים.


פורסם לראשונה 23/01/2020 23:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שעמום במשפט ההדחה. טראמפ
צילום: רויטרס
מומלצים