שתף קטע נבחר

אבי נשר: "הפקרה היא רצח, אספה יצא בזול"

אביו של ארי נשר אמר כי הכדורגלן יצחק אספה שדרס את בנו בת"א ונשלח ל-4.5 שנים בכלא "היה יכול להושיט עזרה, אבל ברח וחרץ את דינו למוות. אדם כזה לא יכול להיות בקרבנו". לדבריו, "אספה גרר אותנו שנה וחצי בשקרים והזיות"

 

 

"אדם שאחראי למעשה כזה לא יכול להיות בקרבנו": לאחר שהשופט גזר 4.5 שנות מאסר על הכדורגלן יצחק אספה, אמר אביו של הנער ארי נשר ז"ל שאותו דרס כי "אספה יצא בזול". האב, הבמאי אבי נשר, אמר כשהוא עומד לצד רעייתו כי "מדובר ביום מאוד קשה לשלושתנו. שום דבר לא ישנה את החיסרון הנוראי. מבחינתנו המשפט לא קשור אלינו ולטרגדיה האישית שלנו ודבר לא ירפה מהתחושה העצומה הזו, אך יש חשיבות עצומה לפסיקה הזו במובן הישראלי".

 

4.5 שנות מאסר לכדורגלן שפגע בארי נשר, ברח והפקיר

הכדורגלן שמואשם בהפקרה: "שמעתי רעש קטן של פנצ'ר, בקטנה"

אמו של נשר לנהג שהורשע: "שתביט לילד שלך בעיניים, תבין מה לקחת מאיתנו"

 

"אני לא חושב שאנשים מבינים מה זו הפקרה – זה מעשה של רצח, למרות שהחוק לא קורא לזה כך", הוסיף אבי נשר. "הוא היה יכול לצאת ולהושיט עזרה לבננו, זה היה המעשה האנושי והנכון והוא ידע שהוא בורח וחורץ את דינו למוות. זה מה שהוא עשה - ממש ככה. אספה יצא בזול, רק כי זה רף הענישה הממוצע. המחוקק קבע עונש של 14 שנים מתוך הבנה שהפקרה כמוה כהריגה. השופט היה צריך לנהוג כך כדי להציל את הנער הבא שישכב על האספלט מדמם, ואני מקווה שהפסיקה שלחה מסר חד וברור. חיי אנוש יותר חשובים מטובתך האישית".

 

לדבריו, "האדם הזה גרר אותנו שנה וחצי בשקרים שלא יאומנו ובהזיות של עורכי דין חלקלקים". אבי נשר פנה לקבוצתו של אספה ואמר: "אני רוצה לומר למ.ס. אשדוד שבעולם יש סטנדרט שאדם שמואשם בפשע מורחק מקבוצת ספורט, כי החברה אמורה לשגר מסר חינוכי. מ.ס אשדוד מעלה את אספה בהרכב חודשים אחרי שהורשע, ומשדרת לציבור הרחב שזה בסדר להפקיר, שזה לא חשוב. אדם שאחראי למעשה כזה לא יכול לבוא בקרבנו, בטח לא בחברה הישראלית. אנחנו יודעים שלא משאירים פצועים בשטח".

מחוזי ת
"עדותו בלתי מהימנה". אספה ומשפחת נשר בבית המשפט(צילום: דוברות מד"א, מוטי קמחי)

 

אספה הורשע בהפקרה לאחר פגיעה ובשיבוש הליכי משפט, בעקבות הדריסה בתל אביב בספטמבר 2018. פרט לעונש המאסר בפועל הוטלה על אספה שנת מאסר על תנאי, רישיונו נפסל לשש שנים והוטל עליו לשלם פיצוי של 20 אלף שקלים להוריו של ארי נשר. לנער השני שהיה על האופניים ונפצע ישלם הדורס 5,000 שקלים כפיצוי. הכדורגלן, שייכנס לכלא ב-25 בפברואר, צפוי לערער על העונש. במסגרת הפרשה, זוכה אספה מנהיגה בשכרות ומנהיגה במהירות מופרזת. 

  

"עדותו של אספה נדחתה כבלתי מהימנה", אמר השופט צבי גורפינקל. "המשך התנהגותו מצביעה על כוונתו להרחיק את עצמו מכל מעורבות בתאונה. הוא שיקר לשוטר כשאמר שחברו נהג במהלך הלילה". השופט ציין כי לאור גילו הצעיר של הנאשם התבקש שירות המבחן לערוך תסקיר, "וממנו עולה כי הנאשם תומך באמו, דואג לפרנסת הבית וטיפול באחיו הקטנים.השתלבותו בכדורגל היוותה עבורו מקור ליציבות ומענה לצרכיו". השופט אמר כי קצין המבחן המליץ בעקבות זאת על עבודות שירות ומאסר על תנאי.

משפחתו של ארי נשר בבית המשפט (צילום: דנה קופל)
"דבר לא ישנה את החיסרון". ההורים בבית המשפט(צילום: דנה קופל)

אבי נשר בהלווית בנו (צילום: שאול גולן)
אבי נשר בהלווית בנו(צילום: שאול גולן)
 

"אינני בא בטרוניה שהנאשם ניהל משפט על מהירות גבוהה ושכרות, אבל הוא הכחיש מכל וכל כי פגע באופניים והכחיש את שיבוש החקירה", הוסיף השופט. "הערך החברתי המוגן בעבירת הפקרה נעוץ בעניין מוסרי חשוב מעין כמוהו - אחריות לשלום הזולת ושמירה על ערך קדושת החיים. בעבירת ההפקרה יש שפל מוסרי עמוק - במקום לעצור ולדווח לרשויות ולנסות לסייע לנפגעים, האדם נוטש את התאונה ונמלט כדי שלא יזוהה".

 

השופט גורפינקל הבהיר כי "על בית המשפט להטמיע נורמות של סיוע לזולת. העונש צריך לאור זאת גם לשמש התרעה". הוא ציין כי אספה העיד עדות שקר ואמר: "קצין המבחן יוצא מנקודת מבטו של הנאשם בלבד, ללא התייחסות לאינטרס הציבורי. תפקידו של בית המשפט שונה - הוא שוקל את כלל ההיבטים של האירוע. הנאשם פעל בשיקול דעת להרחיק עצמו מהאירוע, ואני דוחה את המלצת שירות המבחן לעבודות שירות". בנוגע לטענה שהעלה סנגורו של אספה בדיון קודם, אמר השופט: "אני דוחה את הטענה שנרמזה כאילו בשל התייחסותו העדתית ומוצאו של הנאשם מחמירים עמו".

 

התובעת, עו"ד רותם נוימן-וסרמן מפרקליטות מחוז תל אביב (פלילי), אמרה כי "העונש שגזר בית המשפט ביטא את חומרת עבירת ההפקרה ושלח מסר מהדהד לציבור הנהגים. בית המשפט קבע שזו עבירה שיש בה שפל מוסרי, בכך שהפוגע חושב רק על עצמו ונמלט מהמקום. במקרה הזה הוא גם הגדיל וביצע עבירת שיבוש. אנחנו מקווים שהעונש יהווה תמרור אזהרה לציבור כולו".

 

הסנגור של אספה, עו"ד ליאור שטלצר, הגיב לעונש: "גזר הדין הוא לא פשוט, ונושא בחובו עונש חמור. אנחנו מכבדים את ההחלטה, אבל מדובר בעונש שלא עולה בקנה אחד עם הענישה במקרים כאלו. העונש מתאים למקרים בהם יש אחריות גם לתאונה עצמה - ולא זה המקרה. אנחנו סבורים שהעונש לא יעמוד בערעור. נלמד את גזר הדין ואנחנו שוקלים את המשך צעדינו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דנה קופל
הוריו של ארי נשר
צילום: דנה קופל
מומלצים