שתף קטע נבחר

פרקליטי טראמפ במשפט ההדחה: "לתת לעם להחליט"

צוות ההגנה קיבל לראשונה את הבמה בסנאט, אך קיצר וסיים את טיעוניו הראשוניים בתוך שעתיים. אנשי הנשיא טענו שהדמוקרטים מנסים למנוע ממנו להיבחר שוב, ותקפו גם את סוכנויות המודיעין: "הוא לא סומך עליהן באופן עיוור". טראמפ הוקלט: להיפטר מהשגרירה בקייב

 

 

אחרי שלושה ימים רצופים שבהם השמיעו התובעים הדמוקרטים את טיעוניהם בעד הדחת נשיא ארה"ב, פרקליטיו של דונלד טראמפ קיבלו הערב (שבת) לראשונה את הבמה במשפט בסנאט. הצוות של הנשיא טען שהדמוקרטים לא הצליחו להוכיח שהאישומים נגד הנשיא מצדיקים צעד דרמטי וחסר-תקדים של הדחת נשיא, ותקף אותם על מה שטען כניסיון למנוע מטראמפ להתמודד מחדש בבחירות לנשיאות בנובמבר. ynet העביר בשידור חי את הדיון מהסנאט.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

פאט סיפולוני, היועץ המשפטי של הבית הלבן ומי שעומד בראש צוות הפרקליטים של טראמפ במשפט, פתח את טיעוני ההגנה: "אנחנו מאמינים שהם (הדמוקרטים) לא הגיעו אפילו קרוב להוכיח את מה שהם מבקשים להוכיח". הוא טען כי שצוות ההגנה יתמקד ב"עובדות", וכי הללו ישכנעו את הסנאטורים כי "הנשיא לא עשה שום דבר בעייתי". בהמשך דבריו טען סיפולוני כי הדחת הנשיא – דבר שלפי כל ההערכות בוושינגטון סיכוייו להתממש אפסיים – תמנע ממנו להתמודד מחדש בבחירות לנשיאות בנובמבר הקרוב. הוא אמר כי ניסיון ההדחה מצד הדמוקרטים הוא "ההתערבות הגדולה ביותר בבחירות בהיסטוריה האמריקנית", והפציר בסנאטורים "לתת לעם להחליט בעצמו".

נשיא ארה
צוות ההגנה שלו מקבל את הבמה. טראמפ (צילום: רויטרס)

פאט סיפולוני היועץ המשפטי של הבית הלבן וחבר ב צוות ההגנה של דונלד טראמפ ב משפט הדחה ב סנאט (צילום: AP)
קיצר בדבריו. פאט סיפולוני בסנאט(צילום: AP)

ג'יי סקולו, בכיר נוסף בצוות ההגנה שמשמש גם כעורך דינו האישי של הנשיא, עלה אחרי סיפולוני לבמה וטען כי טראמפ השעה סיוע צבאי לא רק לאוקראינה, אלא למדינות רבות אחרות. השעיית הסיוע הצבאי הזה, בסך של כמעט 400 מיליון דולר, עומדת במוקד פרשת "אוקראינה-גייט" שבגינה עומד הנשיא לדין – הדמוקרטים טוענים כי התנה את הסיוע בהכרזה מצד קייב על חקירות נגד סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן ובנו האנטר ביידן.

 

פחות זה יותר

לא רק את הדמוקרטים תקף צוות ההגנה של טראמפ, אלא גם את ה-FBI. סקולו הזכיר חלקים מדו"ח שפורסם לאחרונה על-ידי המבקר הפנימי במשרד המשפטים האמריקני, שבו צוינו טעויות של הבולשת האמריקנית בבקשותיה לעקוב אחר אחד מאנשי הקמפיין של טראמפ, במסגרת חקירת ההתערבות הרוסית בבחירות ב-2016. סקולו טען כי לנשיא הייתה סיבה לגיטימית שלא "לסמוך באופן עיוור" על סוכנויות המודיעין שלו, בכל הקשור למסקנתן כי רוסיה היא זו שהתערבה בבחירות. לכן, הוא טען, הייתה הצדקה לפעילות של הנשיא ושל אנשיו לחקור אם גם אוקראינה התערבה בבחירות – תיאוריית קונספירציה שלה אין הוכחות. פעילות זו, טען סקולו, הייתה "ראויה ומבוססת על חששות לגיטימיים של ביטחון לאומי".

ג'יי סקולו עורך דינו של דונלד טראמפ ב סנאט משפט הדחה  (צילום: AP)
"הנשיא לא סומך באופן עיוור על סוכנויות המודיעין". ג'יי סקולו(צילום: AP)

הדיון היום בסנאט תוכנן להיות קצר לעומת הדיונים הקודמים, כשלוש שעות בלבד – אך צוות ההגנה סיים אותו מוקדם עוד יותר מהצפוי, אחרי כשעתיים. אמש הגדיר סקולו את הדיון כ"טריילר" לטיעונים המרכזיים שיציג הצוות ביום שני הקרוב. "לפעמים פחות זה יותר", אמר סקולו לכתבים.

 

קראו עוד על משפט ההדחה:

הסנאטורים מנסים להישאר ערים

קרב על זימון עדים חדשים

הדמוקרטים: להדיח – או שנשיאים לא יעשו חשבון

פרקליט הצמרת היהודי יגן על טראמפ 

 

טראמפ עצמו התלונן באחד מציוציו אתמול שצוותו נאלץ להתחיל את טיעוני הפתיחה שלו בשבת, יום שלדברי מנחה הריאליטי לשעבר נחשב ל"עמק המוות של הטלוויזיה". בראיון לפוקס ניוז טראמפ גם העניק לצוות שלו המלצה כיצד להגן עליו הערב. "מה שאנשיי צריכים לעשות הוא פשוט להיות כנים, להגיד את האמת. הדמוקרטים העידו ואמרו כל-כך הרבה שקרים, כל-כך הרבה בדיות, כל-כך הרבה הגזמות", אמר הנשיא.

  

הדמוקרטים: טראמפ דיקטטור

צוות ההגנה של הנשיא קיבל את הבמה לאחר שהדמוקרטים ניצלו את כל 24 השעות שניתנו להם כדי להצדיק את הדחתו של טראמפ. אתמול סיכם את טיעוני הפתיחה של הדמוקרטים אדם שיף, שעומד בראש צוות התביעה מטעם בית הנבחרים. על אף שטען כי הראיות שהציג הצוות בפני הסנאטורים מספיקים עבור הרשעתו של הנשיא – שלדבריו מהווה "איום מיידי" על הדמוקרטיה האמריקנית – שיף הפציר בסנאטורים לאפשר זימון עדים חדשים. "תנו לאמריקה משפט הוגן, היא ראויה לכך", אמר.

פאט סיפולוני היועץ המשפטי של הבית הלבן וחבר ב צוות ההגנה של דונלד טראמפ ב משפט הדחה ב סנאט (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

 

צוות ההגנה התמקד אתמול בסעיף האישום השני שבו טראמפ מואשם, שיבוש החקירה שניהל נגדו בית הנבחרים, שבו רוב לדמוקרטים, בעקבות פרשת "אוקראינה-גייט" (הסעיף הראשון שבו טראמפ מואשם הוא ניצול סמכות). טראמפ סירב לשתף פעולה עם החקירה של הדמוקרטים, והורה לכל פקידי הממשל שלו לעשות כמוהו. ג'רונד נאדלר, בכיר נוסף בצוות התביעה הדמוקרטי, טען כי ההוראה של הנשיא הייתה בגדר "סגר מוחלט". נאדלר טען כי טראמפ סבור שהוא "כל יכול" ושאינו נדרש לכבד את הקונגרס: "רק רצונו קובע", אמר נאדלר. "הוא דיקטטור. אסור לקבל את זה".

 

הדמוקרטים מקווים כי יצליחו לשכנע לפחות ארבעה סנאטורים על מנת להטות את הכף בהצבעה שתיערך בהמשך המשפט – ייתכן שכבר בשבוע הבא – על זימון עדים חדשים. בסנאט יש רוב של 53 רפובליקנים מול 47 דמוקרטים, ורוב רגיל של 51 נדרש על מנת לזמן עדים חדשים. בין היתר מקווים הדמוקרטים לשמוע את עדותו של ג'ון בולטון, היועץ לביטחון לאומי שטראמפ הדיח, ושלפי דיווחים התנגד למאמציהם של אנשי הנשיא בכל הנוגע לאוקראינה. הדמוקרטים רוצים גם לשמוע את דבריו של מיק מולבייני, ראש הסגל הנוכחי בבית הלבן שמשמש גם ראש מחלקת התקציב בו, וככזה היה קשור להשעיית הסיוע הצבאי לקייב.

  ()
 

  ()

אלא שבינתיים, לכל לפחות לפי דיווח היום ב-CNN, הסיכויים לכך שעדים חדשים יזומנו פוחתים. ברשת החדשות האמריקנית ציינו למשל כי ליסה מרקובסקי, רפובליקנית מתונה מאלסקה שנחשבת לאחת מאותם סנאטורים שעשויים להצביע יחד עם הדמוקרטים, מתחה ביקורת על הדמוקרטים וטענה שהם העדיפו לזרז את הליך ההדחה הראשוני בבית הנבחרים, ונמנעו מעימות משפטי כדי לכפות על עדים נוספים להעיד בפניהם. "כעת הם רוצים שאנחנו נלך לבתי המשפט", היא תקפה.

 

בכלי התקשורת האמריקניים דיווחו גם על תרעומת של כמה מהרפובליקנים מדבריו של שיף, כאשר זה הזכיר בנאומו אתמול דיווח ברשת CBS, על כך שמקורב של הנשיא אמר שהרפובליקנים הוזהרו כי אם יצביעו נגדו במשפט, "ראשם יוצב על רומח". מרקובסקי אמרה לכתבים לאחר מכן כי "פה הוא איבד אותי". סנאטורית אחרת, סוזן קולינס ממיין – שגם היא נחשבת לקול מתנדנד בסוגיית זימון העדים – הנידה בראשה ואמרה לעמיתיה: "זה לא נכון".

 

טראמפ הוקלט: להיפטר מהשגרירה

במקביל לדיונים בסנאט, בארה"ב ממשיך ממשיכים כלי התקשורת לדווח על פרטים חדשים מהפרשה שהובילה להליך ההדחה נגד טראמפ. אתמול חשפה רשת ABC הקלטה שבה נשמע קול המזכיר את קולו של טראמפ מורה לפטר את השגרירה לשעבר באוקראינה מארי יובנוביץ', שנחשבה על-ידי אנשיו כמי שעשויה להכשיל את המאמצים שלהם שם. "תיפטרו ממנה!", נשמע הנשיא אומר בשיחה שלפי הדיווח התרחשה בארוחת ערב במלון של טראמפ בוושינגטון די. סי, באפריל 2018. "תסלקו אותה מחר. לא אכפת לי. תסלקו אותה מחר. תסלקו אותה. אוקיי? תעשו את זה".

 

 

נשיא ארה
"תיפטרו ממנה". טראמפ בתמונה עם לב פרנס(צילום: AP )

את הדברים הללו לפי הרשת אמר טראמפ אחרי שאדם בשם לב פרנס, מקורבו של עורך דינו האישי רודי ג'וליאני, הפציר בו באותה ארוחה לפטר את יובנוביץ'. בהקלטה נשמע קול המזכיר את קולו של פרנס אומר שיובנוביץ' היא "הבעיה הכי גדולה". הוא טען כי היא מינוי פוליטי של אובמה (אם כי ראוי לציין שיובנוביץ' משרתת במשרות דיפלומטיות מאז תקופתו של רונלד רייגן). שנה וחצי לפני פתיחת ההליך ההדחה של טראמפ, טען באותה שיחה פרנס שהשגרירה יובנוביץ' "הולכת ואומרת לכולם 'חכו, הוא הולך להיות מודח, רק חכו". פרנס, יודגש, החל לאחרונה להתראיין לשורת כלי תקשורת ולצאת נגד הנשיא, כמה חודשים לאחר שהואשם בעבירות פיננסיות שונות. הוא טוען שטראמפ וג'וליאני היו מעורבים אישית בניסיון לגרום לאוקראינה לחקור את ג'ו ביידן ובנו.

 

השגרירה יובנוביץ' הודחה בסופו של דבר כשנה שלמה לאחר אותה שיחה במלון של טראמפ, במאי 2019. היא העידה נגד טראמפ במסגרת הליך ההדחה נגדו. בראיון שלו לפוקס ניוז אתמול, נשאל טראמפ על ההקלטה החדשה וטען כי לא הורה לפרנס – שאותו הוא טוען הוא אינו מכיר על אף תמונות שלהם יחדיו – לפעול להדחת השגרירה. הוא לא הכחיש אבל כי הוא זה שהורה על פיטוריה בסופו של דבר. הוא אמר שהוא לא "מעריץ" של יובנוביץ', והדגיש: "יש לי זכות למנות ולפטר שגרירים".


פורסם לראשונה 25/01/2020 17:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הבמה של הצוות שלו. טראמפ
צילום: רויטרס
מומלצים