שתף קטע נבחר

צילום: AP

ראש אמ"ן מתייחס ל"עסקת המאה": "תשפיע על ההנהגות הערביות"

בצה"ל לא הכירו את פרטי תוכנית טראמפ. בהתייחסות ראשונה של בכיר בצבא אמר אלון תמיר הימן: "ניתן להניח שזה ישפיע על כל המרחב, על הנוער ועל האזרחים במרחב הפלסטיני ובעולם הערבי"

ראש אגף המודיעין בצה"ל, אלוף תמיר הימן, התייחס הערב (יום ג') ל"עסקת המאה" שהציג נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. "זה יהיה לא מקצועי לדון עדיין בהשלכותיה כי טרם ראינו אותה אבל ניתן להניח שזה ישפיע על כל המרחב, ויתפוס נרטיב על המגמות בציבור, על הנוער ועל האזרחים במרחב הפלסטיני ובעולם הערבי וזה ישפיע על ההנהגות הערביות. אנו צפויים לראות תמורות ונעקוב אחרי זה", אמר האלוף הימן.

תמיר הימן (צילום: מוטי קמחי )
ראש אמ"ן הימן, הערב(צילום: מוטי קמחי )
 

הצגת "עסקת המאה" - סיקור נרחב:

טראמפ ונתניהו הציגו את התוכנית בבית הלבן

הפרטים נחשפים: בירה פלסטינית במזרח ירושלים

הנייה ואבו מאזן שוחחו

 

זו הייתה התייחסותו הראשונה של בכיר בצה"ל לתוכנית. באגף המודיעין לא עודכנו מראש בפרטי המתווה של טראמפ. ראש אמ"ן נשא דברים בכינוס של המכון למחקרי ביטחון לאומי INSS בתל אביב. האירוע מתקיים תחת הכותרת "הערכה אסטרטגית לישראל 2020 - מבט אל העשור הבא".

 

תוכנית השלום המלאה של הנשיא טראמפ

 

הימן אמר בכינוס כי "אנו בעידן של תפניות, שיבוש ותאוצה של האירועים, ומול כל אחד מהמכלולים שישראל מתמודדת עימם - הפלסטינים, השיעים וחיזבאללה - יש שינויים. כל שיבוש או שינוי לא מוביל בהכרח להסלמה או למלחמה, יש אפשרויות רבות בתנאי שנדע להשתנות נכון. 2019 הייתה שנה של שבירת מרחבי חסינות ותודעה בקרב אויבנו באופן ששיבש את בטחונם העצמי ביחס להתנהגות ישראל. בקיץ אירעו שני אירועים שלא נחזו על ידי חיזבאללה: הוא רואה לפי תפיסתו שישראל תקפה בלב הדאחייה בביירות ושישראל תקפה פעילים לבנונים בסוריה שפעלו מטעם סולימאני. יש שינוי והתהוות בסוריה וקשה להעריך מה יוליד שם יום". 

 

הוא הוסיף: "חיזבאללה עוסק בהסבת רקטות לטילים מדוייקים באופן שמאיים על ישראל באופן חמור מאוד. המשך הפרויקט עלול לעורר תגובת נגד. לאחרונה הארגון התכוון להקים מפעל הסבה בלבנון יחד עם מומחים איראניים". לגבי המצב מול סוריה הדגיש כי: "היעדר עשייה יכולה להביא אותנו להיות קורבן של הנסיבות. הסיכוי למלחמה יזומה מאויבנו נמוך".

 

על הפלסטינים אמר כי "תנאי היסוד בעזה מהווים חוסר יציבות, לצד חוסר יציבות פוליטית ברשות הפלסטינית וגילו המתקדם של אבו מאזן. יש שינויים גדולים שמתרחשים".

 

תוכנית "עסקת המאה" להסדר מדיני בין ישראל והפלסטינים הוצגה בטקס חגיגי בבית הלבן בהשתתפות הנשיא טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו. זמן קצר לפני הודעתו טראמפ מסר בכיר אמריקני פרטים על העסקה: ארה"ב תכיר בהתנחלויות, אך ישראל תקפיא את הבנייה במהלך המשא ומתן. כמו כן נקבע כי בירת המדינה הפלסטינית תוקם במזרח ירושלים.

  ()

פלסטינים שורפים תמונה של טראמפ ונתניהו ברמאללה ()
מפגינים ברמאללה בזמן הצגת עסקת המאה
 

על רקע פרסומה של עסקת המאה, דובר צה"ל מסר בצהריים כי בהתאם להערכת המצב שמתקיימת בצבא באופן רציף, הוחלט על תגבור חטיבת "הבקעה והעמקים" בכוחות חי"ר. מדובר בתגבור כוחות בחטיבה מרחבית אחת ולא ביתר החטיבות המרחביות של אוגדת איו"ש. אחד הגדודים של חטיבת גולני יגיע לאזור הבקעה מאימון בצפון כדי לתגבר את הגזרה.

 

שר הביטחון נפתלי בנט והרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי קיימו הערכת מצב מיוחדת בתום סיור ביהודה ושומרון. השר בנט אמר כי "צה"ל והכוחות בשטח ערוכים לכל תרחיש. אנו ניצבים בפני ימים מכריעים של קביעת גבולות והחלת ריבונות, איומים מהצד הפלסטיני לא ירתיעו אותנו".

 

בנט הנחה את הכוחות להיערך לתרחיש של הסלמה מיידית בעקבות הצגת התוכנית וכן להתססת השטח בהיעדר שיתוף פעולה מצד הרשות הפלסטינית. "אני שומע איומים מהצד הפלסטיני, שום דבר לא ירתיע אותנו", אמר השר בנט. "מערכת הביטחון וצה"ל ערוכים לכל תרחיש. ממשלת ישראל צריכה לקבל החלטות ולא להירתע מאיומים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
ראש אמ"ן, אלוף תמיר היימן
צילום: דובר צה"ל
מומלצים